Élni ​hogy kell? 11 csillagozás

Kisjuli-versek
Lackfi János: Élni hogy kell?

Kisjuli a hatodik gyerek a családban közben persze az első gyerek a Földön.
Hiszen vele újrakezdődik minden: a lépcsőn leesés veszélye, a pitypang­fújás ámulása, a csilipaprika ­csípőssége, a koszolás, a pancsolás, a pizsama­babusgatás és más hasonló észveszejtő kalandok.
Ébresztők, altatók, ringatók, rosszal­kodó, játszogató, okoskodó, ­ugrándozó versek, mondókák egy hatgyerekes apuka tollából. A fő­szerepben a vadiúj földlakó: Kisjuli.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Pagony, Budapest, 2016
42 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634102304 · Illusztrálta: Horváth Ildi

Lackfi János: Élni hogy kell?

Ez a könyv csodaszép. Horváth Ildi illusztrációi elvarázsoltak. Kénytelen voltam újra elővenni a könyvet, még egyszer elolvasni, és újra megnézegetni a képeket. A versek is tetszettek összességében, volt benne ritmusos, kántálós, elvont, aranyos és nagyon személyes is. Végig az motoszkált bennem, hogy a versek mondanivalóját egy 2-5 éves nem feltétlenül érti meg. Szerintem inkább felnőtteknek, a szülőknek szólt, nekik viszont egész varázslatos élmény lehet.

ziara P
Lackfi János: Élni hogy kell?

Nem sokszor olvasok verseket, de ennek a könyvnek a borítója annyira tetszett, hogy a gyerekkönyvtárban elolvastam, az illusztrációkban nem csalódtam, nekem nagyon tetszenek, és illenek is a kötethez. A versek között voltak jobbak, kevésbé jók, de tetszik az egész mögötti érzelem, ami a költőt a kislányához fűzi, pedig ambivalens a „viszonyom” Lackfi Jánossal. 3,5 csillagot adnék, de a rajzok miatt hozzáadok még egy felet!

Futóhomok P
Lackfi János: Élni hogy kell?

Nem gondolom, hogy ezek a versek a borítón feltüntetett korosztálynak (2-5 év) különösebb szórakozást nyújtanának. A kötetet szülőknek ajánlanám. Amíg olvastam, hirtelen bevillant a 13 évvel ezelőtti kép a terhestanácsadóból, ahol a falakat rajzok borították anyákról, kik maszkban gondozzák odaadóan kisdedüket, ráadásul ott és akkor* a védőnő is leginkább a gyermek körüli fizikai teendőkről tartott kiselőadásokat. Volt köztünk olyan, aki tényleg nem számított arra, hogy a születendő kisbaba hamarosan újrarendezi az univerzumot** és ennek túléléséhez kell némi humor és nyitott rácsodálkozás.
Lackfi versei csodanéző látásmódot mutatnak: egy kicsi emberen keresztül fantasztikus dolgokat lehet átélni. Főleg maszk nélkül;)

*Reménykedjünk, hogy azóta már van új dekor;)
**https://moly.hu/idezetek/749836

meseanyu MP
Lackfi János: Élni hogy kell?

Képileg csillagos ötös, az utóbbi évek egyik legszebb gyermekkötete, annyira édes, hangulatos az egész. A versek se rosszak, de azért elmaradnak az illusztráció mögött. Nagyon tetszettek a hétköznapi szituációk, a téma, az érzelmek, de a megvalósítás mégsem volt tökéletes számomra.

Hintafa P
Lackfi János: Élni hogy kell?

Nagyon kedves versek, de kevés kivételtől eltekintve egyáltalán nem gyerekeknek szólnak. Inkább a kisgyerekes, kisbabás létről, a mindennapokról: felnőtteknek. A nyűgös délutánok, ahogy a baba kipakolja a szekrényt, a biztonsági ráccsal ellátott lépcsőkről, ami a gyerekeknek legyőzendő akadály, a felnőttnek megkönnyebbült sóhaj. Az első homokozás-sarazásokról, a közös sétákról apával, és igen a nehéz pillanatokról. (Ezeken egy jókor -akár egy séta erejéig- beugró Apuka sokat segít Anyukán.) Így olvasva nagyon szép, megkapó pillanatok egy apa-lánya kapcsolatról.
Horváth Ildi illusztrációi pedig annyira gyönyörűek, hogy már szinte fáj.

Chöpp P
Lackfi János: Élni hogy kell?

A 2016-ban megjelent gyermek verses könyvek közül ez tetszett a legjobban. Ha még meg is zenésítenék, biztos ász lenne! Nekem Lackfi egyébként is komoly befutónak számít, ha versekről van szó. Hiába, azért ő vérprofi.

dianna76 P
Lackfi János: Élni hogy kell?

Összességében kedves kötet ez, bár én is azt éreztem a versek olvasása közben, hogy inkább szólnak kisgyermekes szülőknek, mint maguknak a gyerekeknek. Teljesen valós dolgok vannak benne, hiszen a szerző a családi mindennapokból merítkezett. Van a kötetben többek közt grimaszoló-, hasfájós-, mocsokba tapicskoló-, veszélyt nem érző-, kíváncsi-, mérges-, rámolós-, és gagyogós Kisjuli. Egy-két kivételtől eltekintve, szerettem olvasni a verseket, és tetszettek. Az illusztrációkat minden oldalon megcsodáltam. Meg is lepett, hogy ki az illusztrátor. Merthogy Horváth Ildi rajzaival szokott lenni nyűgöm-bajom. Ezúttal nincs!

Pagony, Budapest, 2016
42 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634102304 · Illusztrálta: Horváth Ildi
Lackfi János: Élni hogy kell?

Valamiért bennem van, hogy szeretném szeretni Lackfit, és úgy döntöttem, ezzel a kötetével fogom elkezdeni a szeretését. Mert itt máris van egy közös pontunk: mind a kettőnknek van egy kicsi Juliannája. És ezek a kicsik mind egyformák! Szétrámolnak, akarnak, kimennek, letépik a csilit, beszélni tanulnak és olykor csak apa karjában ringatózva alszanak el. Meg persze iszonyúan cukik.
Bevallom, szerintem nem lehet ezeket a verseket úgy olvasni, hogy az ember vállán ne üljön ott közben egy kis Varró Dani :) És én azért még mindig őt tartom a jobbnak a témában (is), de vannak apróságok, amiben Lackfi jobban tetszik, és ez egy jó kezdet.
Remélem, hogy a kötet a gyakorlatban ki tud majd teljesedni, és Juli szeretni fogja, de ha mégsem, még mindig ott lesznek benne Horváth Ildi szuper illusztrációi. Egyelőre viszi magával aludni, szóval sínen vagyunk.

siors
Lackfi János: Élni hogy kell?

Elsőre az illusztrációk nyűgöztek le – annyira helyes Kisjuli és az ő világa, hogy teljesen elvarázsoltak a képek. Aztán természetesen a verseken is jót mosolyogtam vagy éppen élveztem a rímek zakatolását. Mindig azt érzem, hogy a kortárs gyerekversek igazán a felnőtt olvasókat ragadják magukkal és nem a kicsiket. A lényeg azonban, hogy vannak és jók!

(…)

a késre, villára,

Visít, ha magát
nem vetheti rá a
gyógyszerre, kutyatápra,
Mert Kisjuli látja, hogy az jó!

Kisjuli a fokhagymát
jól összerágja,
üvölt, mert teljesen
olyan lett a szája,
és Kisjuli érzi, hogy ez nem jó!

28-29. oldalaL

Alvóvers

álmodjál,
bugybori vízben a hal kószál.

álmodjál,
égre kacsint a kopasz kővár.

álmodjál,
földben a vaksi vakond turkál.

álmodjál,
fű-szöszölésben a nyúl úszkál.

álmodjál,
kunkori felleg a fényben jár.

álmodjál,
kerge atomban a mag császkál.

álmodjál,
űrben a pinduri Föld csúszkál.

37-37. oldal, Alvóvers

Jeje, Apa, Mama, Günkün,
mind fölismeri ő.

Kisjuli rámondja
a szfinxre, hogy kacsa,
s tényleg, csőrös, fura jószág:
neki van igaza.