Szeretettel ​sebezve 30 csillagozás

Szülőkről felnőtt gyerekeknek
L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve

Miért ​követem el ugyanazokat a hibákat, amelyeket a szüleim is elkövettek?
Miért sikertelenek a kapcsolataim?
Mit üzennek érthetetlen, indokolatlan testi tüneteim?

Szüleink viselkedése, mintája jelentős hatással van arra, hogy mi magunk milyen társak, szülők leszünk. Van-e esélyünk megváltoztatni a tudattalanul beépült, akár generációkon keresztül örökített szülői mintáinkat, vagy az eredmény minden tudatos erőfeszítésünk dacára ugyanaz lesz, csak „pepitában”?
A szerző izgalmas példákon, terápiás eseteken keresztül ismerteti az egyes szülőtípusokat: a borostyán, a szülősítő, az idomár, a jó fej, a mártír, az üveghegy, a szuperszülő, az agresszor, a bátorító szülői viselkedést. Bemutatja a gyakran keveredő típusok hatásait a gyermekekre, a felnőttkori életünkre, kapcsolatainkra, és segít abban, hogy felismerjük szüleink nevelési stílusát – és szülőként, a jobbítás szándékával, sajátunkat is. Tesztjei és gyakorlatai – melyeket szüleinkkel,… (tovább)

HVG Könyvek, 2018
ISBN: 9789633046203 · Illusztrálta: Pásti-Kovács Nóra
HVG Könyvek, Budapest, 2015

cseri P

L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve Szülőkről felnőtt gyerekeknek

Kíváncsi voltam, mit mondhat ez a könyv egy olyan klasszikus után, mint a Mérgező szülők. Sokat. Igen, ebben lényegében más típusok vannak, de ez a tipizálás nagyon is megállja a helyét, tényleg ezeket a szülőtípusokat, tipikus hibákat lehet felismerni. Az a jó benne még, hogy nagyon pozitív a hozzáállása, úgy gondolja, hogy mindig lehet változtatni, javítani a helyzeten, akár (felnőtt) gyerekként, akár szülőként, és ehhez tanácsokat is ad (persze más kérdés, hogy ezeket az ember mennyire tudja egyedül, szakember nélkül megvalósítani, de nyilván ez egy önsegítő könyv.) Nekem tetszett, hogy a fejezetek felépítése hasonló, még ha ez egy kicsit néha nem is tűnik annyira szerencsésnek, mert mondjuk pl. egy narcisztikus szülő nem igazán fog tudni változtatni. Jó, hogy sok példa is van benne. Szerintem érdemes elolvasni mindenkinek, szülőknek is amúgy, de ahogy az alcímben van, bárkinek. Tulajdonképpen ez is jó benne, hogy a szülő és gyerek oldaláról is sokat mond, egyszerre lehet vizsgálni azt, hogy az olvasó milyen szülőként és az ő szülei milyenek voltak.

AeS P

Nehéz ezt értékelni.
Nagyon alapos, szemmel láthatóan nagyon sok munka és hosszú évtizedek tapasztalata, praxisa van benne, ugyanakkor az is látszik, hogy muszáj volt belesétálnia a kategorizálás csapdájába, ami az ilyen típusú humán tudományoknál mindig kétélű.
A felsorolt szülőtípusok bizonyára léteznek, a hozzájuk sorolt példák viszont nagyon sarkosak, szélsőségesek, ezért nem mindenki számára hasznosíthatók.
Azzal a céllal olvastam el a könyvet, hogy megoldást, de legalábbis megoldókulcsot találjak a saját szüleimmel való viszonyom megértéséhez és rendezéséhez, ez viszont egyelőre nehézségekbe ütközik. Az én szüleim sem vegytiszta L. Stipkovits-típusok, az egymásnak ellentmondó részletek kiszűrése is nehézséget okoz, a felvonultatott példák súlyossága miatt azonban olvasás közben gyakran éreztem azt, hogy nekem nincsenek is valódi gondjaim, hiszen az én szüleim meg sem közelítik azt a sokszor teljesen szeretet nélküli, következetesen hibásan nevelő, néha kegyetlen szülőt, akit L. Stipkovits elénk állít minden fejezetben. Közben pedig én is szenvedek eleget azért a borostyán-idomár anyukámmal meg az idomár-szuperszülő apukámmal, még akkor is, ha az esetek 80%-ában elég jó szülőknek tartom őket.
A könyvet záró feladatokkal még nem próbálkoztam meg, és nem tudom, hogy meg fogok-e egyáltalán. Ahogy az egyes szülőket általánosítja és sarkítja, úgy általánosítja és sarkítja a feladatokat is. Kénytelen persze, hiszen kellett valamilyen struktúrát adnia ennek a 350 oldalnak, de nem vagyok biztos abban, hogy ha valaki komolyan bele akar vágni ebbe, akkor pusztán a könyvre támaszkodva képes lesz megoldani a helyzetet.

Nikolett0907 P

L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve Szülőkről felnőtt gyerekeknek

Bár sokáig olvastam, nagyon élveztem.
Nehéz példákkal teli olvasmány, de rengeteget tanultam belőle.
Arra is ráébresztett, az én felmenőim nem csak „borostyán, vagy bántalmazó” típusúak hanem összetettebbek.
A megbocsájtás végig jelen van a könyvben. Nekem még nem megy, de gyakorlom a feladatokat. Ajánlom mindenkinek!

L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve Szülőkről felnőtt gyerekeknek

Ez a könyv számomra nem hiteles. Hiába tartalmaz sok pszichológiai igazságot, néhol zavaros, általánosító, sémákat ír le és minden példaként felhozott páciens meggyógyult, rendbe tette az életét és a szüleivel is rendezte a kapcsolatát. Még egy mesekönyv is izgalmasabb. A Kossuth rádió erre vevő, én azonban nem. Képtelen voltam végigolvasni.

hanichupor

L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve Szülőkről felnőtt gyerekeknek

Egy nagyon érdekes élmény volt ezt a könyvet kiolvasni, mert ha valamit úgy olvas az ember, hogy az ismereteit szeretné bővíteni, akkor nem számít rá feltétlenül, hogy a könyv minden egyes lapja minimum egy emléket elő fog hozni.
Elég sokrétű volt a könyv, ön- és családismereti, ismeretterjesztő és személyiségfejlesztő. Elég részletesen bemutatott minden felsorolt szülőtípust és még ha nem is volt feltétlen tipikus valamelyik szülőmre az adott típus, emlékem akkor is főződött hozzá. Olvasás közben gyakran gondoltam, hogy „Kész! Ez egy horrorsztori!” és ilyenkor megpróbáltam eltávolodni, objektívebben olvasni a könyvet, de nem ment valami sokáig. A benne lévő rövid történetek szinte késztetik az olvasót, hogy maga is odaképzelje a lapokra a saját történeteit, talán már ezzel is egy kezdő lépést nyújtva afelé, hogy levegyük arról a bizonyos piedesztálról a szüleinket.
Szerencsére a könyv vége bőven ad egyfajta – talán nem túlzok – feloldozást. Az utolsó szülőtípus előhozza a kellemes emlékeket is, azokat, amikre szívesebben emlékszünk és részletesen kitér arra, amit minden egyes fejezetben elmondott, hogy fogadjuk el a szüleinket.
Az utószót, különösen a megbocsájtás kifejtését, megkönnyeztem.
Biztos vagyok benne, hogy nem utoljára vettem a kezembe ezt a könyvet, ha nem is az egészet, de részleteit újra fogom olvasni. Illetve azon is gondolkodom, hogy a családon belül útjára bocsájtom, remélve, hogy nyújt egy kis megértést, ha változást nem is hoz.

manabooks

L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve Szülőkről felnőtt gyerekeknek

Számomra attól jó igazán egy könyv, ha az elolvasása után valamivel többnek érzem magam tőle, mint mielőtt nekikezdtem volna. Kézenfekvőnek tűnnek tehát az olyan pszichológia témájú könyvek is, amelyek önismereti kérdésekben próbálnak tanácsokat adni. Azonban bevallom őszintén, kicsit szkeptikusan álltam hozzá ehhez az egészhez, és nem is próbálkoztam még ilyen könyvekkel. Azonban ezután ez másképp lesz. A Szeretettel sebezve leírja a szülői minta típusait, valamint azok hatásait a gyermekkorra vagy akár a párkapcsolatokra. Szülőnek és gyereknek is egyaránt hasznos lehet ez a könyv, mert, ha akár nem is értünk egyet a leírtakkal, akkor is olyan új nézőpontból kaphatunk rálátást a gyerek-szülő viszonyokkal kapcsolatosan, amely mindenképpen a hasznunkra válik majd.

XX73

L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve Szülőkről felnőtt gyerekeknek

A könyvben ismertetett szülői viselkedésmintákkal nyilván már legtöbben találkoztunk. De engem mindig gyanakvással töltenek el a listák és a listázók. Túl egyszerű lenne így az élet: első nyolc rossz, kilencedik jó! Nyilván, aki ilyen könyveket olvas törekszik elég jó szülő , bátorító szülő lenni – még akkor is, ha érzi, talán vannak viselkedésrepertoárjának kevésbé dicső összetevői is.

Ezt a könyvet az Elég jó szülő kihívás kötelező műveként olvastam végig – ellenkező esetben letevés vagy gyors átpörgetés lett volna az olvasásból.

Maverick_3 P

L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve Szülőkről felnőtt gyerekeknek

Youtubon a Tanulom magam csatorna hívta fel a figyelmemet a könyvre, hamar be is szereztem. Szerintem mindenkinek elkellene olvasnia, sokat lehet belőle tanulni, és nagyon is elgondolkodtatja az embert. A könyv olvasása közben átrágtam a szüleim mintáját, rádöbbentem a nagyszüleim szülő típúsára is, és ami a legjobb, ráébresztett arra, hogy milyen szülő nem szeretnék lenni a jövőben és melyikek azok a jegyek amiket felerősítenék magamban ahhoz, hogy majd „sikeresebb” szülővé válhassak. :)

Snora

L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve Szülőkről felnőtt gyerekeknek

Ajánlom mindenkinek aki valaha is érezte azt hogy a legjobb tudása szerint neveli gyermekét, de valami mégsem az igazi. Telitalálata ez a könyv.

Annusko

L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve Szülőkről felnőtt gyerekeknek

Az egyik legjobb és legnagyobb hatású könyv gyereknevelés/önismeret témakörben.

Wanita

Ám minél nagyobb az önbecsülésünk, annál könnyebben látjuk be hibáinkat, tévedéseinket, és annál inkább képesek vagyunk válltozni, változtatni. Mert lelki sebeink nemcsak fájdalmasak, de egyben a fejlődés lehetőségét is hordozzák: segítenek, hogy sértettségünket félretéve kilépjünk komfortzónánkból, mélyen önmagunkba tekintsünk, és bátran szembenézzünk mindazzal, amit ott látunk. Éppen ott fejleszthetjük leginkább képességeinket, ahol megsérültünk. Noha nem kaptunk elég ölelést, mégis megtanulhatunk ölelni, bár nem beszélgettek velünk, mégis megtanulhatunk mélyen megnyílni, és ha nem figyeltek ránk, mi akkor is érdeklődéssel fordulhatunk szeretteink felé.

11. oldal Előszó

Wanita

A genetika tudományának legfrisebb ága, az epigenetika világított rá a tényre: bár genetikai örökségünk valóban meghatározó, hogy génjeinkből melyik és milyen mértékben fejeződik ki (akár a külsőnket, akár belső tulajdonságainkat tekintve), az függ attól, milyen környezeti hatások érnek, de még attól is, hogy milyenek érték szüleinket-nagyszüleinket. Azaz, a szerzett tulajdonságok is öröklődhetnek.

Wanita

Ha felnőttként sem tudjuk a saját életünket élni, ehelyett szüleink konfliktusait akarjuk megoldani, akkor a túl erős kötődés irányít bennünket.

12. oldal Előszó

Kapcsolódó szócikkek: kötődés
apple_pie

A halogatás is a perfekcionizmus és a kudarctól való félelem elegyének következménye: állandóan úgy érzik: „Ha úgysem tudom tökéletesen, akkor inkább nem is teszem.” A halogatás azonban csak fokozza a szorongást, amire további időhúzással, majd – amikor az elvégzetlen teendők miatt összecsapnak a hullámok a fejük felett – totális bénultsággal reagálnak.

109. oldal; Milyen hatással van az idomár szülő gyermeke felnőttkorára?

szangi P

Nem az az erős, egészséges ember, aki nem sérül, hanem az, aki tévedéseit, kudarcait, sérüléseit hasznosítani tudja, és bizonytalanságait legyőzve bölcsebb, teljesebb, gazdagabb emberré válik.

Joya

Carol Dweck, a Stanfordi Egyetem pszichológiaprofesszora kimutatta, hogy sokkal eredményesebb és motiválóbb, ha egy gyermeket nem az értelmi képességéért, hanem az erőfeszítéséért dicsérünk meg. Így tanul meg keményen dolgozni, ahelyett, hogy képességeiben bízva hátradőlne. A kutató szerint a tehetségükért, képességeikért dicsért gyerekek alulértékelik az erőfeszítés fontosságát: azt tanulják meg, hogy okosnak kell látszaniuk, ezért nem kockáztatgatják meg, hogy hibázzanak, így hamar kudarcot is vallhatnak. Akikben viszont az igyekezet fontosságát erősítik, úgy érzik majd, hogy befolyással vannak a dolgok alakulására, folyamatosan tanulnak, erőfeszítéseket tesznek, és akkor is kitartóan iparkodnak, ha valamilyen nehezebb problémát kell leküzdeniük, ettől pedig még jobban fejlődnek.

Evan

A szülővé válás legfontosabb feladata, hogy megtanuljuk szétválasztani belső érzéseinket, képeinket a gyermekünk valós képétől, gyermekünknek pedig felhőtlenül tudjunk örülni, és teljes elfogadással legyünk iránta.

apple_pie

Egyes jellemzőiben a borostyán szülőre emlékeztet: számos esetben ő is nagyon sokáig szoptat, évekig együtt alszik a gyermekével, maximális gondoskodást nyújt – de a motivációja más. A gyerekétől kapott szeretet révén próbálja megszerezni mindazt, amit a szüleitől nem kapott meg: a közelséget, a biztonságot, a megbecsülést, a feltétel nélküli szeretet és elfogadást. Tudattalanul azért szereti annyira gyermekét, hogy az viszontszeresse, így mindig érzelmi szükségletei szerint meríthessen belőle.

192. oldal; Mi jellemzi a mártír szülőt?