34. legjobb romantikus könyv a molyok értékelése alapján

Anne ​az élet iskolájában (Anne 2.) 395 csillagozás

L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában

Anne Shirley, ez a vörös hajú, örökké csacsogó és álmodozásra hajlamos kislány, akinek gyermekkoráról az Anne otthonra talál című kötet számolt be, immár 16 éves ifjú hölgy. Kijárta a főiskolát, és visszatért Avonlea-be. De a visszatérés egyben új kezdet is, Anne kilép az élet iskolájába, hiszen dolgozni kezd: tanítónőként helyezkedik el abban az iskolában, ahol valaha maga is tanult. Ahogy már megszokhattuk, az élet továbbra is folyton pezseg körülötte: meglágyítja az új szomszéd, a mogorva agglegény hírében álló Mr. Harrison szívét, Levendula kisasszony személyében pedig igazi „rokon lélekre” talál. Hősünk azonban nem volna méltó az Anne Shirley névre, ha nem kerülne időről időre kisebb-nagyobb kalamajkába… A világszerte rendkívül népszerű írónő történetéből készült filmsorozat olyan sikeres, hogy a tévécsatornák újra és újra a műsorukra tűzik. Az olvasók pedig újra és újra a kezükbe veszik a magával ragadó sorozat köteteit.

Eredeti mű: L. M. Montgomery: Anne of Avonlea

Könyvmolyképző, Szeged, 2013
308 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639492677 · Fordította: Szűr-Szabó Katalin
Könyvmolyképző, Szeged, 2008
292 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639492677 · Fordította: Szűr-Szabó Katalin

Anne Shirley · Gilbert Blythe · Marilla Cuthbert · Diana Barry · Rachel Lynde · Davy Keith · Paul Irving · Jane Andrews · Lavendar Lewis · Mrs. Allan · édesanya · Mr. Harrison · Negyedik Charlotta

Avonlea · Prince Edward-sziget · Szerelmesek Ösvénye

Zsófi_és_Bea P
L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában

Az előző rész értékelésében írtam, hogy kicsit sajnáltam, hogy Anne hamar felnőtt és szívesen olvastam volna még a gyerekkoráról. Kicsit ezért tartottam is a második résztől, mert nem tudtam elképzelni, hogy a felnőtt Anne miféle érdekességeket tud még nekem tartogatni. Most már elmondhatom, hogy igenis tudott. :)
Kezdjük azzal, amit egy kicsit furcsának tartok, hogy Anne 16 évesen, mint főiskolát végzett tanítónő tért haza Avonlea-be. Persze könnyen lehet, hogy akkoriban volt egy iskola, ami volt az alap, és a gyerekek nem tanultak tovább, hanem ki-ki dolgozott a családja farmján. Aki továbbtanult, az egyből főiskolára ment. Miután ezt tisztáztam magamban, már nem is volt furcsa és örömmel olvastam Anne újabb kalandjait. Örültem, hogy viszontláthatom Marillát, Dianát, és természetesen a minden lében kanál Rachel Lynde-et.

Az Avonlea-i iskola érdekes színfoltja volt a történetnek és Anne, mint tanítónő is tetszett nekem. Anne tulajdonképpen nem változott semmit, még mindig az az álmodozó, mindent költőien megfogalmazó leányzó volt, akit az első részben megszerettem, és éppen olyan szórakozott és elvarázsolt volt. Ha Anne végigmegy egy réten és egy erdei úton, akkor nem csak arra gondol, hogy jaj de szépek ezek a virágok és milyen kedves ez a fasor, hanem arra, hogy milyen szikrázóan vidáman sárgák ezek a gyönyörű harmatcseppes, apró réti boglárkák a ragyogóan és mégis szelíden sütő nap sugaraiban, miközben a lágyan hullámzó, a zöld minden káprázatos színárnyalatában pompázó fűtenger szinte táncot lejt a virágok körül. A játékosan kacskaringós, aranyló nyírfákkal szegélyezett úton igazi romantikus kaland volt sétálni, miközben a fák között pajkosan fújdogált egy vidám kis szellő magával hozva a réten nyíló gyönyörű virágok bódítóan édes illatát. Vagy valami ilyesmi zajlott le Anne fejében ilyenkor és én élveztem ezeket a túláradó leírásokat is. :)

Ezt a részt is úgy fejeztem be, hogy biztos, hogy el fogom olvasni a következő részt, kíváncsian várom, hogyan boldogul Anne az egyetemen, és milyen kalamajkákba keveredik.

Levandra P
L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában

Hiába múlt el 16 éves Anne, hiába készül komoly tekintélyt parancsoló állásba lépni, ugyan az a talpraesett ámde, hebrencs lány maradt, aki ha feltűnik valahol, egészen biztosan felfordulást okoz. Legnagyobb örömömre. Bevallom nagyot csalódtam volna, ha fogja magát és hirtelen megkomolyodik. Anne hű maradt önmagához és bennem kételyek ébredtek, vajon megbirkózik a feladattal és egy osztálynyi gyerek elé kiállva rendet és fegyelmet tart, holott nemrégen még ő is egy volt közülük. Aggódtam érte és szurkoltam, hogy megoldja ezt a feladatot, a szememben még gyerek, de a könyv lapjain ifjú hölgy Anne. Megmosolyogtató volt komolysága, ahogy szigorú próbált lenni és együtt éreztem vele kétségei miatt is.

vighagika
L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában

Sajnos az őszinte véleményem az, hogy az első részhez nem érhetett fel a második kötet. Természetesen imádtam ezt is, L. M. Montgomery fantasztikusan írta meg a történetet, azonban Anne egyértelműen felnőtté érett, elvesztette szeleburdiságát, ami nagyon elszomorított. Hiányzott Matthew, valamint hiányoztak az első rész szereplői is, ugyanis egyikük sem jelent meg túl sokszor ebben a részben. Marilla már nem igazán vett részt Anne nevelésében, Diana Anne-hez hasonlóan új utakon járt, Gilbert más környéken tanított, a gyerekkori barátoktól pedig eltávolodott főszereplőnk.
Kaptunk viszont új szereplőket, például Davyt és Dorát, az ikreket, akiket Marilla örökbe fogadott. Meg kell mondjam, én először nem igazán értettem, miért olyan szerethetőek, aztán a történet előrehaladtával egyre közelebb kerültek a szívemhez. Még így sem annyira, mint Anne az első részben, de kezdtem kapiskálni, hogy miért nem bírt róluk lemondani a Zöldmanzárdos ház két lakója.
Új egyéniség volt még Miss Levander, a „vénlány” is, aki elsőre még nekem is furcsának tűnt, később azonban rokonlelket véltem felfedezni benne, akárcsak Anne.
Talán egyedül vagyok vele, de nekem tetszett az a rész, amikor egy tanítás alkalmával Anne-nek rossz napja volt, ugyanis megmutatta, hogy mindenki elvetheti a sulykot néha, még egy ilyen kedves teremtés is.
Mindenki kedvenc főszereplője igazán megérdemelte, hogy egyetemre mehessen, kíváncsian várom, hogy mit hoz neki a jövő (rémelem kicsit több Gilbertet), valamint azt is, hogy a Zöldmanzárdos ház új lakója és Marilla az ikrekkel hogy bírja majd a strapát.

ScarlettBlair P
L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában

Nem értem miért tartott 15 napig kilvasnom ezt a könyvet, amikor kb. egy nap alatt is sikerülhetett volna… igazából tudom, azért mert mellette folyton dolgoztam.
Ezt a részt is legalább annyira szerettem, mint az előzőt. Bár számomra kicsit hihetetlen, hogy egy 17 éves lány tanító lehet, de akkor még más világ volt. És Anne amúgy is erre termett, meg arra, hogy gyerekekkel foglalkozzon. Ebben a részben már sokkal fenőttebb volt a karaktere, már nem használt barokkos körmondatokat, még gondolatban sem, de ennek ellenére ugyan olyan ha nem még szerethetőbb maradt. Avonlea minden egyes lakója külön helyet kapott a szívemben. Imádom Davyt a rengeteg kérdésével, és, hogy mindent „tudni szeretne”. Pault és a Sziklaembereket. Levendula kisasszonyt. Marillát. Gilbertet… MINDENKIT!

L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában

Néha félek kicsit, hogy egyes könyveket addig-addig halogatok, hogy már kinövök belőlük, és végül nem is lesz olyan élvezetes, mint lehetett volna pár évvel korábban. Ez a könyv nem ilyen. Bármilyen életkorban ajánlott. Sőt, receptre kéne írni depresszió ellen!
Rémlik valami, hogy egyszer, tizenéves koromban belekezdtem, de akkor valami érthetetlen módon nem kötött le, pedig a sorozatot imádtam és az első rész könyvben is tetszett. Most viszont teljesen magával ragadott ez a boldog, békés, mindig optimista világ. Azt hiszem, ha választanom kéne, hogy melyik könyv világában szeretnék élni, egyértelműen L. M. M. könyveinek világa lenne az.
Amíg ezeket a könyveket olvasom, kicsit én is Anne Shirley lehetek, és tényleg, azt veszem észre, hogy helyeket nevezek el, jobban szeretem az embereket és szívesebben térek haza hétvégenként az én saját Avonlea-mbe.

AeS P
L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában

Szerintem ez még kedvesebb, mint az első rész, persze néha már rémesen elegem volt az ezüstös nyárfákból, meg a folyóparton megcsillanó játszi fényből, ami visszaverte az aranysárga nárciszok törékeny szépségét, de ez azért tényleg alapmű.
Ami különösen tetszett, az Anne, mint kezdő pedagógus, nagyon szeretem az ilyen történeteket! (Régen én is tanítónő akartam lenni, csak a szüleim nem engedtek pedagógiai pályára, szóval kénytelen voltam újradefiniálni magam egyetemi tanárnak, csak az kicsit több időt vesz igénybe.)

Ács_Milán
L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában

A kis vörös hajú Anne Shirley-t nem lehet nem szeretni. Kortól függetlenül, mindegy, hogy gyerek az ember, vagy felnőtt nagyon szórakoztatóak Anne történetei. Olvasás közben önkéntelenül is mosolyra húzódik az olvasó szája, mert Anne mindig valami kalamajkába keveredik. Felnőtt fejjel is nagyon élvezhető volt a könyv az elejétől a végéig. Az abszolút kedvenc szereplőm Davy volt. Majd minden beszólásán hangosan nevettem.
Kicsiknek, nagyoknak, fiataloknak, idősebbeknek mindenkinek csak ajánlani tudom!

rafaelo0824
L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában

Azt hiszem, itt jobban szeretem Anne-t, már kinőtt abból, hogy minden egyes gondolatát kimondja, így ami végül kijön a száján az mindig csodálatos és sohasem butaság. Végre Davey is megjelenik, aki hihetetlenül aranyos, nem is lehetne nem szeretni. A F. Sz. T. hatalmas ötlet, bárcsak ma is inkább ilyesmivel foglalkoznának az emberek, de lássuk be, ez már ritka. Tetszett mind Mr. Harrison, mind az Irving család szála is. Ez a kötet szintén kedvenc!

Papusz SP
L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában

Szebb hely lenne a világ, ha mind csak egy kicsit anneshirleybbek lennénk :)

encus625 P
L. M. Montgomery: Anne az élet iskolájában

Ez a történet még mindig nagyon bájos. :) Kicsit keveselltem benne Glibertet, néha feltűnt, mondott 3 mondatot, majd ismét eltűnt. Valahogy azt gyanítom, hogy a következő részben nagyobb és fontosabb szerepe lesz. :) Gilbert hiányát viszont ellensúlyozta Davy, nagyon megkedveltem én is azt a kis gazfickót. Hamarosan jöhet a 3. rész.

Európa, Budapest, 1995
330 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630758628 · Fordította: Szűr-Szabó Katalin · Illusztrálta: Rényi Krisztina

worsi ASP

– Gumicsizmában nem lehet erdei nimfa az ember.

126. oldal, Egy felejthetetlen kirándulás (Európa)

ptagi P

Piros a rózsa, fehér a zsálya,
Édes a cukor, édesebb vagy nála,
és én szórul szóra ezt érzem irántad.

tataijucc P

Ha az ember sosem megy férjhez, vénlánynak nevezik, ha férjhez megy, a férje basáskodik felette, de ha özvegy, egyik veszély sem fenyegeti.

104. oldal, Valóság és ábránd (Európa, 1993)

Dün SP

Végül is – fejtette ki egyszer Anne Marillának – azt hiszem, a legszebb és legemlékezetesebb napok éppen azok, amelyeken sok csendes örömben van részünk, örömökben, amelyek úgy követik egymást, mint szálról lepergő tompa fényű gyöngyök, s nem azok, amikor valami remek, izgalmas vagy nagyszabású esemény történik.

Kapcsolódó szócikkek: Anne Shirley
Lahara ISP

– Te tettél cukrot a borsóba, Anne?
– Én bizony – mondta Anne, a lemondó kötelességtudat arckifejezésével törve a krumplit. – Egy kanálnyit. Mindig teszünk a borsóba. Nem ízlik?
– De amikor feltettem főni, én is tettem bele egy kanálnyit! – kiáltotta Diana.
Anne eldobta a krumplinyomót, és gyorsan megkóstolta a borsót. Keserves fintort vágott:
– Hű, de szörnyű íze van! Nem is álmodtam volna, hogy te is teszel bele cukrot, mivel édesanyád sosem szokott. Most az egyszer – merő véletlenségből – eszembe jutott, hogy tegyek… hát beleszórtam egy kanálnyit.
Marilla bűntudatos képpel hallgatta a két lány beszélgetését, s e ponton közbeszólt:
– Sok bába közt elvész a gyerek… Azt hittem, Anne, hogy most sem jut eszedbe, ahogy máskor sem szokott … és én is beletettem egy kanállal.

154-155. oldal, Egy pechsorozat (Könyvmolyképző, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: Anne Shirley · Diana Barry · Marilla Cuthbert
Asteria P

Végül is talán a romantika nem harsonaszó és pompás külsőségek között vágtat be az ember életébe, mint fehér lovon egy királyfi, hanem úgy lopakodik mellénk, mint egy régi jó barát, csendesen, észrevétlenül, talán prózába burkolózva, amíg egy váratlan pillanatban a rá hulló napsugár fel nem ébreszti az ott szunnyadó zenét és költészetet, talán… talán…. a szerelem egy gyönyörű barátságból fakad, oly természetesen, ahogy a bimbóból kipattan a rózsa.

291. oldal, Esküvő a kőházban (Könyvmolyképző, 2008)

Dün SP

„Tudja, Mary Joe, hogy mire gondolok? Arra, hogy az Esthajnalcsillag egy világítótorony a tündérek földjén.” Mire Mary Joe azt felelte: „No, maga osztán fura egy figura. Nincs olyan, hogy dündér. ”

Kapcsolódó szócikkek: Esthajnalcsillag · Paul Irving
BZsofi +SP

… a sértődöttség és a büszkeség, Anne, nagyon veszélyes keverék.

242. oldal, Lavender kisasszony szerelmi regénye (Európa, 1993)

Kapcsolódó szócikkek: büszkeség · Lavendar Lewis · sértődöttség
Szávitrí SP

Inkább azt szeretném megtanulni az egyetemen, hogy a megszerzett tudás révén hogy élhetem az életem, hogy tehetem szebbé, és hogy hozhatom ki belőle a legtöbbet. Szeretném, ha jobban érteném a többi embert, és segíthetnék magamon és másokon.

285. oldal, Esküvő a kőházban (Könyvmolyképző, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: egyetem · tanulás
Szávitrí SP

Két különböző embert nem lehet egyformán szeretni.

177. oldal, Egy boldog nap (Könyvmolyképző, 2008)

Anne sorozat · Összehasonlítás