Élni ​hogy kell? 10 csillagozás

Kisjuli-versek
Lackfi János: Élni hogy kell?

Kisjuli a hatodik gyerek a családban közben persze az első gyerek a Földön.
Hiszen vele újrakezdődik minden: a lépcsőn leesés veszélye, a pitypang­fújás ámulása, a csilipaprika ­csípőssége, a koszolás, a pancsolás, a pizsama­babusgatás és más hasonló észveszejtő kalandok.
Ébresztők, altatók, ringatók, rosszal­kodó, játszogató, okoskodó, ­ugrándozó versek, mondókák egy hatgyerekes apuka tollából. A fő­szerepben a vadiúj földlakó: Kisjuli.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Pagony, Budapest, 2016
42 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634102304 · Illusztrálta: Horváth Ildi

Lackfi János: Élni hogy kell?

Ez a könyv csodaszép. Horváth Ildi illusztrációi elvarázsoltak. Kénytelen voltam újra elővenni a könyvet, még egyszer elolvasni, és újra megnézegetni a képeket. A versek is tetszettek összességében, volt benne ritmusos, kántálós, elvont, aranyos és nagyon személyes is. Végig az motoszkált bennem, hogy a versek mondanivalóját egy 2-5 éves nem feltétlenül érti meg. Szerintem inkább felnőtteknek, a szülőknek szólt, nekik viszont egész varázslatos élmény lehet.

ziara P
Lackfi János: Élni hogy kell?

Nem sokszor olvasok verseket, de ennek a könyvnek a borítója annyira tetszett, hogy a gyerekkönyvtárban elolvastam, az illusztrációkban nem csalódtam, nekem nagyon tetszenek, és illenek is a kötethez. A versek között voltak jobbak, kevésbé jók, de tetszik az egész mögötti érzelem, ami a költőt a kislányához fűzi, pedig ambivalens a „viszonyom” Lackfi Jánossal. 3,5 csillagot adnék, de a rajzok miatt hozzáadok még egy felet!

Futóhomok P
Lackfi János: Élni hogy kell?

Nem gondolom, hogy ezek a versek a borítón feltüntetett korosztálynak (2-5 év) különösebb szórakozást nyújtanának. A kötetet szülőknek ajánlanám. Amíg olvastam, hirtelen bevillant a 13 évvel ezelőtti kép a terhestanácsadóból, ahol a falakat rajzok borították anyákról, kik maszkban gondozzák odaadóan kisdedüket, ráadásul ott és akkor* a védőnő is leginkább a gyermek körüli fizikai teendőkről tartott kiselőadásokat. Volt köztünk olyan, aki tényleg nem számított arra, hogy a születendő kisbaba hamarosan újrarendezi az univerzumot** és ennek túléléséhez kell némi humor és nyitott rácsodálkozás.
Lackfi versei csodanéző látásmódot mutatnak: egy kicsi emberen keresztül fantasztikus dolgokat lehet átélni. Főleg maszk nélkül;)

*Reménykedjünk, hogy azóta már van új dekor;)
**https://moly.hu/idezetek/749836

meseanyu MP
Lackfi János: Élni hogy kell?

Képileg csillagos ötös, az utóbbi évek egyik legszebb gyermekkötete, annyira édes, hangulatos az egész. A versek se rosszak, de azért elmaradnak az illusztráció mögött. Nagyon tetszettek a hétköznapi szituációk, a téma, az érzelmek, de a megvalósítás mégsem volt tökéletes számomra.

Hintafa P
Lackfi János: Élni hogy kell?

Nagyon kedves versek, de kevés kivételtől eltekintve egyáltalán nem gyerekeknek szólnak. Inkább a kisgyerekes, kisbabás létről, a mindennapokról: felnőtteknek. A nyűgös délutánok, ahogy a baba kipakolja a szekrényt, a biztonsági ráccsal ellátott lépcsőkről, ami a gyerekeknek legyőzendő akadály, a felnőttnek megkönnyebbült sóhaj. Az első homokozás-sarazásokról, a közös sétákról apával, és igen a nehéz pillanatokról. (Ezeken egy jókor -akár egy séta erejéig- beugró Apuka sokat segít Anyukán.) Így olvasva nagyon szép, megkapó pillanatok egy apa-lánya kapcsolatról.
Horváth Ildi illusztrációi pedig annyira gyönyörűek, hogy már szinte fáj.

Chöpp P
Lackfi János: Élni hogy kell?

A 2016-ban megjelent gyermek verses könyvek közül ez tetszett a legjobban. Ha még meg is zenésítenék, biztos ász lenne! Nekem Lackfi egyébként is komoly befutónak számít, ha versekről van szó. Hiába, azért ő vérprofi.

dianna76 P
Lackfi János: Élni hogy kell?

Összességében kedves kötet ez, bár én is azt éreztem a versek olvasása közben, hogy inkább szólnak kisgyermekes szülőknek, mint maguknak a gyerekeknek. Teljesen valós dolgok vannak benne, hiszen a szerző a családi mindennapokból merítkezett. Van a kötetben többek közt grimaszoló-, hasfájós-, mocsokba tapicskoló-, veszélyt nem érző-, kíváncsi-, mérges-, rámolós-, és gagyogós Kisjuli. Egy-két kivételtől eltekintve, szerettem olvasni a verseket, és tetszettek. Az illusztrációkat minden oldalon megcsodáltam. Meg is lepett, hogy ki az illusztrátor. Merthogy Horváth Ildi rajzaival szokott lenni nyűgöm-bajom. Ezúttal nincs!

Pagony, Budapest, 2016
42 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634102304 · Illusztrálta: Horváth Ildi
siors
Lackfi János: Élni hogy kell?

Elsőre az illusztrációk nyűgöztek le – annyira helyes Kisjuli és az ő világa, hogy teljesen elvarázsoltak a képek. Aztán természetesen a verseken is jót mosolyogtam vagy éppen élveztem a rímek zakatolását. Mindig azt érzem, hogy a kortárs gyerekversek igazán a felnőtt olvasókat ragadják magukkal és nem a kicsiket. A lényeg azonban, hogy vannak és jók!

(…)

a késre, villára,

Visít, ha magát
nem vetheti rá a
gyógyszerre, kutyatápra,
Mert Kisjuli látja, hogy az jó!

Kisjuli a fokhagymát
jól összerágja,
üvölt, mert teljesen
olyan lett a szája,
és Kisjuli érzi, hogy ez nem jó!

28-29. oldalaL

Alvóvers

álmodjál,
bugybori vízben a hal kószál.

álmodjál,
égre kacsint a kopasz kővár.

álmodjál,
földben a vaksi vakond turkál.

álmodjál,
fű-szöszölésben a nyúl úszkál.

álmodjál,
kunkori felleg a fényben jár.

álmodjál,
kerge atomban a mag császkál.

álmodjál,
űrben a pinduri Föld csúszkál.

37-37. oldal, Alvóvers