Közelebb ​egymáshoz 40 csillagozás

11 tévhit párkapcsolatainkról
L. Stipkovits Erika: Közelebb egymáshoz

Miért nem hív fel? Miért húzom fel magam apróságokon? Miért történik velem mindig ugyanaz?

Párkapcsolati problémáink legtöbbször tudattalanul viruló tévhiteinkben gyökereznek, hamis elképzeléseink pedig sokszor önbeteljesítő jóslatként működnek. De még ebből a csapdahelyzetből is van kiút. A szerző terápiás esetei alapján bemutatja, hogyan befolyásolják tévhiteink érzéseinket és viselkedésünket. Hasznos gyakorlataiból és érdekes tesztjeiből pedig megtudhatjuk, hogyan ismerhetjük meg és fejleszthetjük magunkat párunkkal együtt, hogy valóban közelebb kerüljünk egymáshoz.

HVG Könyvek, Budapest, 2013

Lovebooks>!

L. Stipkovits Erika: Közelebb egymáshoz 11 tévhit párkapcsolatainkról

Nagyon tetszett, elégedett voltam a könyvvel. Sok tanácsot adott az élet vezetéssel környezetem el való kapcsolattartásban. Csak ajánlani tudom! :)

L. Stipkovits Erika: Közelebb egymáshoz 11 tévhit párkapcsolatainkról

Kegyetlenül jó volt, sokat tanultam belőle magamról és az eddig szentírásként bennem élő dolgokról párkapcsolati kérdésekben és hogy mit kell változtatnom, hogy ne toljam el többet a kapcsolataimat, mert igenis csak rajtunk múlik minden, ami történik velünk!

cseri>!

L. Stipkovits Erika: Közelebb egymáshoz 11 tévhit párkapcsolatainkról

Nem tetszett annyira, mint a szülő-gyerek kapcsolatokról szóló könyve, szerintem nem volt annyira összeszedett és egységes, kevesebb volt a példa, és nagyon sok a „kell”. Azért persze érdemes olvasni.

lavikto>!

L. Stipkovits Erika: Közelebb egymáshoz 11 tévhit párkapcsolatainkról

Nagyon ritkán olvasok non-fiction-t, mivel az élet épp elég, de ez a könyv egész korrekt volt, hozzáteszem sok újdonságot nem tartogatott. Inkább érdekességek és a könyv végén található játékok dobták fel, amit a párunkkal játszhatunk.

Csokky>!

L. Stipkovits Erika: Közelebb egymáshoz 11 tévhit párkapcsolatainkról

Nagyon jó. Rengeteg szituációban ismertem magamra és a hozzám közel állókra. Tényleg sokat segít az önismeret rögös útján való haladásban, és rengeteg olyan apró, mégis fontos gondolattal, nézőponttal gazdagított, melynek nagy hasznát fogom venni az életben. Emellett nem egyszeri olvasmány, többször le fog kerülni a polcról.

Izabelli>!

L. Stipkovits Erika: Közelebb egymáshoz 11 tévhit párkapcsolatainkról

Az öt csillag magáért beszél. Sokat tanultam belőle, és sokszor megerősített az elképzeléseimben is. Véleményem szerint a 11 tévhit közül több is van, ami nemcsak a párkapcsolatot befolyásolja, de az önismeretünket is fejleszthetjük ezeknek az információknak, feladatoknak a segítségével. És nem utolsó sorban jól olvasható, ugyanakkor az érthetőség nem megy a szakmai színvonal rovására.

csengettyű_úr>!

Aki gyermekként nem kapott elég szeretetet és figyelmet, később is úgy érezheti, hogy senki sem szereti és becsüli igazán, és képtelen elhinni, ha párja mégis így érez.

62. oldal A féltékenység gyökere

csengettyű_úr>!

A párkapcsolat fontos feltétele, hogy szüleinket elfogadva, a gyermekkorunkban kialakított belső, gyakran torzított szülőképeinket meghaladva önállóan (majd párunkkal együtt) tudjunk döntéseket hozni, célokat kitűzni. Szülőként pedig kedvező, ha szívből valljuk a mondást: „Két dolgot adhatunk gyermekeinknek: gyökereket és szárnyakat.”

Kapcsolódó szócikkek: Johann Wolfgang Goethe
csengettyű_úr>!

Elsősorban rajtunk múlik, mit érzünk és hogyan viselkedünk párkapcsolatunkban: dühöngünk vagy megértünk, veszekszünk vagy szeretünk. Befolyásolja ugyan, de nem a másik határozza meg érzéseinket, így nem (csak) társunknak kell megváltoznia ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat. Nem az a lényeg, ki a hibás, hanem, hogy mi a megoldás. Amikor lesújt egy hurrikán, akkor sem az a kérdés, hogy mi okozza, hanem az, hogyan menthetjük a menthetőt, majd építhetünk együtt mindent újjá. Az esőt sem hibáztathatjuk azért, hogy nem vittünk magunkkal esernyőt.

csengettyű_úr>!

Az elhagyástól való félelem egy nagyon mély, ősi félelem, amely gyermekkorunkból származik, és rendszerint a féltékenység gyökerét adja.

62. oldal A féltékenység gyökere

Terezia_Gondon>!

A társnélküliség nem tragédia vagy sorscsapás, hanem épp ellenkezőleg, lehetőség az életre, a más jellegű emberi kapcsolatok építésére, a mélyebb belső lelki, önismereti munkára. Ilyenkor élhetjük át azt is, hogy az egyedüllét átmenetileg kellemes is lehet, és semmiképpen nem azonos a magánnyal, azzal a gyötrő ürességgel, amely elől-egyébként gyakran társ mellett is-pótcselekvésekbe-evésbe, ivásba, számítógép-vagy más függőségekbe-menekülünk, a mélyebb befelé figyelés és önismeretünk növelése helyett.

csengettyű_úr>!

Nem létezik tökéletes férfi, se tökéletes nő, aki kifogástalanul megfelelne elvárásainknak, mindig mély együttérzéssel fordulna felénk, és minden gyermekkorból hozott, hiányzó igényünket kielégítené. Ha ezt elfogadjuk, és a reménytelen vágyakozás helyett reálisak maradunk, mélységesen tiszteljük a másik nemet, kapcsolatunk kezdetétől kölcsönösen erősítjük egymást,és éreztetjük társunkkal a megbecsülésünket, akkor sokáig és viszonylagos harmóniában tudunk együtt élni.

Terezia_Gondon>!

A túlzott felelősségvállaló szülők felteszik maguknak a kérdést, hogy jó szülők-e. Bűntudatuk van, hogy gyermekük nevelése során elrontottak valamit.
A felelősséget nehezen vállaló szülő fejében meg sem fordul, hogy felelős gyermeke viselkedéséért, miközben előfordul, hogy több kárt okoz, mint egy túlzott felelősségvállaló szülő. Általában azt gondolja, hogy a gyermek a rossz és kezelhetetlen, vagy pedig a pedagógus a hibás. Nemcsak önmagáért, szülőként sem képes kellő felelősséget vállalni. Nem veszi tudomásul a problémákat, és nem néz szembe velük.
Ha valami nem sikerül, másokat okol, párját, saját vagy társa családját hibáztatja. ("Azért nem tanulhattam, mert terhes lettem. Azért nem tudok normálisan élni a férjemmel, mert velünk lakik az anyósom.")
A terápiák során is sokkal jobban lehet dolgozni azokkal, akik vállalják a felelősséget tetteikért, fejlődésükért, életükért. A felelősséget nehezen vállaló emberekkel nehezebb együttműködni. […] Pontosan ebből adódik az a téves hiedelem is, hogy a gyengék járnak pszichoterápiába. Épp ellenkezőleg: az erősebbek, a fejlettebbek, a jóval egészségesebb lelkületűek kérnek segítséget, akik motiváltak a változásra, a megoldáskeresésre. […] Összegezve tehát, a túlzott felelősségvállaló leginkább a saját életét nehezíti, a felelősséget nehezen vállaló pedig mindenki másét. Életünk folyamatos döntések sorozata, és egyre nagyobb önállóságot és felelősséget kíván. Ezzel szemben egyre több ember küzd egyre súlyosabb személyiségzavarokkal, akik egyre kevésbé tudnak önállóan dönteni, legyen szó személyes életükről, kapcsolataikról, munkájukról, jövőjükről vagy gyerekeik jövőjéről.

Kapcsolódó szócikkek: felelősség · pszichoterápia
Terezia_Gondon>!

Úgy gondolom, ahogyan a személyiség, úgy a párkapcsolat is fejlődőképes, fejleszthető, és nem önmagában létező jelenség, hanem szoros kapcsolatban, kölcsönhatásban van a körülöttünk lévő világgal. A párkapcsolat a felek közös lelki fejlődésének és az intimitás folyamatos mélyülésének legfőbb eszköze. Ehhez az első és legfontosabb lépés, hogy mélyen megbékéljünk önmagunkkal, családunkkal, amelybe születtünk, és korrigáljuk a több generáción át hozott sérüléseinket. Csak ezután leszünk képesek valódi, mély lelki kapcsolat kialakítására.

Terezia_Gondon>!

Tartós megoldást csak korai lelki sérüléseink feldolgozása hozhat. Máskülönben minden kapcsolatunkban ugyanazokat a problémákat ismételjük, mert mindig olyan emberekkel teremtünk intim kapcsolatot, akik tudattalanul ugyan, de lehetőséget kínálnak gyermekkori lelki sérüléseink feldolgozására és meghaladására.

Terezia_Gondon>!

A világ egyre összetettebb, versengő és kihívásokkal teli, az önismeret és önbecsülés ma sokkal fontosabb, mint korábban bármikor. A körülöttünk zajló gyors és folyamatos változások megnövekedett terhet rónak pszichés erőforrásainkra, kapcsolatainkra.