Szenvedélyek ​hálójában 3 csillagozás

L. Murányi László: Szenvedélyek hálójában

A szerző minden oldalról körüljárja a szenvedélybetegségeket. Megszólít orvost, addiktológust, szenvedélybeteget, józanodót, visszaesőt. Megismerjük a szenvedélybetegeket kezelő rendszer minden szintjét, az állami és a magánszektort is. Módszereket ír le, és feltárja a szenvedélybetegségek okait. Rehabokat és pszichiátriákat látogatott meg, illetve járt a tinirehabon is, ahol fiatalokat kezelnek. Megszólal benne alkohol-, drog-, szex-, társ- és játékfüggő is. Sok személyes történet vezet el a függőség poklának bugyraiba: mesél erről celeb, épp józanodó, visszaesésekkel küzdő, és olyan felépült szenvedélybeteg, aki azóta másokon segít.

Kossuth, Budapest, 2021
Kossuth, Budapest, 2021

V_Noncsi>!

Három hónap pszichiátria következett […], s abból egy hónap zárt osztály. Arról az időszakról egyszerűen nincsenek emlékeim. Kaptam rendes adagban a nyugtatókat meg mindenféle, pszichotikus állapotok kezelésére használatos gyógyszereket. Három hónap elteltével kiengedtek, és annyit mondtak, hogy kint majd ne igyak. Egy hónap múlva megint ugyanott tartottam, mint korábban, azzal a különbséggel, hogy akkor már nyugtatókat is szedtem nagy mennyiségben a piához.

V_Noncsi>!

A kodependes ember tulajdonképpen a másikkal együtt függ annak alkoholizmusától, szerhasználatától és egyéb függőségétől.

V_Noncsi>!

[…] a társfüggő hozzátartozónak van egy nagy pszichés nyeresége: úgy érezheti, ő a kompetens, ő az egészséges, a domináns, aki döntéseket hoz. Ő a normális, ő rendben van, de ennek megerősítéséhez kell a “nem normális” társ jelenléte. A társ persze tényleg áldozat is: mi minden lehetett volna belőlem, mondogatja magának, de nem lett, mert a másik tönkreteszi az életemet. Nos, nem a másik teszi tönkre, hanem ők ketten, a két “együttfüggő”.

V_Noncsi>!

[…] ez a világ elkezd kevés lenni a számára. Rosszul érzi magát benne, és a szert kipróbálva átkerül egy párhuzamos dimenzióba. Ott várja őt az érzés, hogy ez az élmény kurva jó.

V_Noncsi>!

A függő a másik ember empátiájára, megértésére, elfogadására játszik, mert az ő betegségének alapja éppen egy mély kötődési, kapcsolati zavar.

V_Noncsi>!

A függőség egyik fontos tünete, hogy a beteg pontosan ismeri a következményeket; tudja, hogy testileg mivel jár; tudja, hogy szétesik miatta a családja; tisztában van azzal, hogy előbb-utóbb kirúgják a munkahelyéről, mégsem tudja abbahagyni a szerfogyasztást, nem képes felhagyni a szenvedéllyé vált tevékenységgel. Ez, a közhiedelemmel szemben, nem pusztán akaraterő kérdése már.

V_Noncsi>!

Egy ideig tök jó volt a heroin dimenziójában élni, abban létezni, de volt egy alapprogramom, a neveltetésem, családi kötődéseim, amelyek azt mondatták velem, hogy jó, most már tovább akarok lépni, új élményekre vágyom, vissza akarok kerülni az eredeti világomba. Visszajöttem […].

V_Noncsi>!

Anyámék elfogadták, hogy ilyen életet élek. Azt mondták, fiatal vagyok, csináljam…

V_Noncsi>!

Kezdtek besokallni attól, hogy én minden áldott nap totálkárosra vágom magam, és szóltak anyámnak, hogy gáz van velem… Igazából segíteni akartak… Én persze ezt a lépésüket csak két év múlva tudtam meg, hiszem az anyámat hidegen hagyta a tőlük kapott információ.