Dupla ​medve 44 csillagozás

Versgyári költemények
Lackfi János: Dupla medve

A József Attila-díjas költő elgondolkodott azon, hogy az alkotó és az olvasó, a mű és a befogadó között mindig egyirányú a viszony; mi lenne, ha kölcsönösre változna, azaz a költő olvasói megrendelésre írna verset. Ezért elindította honlapján a Versgyár című rovatot, ahová olvasói verstémákat, ötleteket küldhetnek. E kis kötet 68 tételt tartalmaz; mindegyik áll egy beérkezett olvasói levélből, azután a költő műhelykérdésekbe is beavató tűnődéséből, végül az olvasói inspiráció szülte vers szövegéből. Az első levélben a kényszerű mosoly, az erőltetett jókedv kapcsán arról szól, hogy a jó vers, a humoros vers is, mindig eredeti ötleten alapul, ezért olyan medvékről szóló költeményt ír, amelyben nem fordul elő a sablonos „medve – kedve” rímpár (Dupla medve).

A következő kiadói sorozatban jelent meg: POKET zsebkönyvek POKET Publishing, Sztalker Csoport

POKET Publishing, Budapest, 2021
214 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158182720 · Illusztrálta: Lackfi Johanna

Cukormalac P>!

Lackfi János: Dupla medve Versgyári költemények

Lackfi Jánosról sok minden elmondható, de az, hogy unatkozna, egyáltalán nem tartozik a legjellemzőbb tulajdonságai közé. Régóta követem a munkásságát (konkrétan az általános iskola negyedik osztálya volt a kezdőpont, idestova tizenkét éve, ahh…), s habár nagyon ritkán használom a Fészbúkot, ő bizony még mindig képes meglepni – továbbra is bírom a humorát, csavart gondolkodásmódját és soha nem lankadó játékosságát, ami ebben a tisztes múltra visszatekintő válogatásban is megmutatkozik.

Az ilyen, rendelésre írott versek könnyen magukban hordozhatják az idő előtti kifulladás, gyors lemerülés, hamar érdektelenné válás kicsit sem szívderítő lehetőségét, bizony a versgyárost is utolérheti a futószalag- (áruházi hangosbemondók kedvéért: szallag) effektus, a hirtelen kiégés. Lackfi azonban gyakorlott és nagyszerű költő, forma-stílus-hímrím-nőrím (utóbbiak politikailag teljes mértékben korrekt eszközök, senkinek eszébe ne jusson Brüsszelig menni miattuk!) tőle aztán nem idegen; ha kell Arany Jánost, Petőfit, Vörösmartyt evokálja, ősi formákban vagy épp szabadverset alkot, s amint azt a mellékelt ábra kötet mutatja: gyakorlatilag bármiről tud és akar is szólni – hol rímben, hol rímtelenül –, ha a Múzsa éppen a környéken ólálkodik.

Az olvasók által beküldött témák – melyek között akad banális, tőrölmetszett, néhány mondatos és hosszan indázó, mélyen személyes, sőt könnyfakasztó is – igen változatosak, a rájuk született megoldások pedig még a kiindulópontoknál is sokszínűbbek, hála a soha nem lankadó fantáziájú alkotónak. Tornyosulnak a műfajok (rap, szabadvers, csasztuska, Petőfi-imitáció…) és az ötletek (kemoterápia, nagy miértek, autóstop és párkapcsolat), mi pedig lelkesen, csodálkozva, vagy éppen öröm- és fájdalomkönnyeket törölgetve lapozgatjuk ezeket az érdekes költeményeket. Szimpatikus vonás számomra, hogy az ihlető és keletkezéstörténetek, költői magyarázatok is helyet kaptak a szövegek előtt, ettől még közelebb kerülnek az olvasóhoz az alkotások. Még sok, hasonlóan aktív-produktív évet a Versgyárban!

POKET Publishing, Budapest, 2021
214 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158182720 · Illusztrálta: Lackfi Johanna
Molymacska>!

Lackfi János: Dupla medve Versgyári költemények

Ez a kötet az a kötet, ami nem azért értékes számomra, mert olyan jó lenne (na jó, azért olyan jó is) hanem mert nagyon különleges élmények köthetőek hozzá. Számomra az első Művészetek Völgyében vettem, egy POKET automatából (szerintem először, aznap biztosan, mert a POKET-esek is összesúgtak a reggeli kávéjuk mellett), majd pedig délelőtt volt lehetőségem Lackfival beszélni és aláíratni a kötetet, akit amúgy kb naponta hallgattam a Kaláka versudvarban (mert hát olyan okosakat tudott mondani!). Szóval ezek után úgy érzem, a kötet tartalma majdhogy mindegy is.
A kötet az úgynevezett versgyári költeményeket dolgozza fel (abból is csak egy részét). Ezeket a verseket úgy írta, hogy kapott levelet, ötletekkel, témajavaslatokkal, és ezt írta meg versben. Emiatt a kötet felépítése az, hogy először a levél jön (ez sokszor hosszú, és nagyon bensőséges is), majd Lackfi gondolatai, főleg, hogy milyen formában írja meg a verseket, majd pedig maga a vers.
Nagyon változatos versek voltak benne, ez mindenképpen tény. A témák nagyon szerteágazóak voltak, van benne szomorú és vidám, keserédes, vagy mindennapi, unalmasnak tűnő, de mégis izgalmas (hát igen, az a tőzsdevers!). Talán azért is izgalmas a kötet, mert annyira más, mint amit megszoktunk. Hogy ennyi téma belefér egy kötetbe, hogy ennyi változatosság, ennyi mindennapiság, és mégis ennyi tragédia beleszuszakolható egy ilyen pici kötetbe… És hogy ezután még él, és alkot a költő!
Ez a kötet tanulságos, de nem úgy, mint elsőre hinné az ember. Jó olvasni, mert rájöhetünk, hogy vers (próza, festmény, film, zene, vagy bármi más) bármiből lehet, hiszen a művészet csak egy eszköz, amivel leképezzük (a bennünk lévő) valóságot. Bármilyen téma lehet művészet és csak a saját korlátaink állhatják utunkat.
A végére kicsit átmentem önsegítőbe, de hát nah, tényleg ilyen dolgokra gondoltam, miközben olvastam. Meg arra, hogy biztos vagyok benne, én lennék az az egy lány, aki be van oltva verstan ellen. Mindegy is, hiszen nem verseket szeretnék írni, arra pedig, hogy elgondolkozzak a világ dolgain, nagyon érdekes, és izgalmas kötet volt ez is. Olvassátok, mert Lackfi csodás!

Ildiko_Szabo_2 P>!

Lackfi János: Dupla medve Versgyári költemények

Lackfi eléggé megosztó, egyre többször hallom, hogy van, aki nem szereti, de szerintem egy nagyon tehetséges költő. Ebben a kötetben megmutatja, mennyi mindent tud.
Olvasók beküldött történetei alapján ír verseket. Nagyon érdekes, ahogy leírja, hogyan jut el oda, hogy milyen formában születik meg a vers, szabadvers lesz-e, hexameter, női rím, férfi rím stb, témától és hangulattól függően.
Nagyon átérződik a zeneiség, a lüktetés. Nekem tetszett.
Kedvenceim a Szent László Kórház rap, a Röhögő siratók és az Ócskavas.

_BenGa>!

Lackfi János: Dupla medve Versgyári költemények

Amikor a Poket útjára indult, kedvtelve vetettem bele magam a kötetek gyűjtésébe. Igényes kiadásoknak tartottam őket, melyek között mindig találtam legalább egy olyan könyvet, amit el is szerettem volna olvasni. Kezdeti lelkesedésem idővel alábbhagyott, a megjelenő címek nem dobogtatták meg a szívem, illetve az sem tetszett, hogy átváltottak környezetbarát borításra, ami sajnos a minőség rovására ment. Szerencsére megszavaztatták az olvasókkal, hogy milyen legyen a Poket, visszatért a műbőr kötés, én pedig újra találkoztam olyan művekkel, amiket szívesen a könyvtáram részének tudok. Így került hozzám a Dupla medve is.

Lackfi kapcsán első maradandó élményem a Milyenek a magyarok? című könyve, melyet részletekben olvastam. Már akkor megtetszett sajátos stílusa, de valahogy nem ragadt meg a látókörömben. Később az általa készített mémek újra felhívták rá a figyelmemet (Facebook-on a #lackfimem alatt megtaláljátok az összeset, szerintem zseniálisak.). Innentől kezdve igyekeztem a munkásságát figyelemmel kísérni, legtöbbször az interneten akadtam erre különböző formákban. Legutóbb a Postának készített, Kézzel írott levelek videókban győződhettem meg újra arról, hogy egy zseni. Amikor Öcsém meglepett a kötettel, tudtam, kellemes perceket-órákat fog okozni az olvasása.

Szerintem a mostani borítók passzolnak a legjobban a Poket könyveihez, a műbőr mellé ezek a színkombinációk igazán ütősek, nem lehet őket nem észrevenni. Mintha ismét strapabíró lenne, bátran lehet forgatni és a könyvjelző sem hullik ki belőle 2-3 használat után. A betűtípussal és annak méretével számomra nem volt probléma, szemüveggel, illetve nélküle is remekül tudtam olvasni. Apropó betűtípus: valószínűleg páran emlékeztek rá, hogy a régebbi könyvekben mindig fel volt tüntetve, melyikkel dolgoztak az adott kiadásnál. Hiányolom, hogy manapság ez már nem kerül bele a könyvekbe.

Lovasi András a kötet nagykövete, akit szintén kedvelek, pedig a családnak van egy nem túlzottan kellemes története vele kapcsolatban. (Ezt egyszer talán leírom.) Az ő előszava után a szerző is intéz pár szót az olvasóhoz, hogy ráhangolódhasson a kezében tartott műre. Nincs túlbonyolítva a kötet felépítése, először megismerkedhetünk a témával, majd Lackfi írja le, miért éppen azt a formát választotta, amit, végezetül következik maga a vers. Szerencsére a témák nem egy-egy szóból adódnak, van köztük ami egy kedves történetből vagy éppenséggel egy gondolatmenetből indul ki. Hangulatilag elég vegyes alkotások születtek, a megmosolyogtatóson át a majdnem sírósig mindenki találhat kedvének megfelelőt. A versek minősége stabil, talán kettőnél éreztem azt, hogy nem feltétlenül sikerült. Különleges plusz, hogy a kötet illusztrációt Lackfi lánya, Johanna készítette. Kedvenceim: Szent László Kórház rap, Zombik, Röppen a spangli, A nagy koleszdal, A legyőzött gravitáció.

Egy szó mint száz, én csak ajánlani tudom a kötetet, még olyan embereknek is, akik csak ritkán olvasnak lírát. Beszerzése kifejezetten ajánlott, 5/5, csillagozva!

Blogbejegyzés: link

Lackfi János: Dupla medve Versgyári költemények

Én mindig olyan szakaszban vagyok, hogy szeretnék több verset olvasni, aztán mégsem jön össze. Vagy nincs hangulatom, vagy nem köt le, vagy nem ízlelgetem úgy a szavakat és sorokat, ahogyan azt megérdemelnék. Úgyhogy rendesen fel volt adva a lecke Lackfi Jánosnak, hogy hogyan jövünk ki egymással. Egy barátnőm fotózta le nekem messengerben a címadó verset, ami annyira megfogott, hogy még aznap elvándoroltam egy poket automatához megvenni ezt a versgyűjteményt. Semmit se tudtam a költőről és a versgyáráról sem, de ez a kötet tökéletes arra, hogy megismertessen mindkettővel.
Ami a versek előnyére válik, hogy nagyon sokféle témából merít, szokásommá vált megjelölni a kedvenc sorokat, verseket, úgyhogy jó színes lett a könyvecském. Félúton azért elakadtam kicsit, elfelejtődött, hogy ezt is olvasom a sok olvasmány között, de végül sikerült visszatérnem hozzá. Biztos bele-bele fogok még lapozni, hogy lássam, mit mondanak számomra az adott pillanatban a versek. Jó ha az ember dupla medve.

Lackfi János: Dupla medve Versgyári költemények

Micsoda ötlet! Az olvasó döntheti el, hogy miről szóljon a költemény. Sajnos a versek közül nagyon kevés tetszett igazán. Másokkal ellentétben engem egyáltalán nem érdekeltek a mellékelt „szakmai” magyarázatok. Én a verseket szerettem volna szeretni. Akkor tuti lett volna az 5 csillag.

ivi007 P>!

Lackfi János: Dupla medve Versgyári költemények

Rendkívül jó az alapkoncepció és nagyon izgalmas a válogatás is. Bár nem minden vers fogott meg igazán, de jó volt olvasni az alapul szolgáló történeteket és a költő „morfondírozását”, hogy hogyan lehet a témát verses eszközökkel megfogni. Remekül szórakoztam és remélem egyszer lesz folytatása is!

dorkabuba>!

Lackfi János: Dupla medve Versgyári költemények

Az ötlet, hogy egy költő témát kér be a mindennapok emberétől, amit aztán költői igénnyel feldolgoz – zseniális. A megvalósítás, ahogy számítani is lehetett rá, nem mindenhol annyira jó. De persze ez a végletekig szubjektív. Azt viszont nagyon szerettem, hogy egy minielemzést is kapunk a versek elé, mert bármennyire is a mű független a költőtől, miután megírta, egyébként is csak részben hiszek ebben, másrészt pedig magamtól kétlem, hogy észrevettem volna a ritmusi-szótagszámi-formai összefüggéseket, amiket Lackfi többé-kevésbé tudatosan választott. A Poketnek pedig ismét ezer hála és köszönet, hogy kiadta.

H_Reni>!

Lackfi János: Dupla medve Versgyári költemények

Valahogy nem sikerült teljesen meggyőznie a koncepciónak, kicsit talán másra számítottam, de az tény, hogy voltak benne egész jó versek is.

Révai_László>!

Lackfi János: Dupla medve Versgyári költemények

Versgyári költemények… A versgyár három szakaszból áll. Valaki elküld egy gondolatot, helyzetet, történetet a költőnek. A költő egy rövid megfontolást ír erről, amiben megmagyarázza, hogy miért az adott formát, rímet választja a mű számára, majd olvashatjuk a verset, amiben gyakran visszaköszönnek a beküldött szövegek kifejezései. Remek versekkel találkoztam, de be kell vallanom, nekem legjobban a bevezető megfontolások tetszettek, amiben megtudhatjuk hogyan keresi a megfelelő formát a költő, mit szeretne kifejezni vele, mi motiválja a vers megírására.

tonks>!

Hova futsz, hova mész, hengergő,
ragacsos, pamacsos szöszfelhő?

45. oldal (Bolyhosodás)

Ember embernek ebe,
Ők egymás gazdái.
Szomorúbbat és szebbet
Ki se tudsz találni.

Mano_and_the_books>!

Mint a majmok, rázzuk az excelrácsokat!

Mint egymást vonzva-taszítva
mocorgó mágnesek,
buszon, villamoson, mozikban,
könyvtárban összeérnek
az emberek, a karok, a térdek –
a fenekek, a lábak, a vállak,
egymás mellett lógnak, ülnek, állnak.
És ahogy közelednek
és sugároznak egymásra a testek,
zsizsergő vonzások születnek.

reanadett>!

Ami rossz, mért végtelen?
A jó mért tart percig?

191. oldal, Inga (POKET Publishing, 2021)

DUPLA MEDVE

A rosszkedv rajta bunda,
És tonnányi a teste,
Jobb lenne, ha az ember
Az ágyból ki sem esne.
Hisz minden el van szúrva,
Hisz minden el van veszve,
Hiába kapálózunk,

Aki javában medve.
És noszogatja feddve,
Hogy magát összeszedje:
„Vicsor helyett mosoly van,
A büdös bundát vedd le!”
S a komor medve döccen,

E versből medvemódra
Tanulság hemperedne:
Ha már medve az ember,
Legjobb, ha dupla medve.

12-13. oldal (POKET Publishing, 2021)

NAGY MIÉRTEK BALLADÁJA

Van barátom és van családom,
Van kattogó konvektorom,
Házam nem pördül kacsalábon,
De jut ruha, eszem-iszom,
Van filmem, könyvem, pamlagom,
Van zeném gombnyomásra, bármi,
Van tudásom egy diplományi,
Van itthon csoki, sárga csekk,
Van kistrikóm és nagykabátom –

Amit elrontok, korrigálom,
Amin kell, elgondolkodom,
Eligazodom logikákon,
Ami más gondja, én bajom,
Ami új, érdekel nagyon,
Ám ki eldől, fel nem tud állni,
Ami szabadság, csak parányi,
Ami ajándék, megreped,
Nem tanulunk, csak ön-hibánkon,
Ki felnőtt, mért marad gyerek?

Mért működik gép, ha használom?
Mért lebeg hajó habokon?
Mért kockás fű focipályákon?
Mért hogy repülő fenn oson?
Mért terjed hang? Én nem tudom.
Hát az idő miféle holmi?
Mért tud madár tájékozódni?
Egy csecsemő mért lesz beteg?
Mért jön gengszter szemére álom?

AJÁNLÁS
Mért könnyebb oly sokszor hazudni?
Mért épp nekem jár – ócska lutri! –
Ép szív, ép szem, más himmi-hummi?
Mért hogy folyton kérdezgetek?
Mért vágyom anyaölbe bújni?
Ki felnőtt, mért marad gyerek?

20-21. oldal (POKET Publishing, 2021)

latinta P>!

ELŐTT

Habzsoltam, bár tűz volt minden falásnyi:
Mint forró lángost, nyeltem az időt.
Kihűltét képtelen voltam kivárni,
Torlódhatott a múlt hátam mögött.

Nem láttam másfelé, csupán előre,
Noszogattam tunya pillanatot,
Míg jött szembe, autóként dübörögve…
Fütyültem rá, ha már elrobogott.

Gyerekkoromban vonatozva gyakran
Gyötört a vágy, hogy fejem az ülés
Túl magas támlájának támaszthassam,
Mintha ennyi lenne a felnövés.

Tesztelgettem minden felnőtt biciklit,
Nyergét mikor érem már fel vajon,
Lettem volna, ki csontjaira hízik,
Hittem, ki nagy, élhet már szabadon.

Sürgetőztem, de mintha csak karambolt:
A halált hívogattam voltaképp.
Ma már próbálom eltolni magamtól,
Jól jönne olykor némi haladék…

Aztán szüleim emlékké szublimáltak,
Én meg kezdtem élni visszafele:
„Telefonon beszéltünk még vasárnap”
„Nemrég mondta”, „Mikor is, két hete?”…

Mintha hátraballagnék az időben,
Akár egy kertben, veteményesen,
Oda, az útelágazás előttre,
Hol még nem dőlt el végleg semmi sem.

61-62. oldal (POKET Publishing, 2021)

Keissye >!

lávafolyamként maga a nyers élet
hömpölyög bennük előre hatalmasan,
formátlanul és feltartóztathatatlanul.

DreamViolet>!

A fiatalon nagy lendülettel
Lehajított törülközők
Bosszút állnának most ma rajtam,

33. oldal, Cirkusz (részlet) (POKET Publishing, 2021)