24. legjobb klasszikus könyv a molyok értékelése alapján
62. legjobb ifjúsági könyv a molyok értékelése alapján
74. legjobb romantikus könyv a molyok értékelése alapján

Anne ​férjhez megy (Anne 5.) 298 csillagozás

L. M. Montgomery: Anne férjhez megy L. M. Montgomery: Anne férjhez megy

Íme ​a népszerű Anne-sorozat ötödik kötete.
Anne Shirley, aki egykor árvaként érkezett az Edward-szigeti kis faluba, Avonlea-be, immár csinos, ifjú hölgyként, annyi kaland és félreértés után kezét nyújtja Gilbert Blythe-nak. A Zöldmanzárdos-ház első menyasszonya hamarosan a Négy-Szél-öböl menti Glenbe költözik, ahol Gilbert megkezdi orvosi gyakorlatát. Anne-t itt lánykorában megálmodott álomháza várja, és, ahogy ez vele lenni szokott, számtalan jó barát, a férfigyűlölő Miss Cornelia, a kedves, öreg Jim kapitány, a világítótorony őre és a gyönyörű, titokzatos, szomorú Leslie, aki tizenhárom éve ápolja félkegyelmű férjét, Dicket. Dick már évekkel korábban, még egészségesen eltűnt, és Jim kapitány találta meg egy távoli kikötő kórházában. Feltűnik aztán Owen Ford, aki írói álmokat dédelget, és beleszeret Leslie-be. Közben az álomházban örömre bánat, bánatra öröm következik:

Anne anya lesz, de rögtön gyászba is borul. Ám végül jóra fordulnak a dolgok, és mire mindenki… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1917

Tagok ajánlása: 13 éves kortól

Könyvmolyképző, Szeged, 2007
280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639708907 · Fordította: Szűr-Szabó Katalin
Európa, Budapest, 1996
296 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630761165 · Fordította: Szűr-Szabó Katalin · Illusztrálta: Lacza Márta

Anne Shirley · Gilbert Blythe · Marilla Cuthbert · Rachel Lynde · Jem Blythe · Cornelia Bryant · Jim kapitány · Leslie West · Susan Baker

világítótorony

Ibanez P>!
L. M. Montgomery: Anne férjhez megy

Ez ismét egy klassz Anne rész volt, ráadásul ugye immáron nincs mögötte filmes élmény sem. Talán amit sajnálok, hogy Gilbert nem sokat szerepel benne, igen, ott van, de a végén lévő kérdéses helyzeten kívül nem sok szerepet játszik. Persze nem is ő a főhős :-D Anne szerepe ismét tetszett, Jim kapitány nagyon klassz figura, Leslie-t sokáig nem tudtam hova tenni, hogy vajon akar-e majd ártani Anne-nek, de miután kiderült az élete, nagyon sajnáltam (no, én biztos nem csináltam volna, azt, amit ő). Miss Cornelia zsémbes természete nagyszerűen helyettesíti Rachelt és Rebeccát, a történet szerencsére nem aprózódott szét, mint az előző kötetben, hanem inkább a Leslie-Jim vonalon maradt, plusz egy kis magánéleti válsággal, ami ismét jó volt, ez a kötet így nem vált ragyogó rózsaszínnné. Talán egyszer „förmedtem” fel a könyv során, méghozzá ott, amikor Anne először találkozik az emberekkel és ránézésre „jajdejóbarátokleszünk”… na, ennyire külső és „a tekintet” alapján szerintem nem lehet ítélni, még egy kislány-Anne-től ez rendben volt, de felnőttként azért nem lehet mindig ilyen szerencsés (a mai világban valószínűleg percek alatt elveszítené ingjét-gatyáját, ahogy mondani szokás, úgy átvernék :-D) :-D Szóval egy picit túl naivka, túl hirtelen ragaszkodó, ha valakivel épp megismerkednék és ilyeneket mondana, amit ő, szerintem villámgyorsan menekülnék tőle :-D A végén lévő csattanó óriási, te jó ég, tizenhárom év, lehet, én az ereimet felvágtam volna, hogy az ifjúságomat erre tékozoltam spoiler.

KleineKatze>!

Mély sóhaj…
A sorozat köteteinek olvasásakor mindig úgy érzem, mintha körbeölelne a béke, kedvesség és szeretet. Az az Anne-érzés, a hangulat és báj, amivel az első részben találkoztunk, és utána mintha lassanként de változott volna, most újra visszatért, s most azt sem sérelmeztem, hogy Anne annyira kevés szerephez jut, pedig nagyon de nagyon kíváncsi lettem volna a Anne és Gilbert azon perceire, amit csak egymásnak szenteltek. Őszintén szólva, én még olvastam volna, bizonyos részek, események nem lettek eléggé kifejtve, holott meghatározó pillanatai voltak Anne életének és jövőjének. Kicsit itt is háttérbe szorult már…

Mégsem tudok haragudni az írónőre, mert mindennek cserébe olyan kedves új szereplőket kaptunk, akiket legalább úgy a szívembe zártam, mint korábban Marillát, Matthew-t vagy éppen Mrs. Lynde-t.
Hiszen megismertük a csupaszív Jim kapitányt, a drága önzetlen Leslie-t és a férfigyűlölő Miss Corneliát. Nekem elhihetitek.

Négy-Szél varázsa engem is magával ragadott, éreztem a sós vizet az arcomon, a rózsák illatát az álomház kertjében, láttam a naplementét a tengeren. A sok melegség és boldogság mellett volt bánat és szenvedés, kétszer sírtam, nem örömömben, mindezt pedig én Anne-el együtt átéltem. Hiszen mind József fajtájából valók vagyunk!

Éva_Bátka P>!
L. M. Montgomery: Anne férjhez megy

Az első rész után talán ez lett a kedvencem a sorozatból. Bár itt már nem csak szegény Gilbert, de Anne is a háttérbe szorult, és gyakorlatilag a mellékszereplők könyve lett ez is, most mégsem bántam úgy, mint az előző kötetnél. Itt ugyanis kevesebb, de annál szerethetőbb karakterek bukkannak fel. Jim kapitány és Cornelia egyszerűen rajongásig imádhatók! ♥
Nagyon fog hiányozni ez a sorozat, ha a végére érek.

Izolda P>!
L. M. Montgomery: Anne férjhez megy

Nahát, ezen majdnem kétszer sírtam, de aztán csak a végén. (Könyv közepén talán csak a Szunyoghy volt képes megríkatni, bár ha nem olvasom a hülye fülszöveget, ami lelőtte a drámát, – ezúttal üzenem az írójának, hogy pukkadjon meg – akkor valószínűleg sok zsepi fogyott volna ma este.) A cinikus felem most azt vágja a fejemhez, hogy szentimentális tyúk vagyok, a másik felem meg örül, hogy tényleg ilyen jó ez a sorozat. Az én Gilbertem meg már tudja, hogy ha bőgök, akkor közel a könyv vége, és okosan nem szól hozzám, míg le nem teszem, illetve max. vigasztalni jön. :)
Na szóval ez tényleg egy nagyon jól sikerült rész, talán ez a kedvenc eddig, meg az első rész. Nagypapafigurák, babák, örömök, bánatok. *sóhaj
És talán a kedves elnézés mellett a legjobb ebben a sorozatban, hogy a tragédiákat és az elmúlást olyan kedves belenyugvással és elfogadással fogadja, amire én asszem sose leszek képes. *újabb sóhaj

klaratakacs P>!
L. M. Montgomery: Anne férjhez megy

Nem igazán olvastam végig a fülszöveget, így azt hittem az esküvő a végén lesz és akörüli bonyodalmakról olvashatok majd. Ehhez képest már az elején láthatjuk Anne férjhezmenni és az Gilberttel kötött házasságának első éveit láthatjuk, az új otthon megtalálását, gyerekvállalást spoiler. Anne nyitott szíve itt is sok fura figurát fogad be, érdekes sorsot lát új otthonában a mesés Négy-Szél öbölnél. Kedvencem a világítótorony őre Jim kapitány volt, de izgultam Lesliért is, meglepetés volt, ahogyan az ő sorsa jobbra fordult.
Az optimizmus, a természeti szépségek, a lelassulás jellemzőek erre könyvre, nagyon jó volt karácsonykor olvasni.

BoneB P>!
L. M. Montgomery: Anne férjhez megy

Nekem nem igazán nyerte el a tetszésem a feléig, mindenről volt szó, csak Anne-ről nem, vagyis kb. a róla szóló rész 20 oldal lehetett összesen. Ez tipikusan az a könyv, amit húztak nyúztak, csak, hogy jó sok része legyen és mindig mindig sok a sallang, már ami a tájleírásokat illeti.Aztán George Moore feltűnése után már kicsit izgisebb lett, volt esemény. Jim kapitányt nagyon sajnáltam. Leslie meg megérdemelte végre, hogy jobbra forduljon a sorsa. Anne-ék pedig új életet kezdenek, vagyis folytatják a régit csak máshol…

Trixi>!
L. M. Montgomery: Anne férjhez megy

Na végre, eljött a várva várt pillanat. Anne és Gilbert összeházasodnak, és elkezdődik a közös életük az Álomházukban. Anne végre anya lesz, igaz ez sem indul zökkenőmentesen. Szegény Anne :( . Eddig úgy éreztem, hogy Gilbert a háttérbe szorult, háááát, most már Anne is. Több szó esik a szomszédságról – ki kinek a kicsodája, kivel mi hogyan és mikor történt, stb. Bár Leslie Moore történetének a végső fordulatán még most is tátogok :D :D .

korkata>!
L. M. Montgomery: Anne férjhez megy

Végre. Rég vártam már, hogy Anne és Gilbert szerelme révbe érjen.
Örültem neki, hogy csodálatos otthont találtak.
Azonban nem csak róluk szólt ez a kötet. A többi szereplő élete is fontos volt.
Most sem csalódtam Montgomery-ben.

encus625 P>!
L. M. Montgomery: Anne férjhez megy

Az eleje elég lassan csordogált, a magyar cím is félrevezető, az esküvőt elintézték pár sorral. Nagyon szeretem ezt a sorozatot, de ennél résznél éreztem azt először, hogy már nem annyira kedves nekem, mint az elődei. Kevés a történés könyvben, kb. a feléig az is le van írva a fülszövegben. Sok volt a leíró rész, amik időnként már inkább fárasztottak.
Aztán a könyv végefelé végre felgyorsultak az események, ezek a fejezetek már jobban tetszettek.
Szeretném az összes részt elolvasni, de most biztosan tartanom kell egy kis szünetet a következő előtt.

Könyvmolyképző, Szeged, 2007
280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639708907 · Fordította: Szűr-Szabó Katalin
ÁrnyékVirág>!
L. M. Montgomery: Anne férjhez megy

Ez a bolondos Anne-lány nagy kedvencem, ez a rész pedig gyönyörű szép. Véletlenül úgy alakult, hogy ez volt az első könyv, amit a kisbabám születése után olvasni kezdtem. Attól eltekintve, hogy sírtam is rajta egy jót spoiler, szerettem a szépséges tájleírásokat, a csodás kis Álomházat, és a rengeteg szeretnivaló mellékszereplőt: Jim kapitányt, a büszke és szomorú Lesliet, a határozott amazon Miss Corneliát és persze a jóságos Susant, a fiatalok házvezetőnőjét.
Szerettem, ahogy Anne lenyugszik, megérik az anyaságra, igazán ebben a részben válik felnőtté.
Azt hiszem, bárki, aki ezt a könyvet olvassa, kicsit maga is elálmodozik és a szereplők helyébe képzeli magát. Én például arról álmodoztam, hogy egy kezdő orvosi fizetésből fenn lehet tartani egy kertes házat és családot lehet alapítani :)

Evangeline>!

– Ami azt illeti, a nagy családnak is megvan az előnye – sóhajtott fel Miss Cornelia. – Én nyolc évig egyke voltam, és nagyon vágytam egy kistestvérre. Anyám biztatott, hogy kérjem Istentől, és én imádkoztam is, nekem elhihetik! Nos, egy nap Nellie néném odajött hozzám, és azt mondta: „Cornelia, menj fel anyádhoz. Ott van nála egy kisfiú. Megnézheted.” Boldog izgalommal vágtattam fel a lépcsőn. Az öreg Mrs. Flagg felmutatta a babát. Nohát Anne, kedves, én még életemben nem voltam olyan csalódott! Az az igazság, tudja, hogy egy nálam két évvel idősebb bátyért imádkoztam!

Izolda P>!

Lehet, hogy az élet siralomvölgy, de egyesek – úgy látszik – szeretnek sírni.

tataijucc>!

Ha elromlik a kedve, Anne kedves, csakis gyászjelentést olvasson, főként azokról, akiket ismer. Ha csak egy csepp humorérzék szorult az emberekbe, okvetlenül felvidul tőle, nekem elhiheti!

75. oldal, A fövenyen

tataijucc>!

Halottaink addig élnek, amíg gondolunk rájuk.

Az ábrándok parttalan tájain

ptagi P>!

Fura, ha belegondolok, hogy az emberek mennyire nem bírják, ha valaki náluk okosabbnak születik.

Belle_Maundrell >!

Nagyon utálatos voltam veled, Gilbert, ebben az ügyben, de most már nem leszek az többé. Hívj csak nyugodtan Répának, és bocsáss meg nekem.

213. oldal, Leslie döntésre jut

Kapcsolódó szócikkek: Anne Shirley · Gilbert Blythe
Droci>!

– Persze a házasságban is adódnak derűsebb és borúsabb napok. Butaság lenne azt hinned, hogy majd simán megy minden. De afelől kezeskedhetem Anne, hogy ha az igazihoz mégy hozzá, boldog életed lesz.

11. oldal (Európa, 1996)

Kapcsolódó szócikkek: házasság
tataijucc>!

Azt hiszem, életemben nem voltam még magányos. Még az egyedüllétem is kellemes társaságban telik, hiszen ott vannak az álmaim, képzeletem szárnyalása és játékai. Időnként még vágyom is egy kis magányra, hogy átgondolhassam, ami történt, ízlelgethessem a dolgokat. De a barátságot is szeretem, a társaságban töltött kedves, vidám perceket.

Leslie Moore

tataijucc>!

Egy erdő sosem kihalt; susogó, hívogató, barátságos élet tanyázik benne. De a tengernek hatalmas a lelke, mintha egy örökkévalóságra magába zárta volna azt az irdatlan és megoszthatatlan bánatot, mely soha nem szűnő jajszóra készteti. Beláthatatlan rejtélyének mélyére sosem látunk le, csupán a határán kószálhatunk, megilletődötten, elbűvölten. Az erdő százféle hangon szólongat, a tenger csak egyetlenen, de az a felséges hang magasztos zenéjével hatalmába keríti a lelkünket. Az erdő emberi, de a tenger az arkangyalok társa.

Egy este a Négy-Szél-Csúcson

tataijucc>!

– Mit műveltünk már megint? – kérdezte az éppen belépő Gilbert.
– Gonoszságot, azt bizony! Mi mást csinálnának mindig, ha nem azt?
– Az almát Éva ette meg – vágott vissza Gilbert.
– De egy férfi vette rá! – csapott le Miss Cornelia diadalittasan.

Apró-cseprő dolgok

Kapcsolódó szócikkek: Gilbert Blythe