A ​Mesélő Lány (A Mesélő Lány 1.) 110 csillagozás

L. M. Montgomery: A Mesélő Lány

A ​Mesélő Lány ismerős vidékre kalauzolja Lucy Maud Montgomery méltán népszerű Anne-sorozatának olvasóit. A derűs és megható történetek ezúttal is a varázslatos szépségű kanadai Prince Edward-szigeten játszódnak. Itt, Carlisle-ban él a King család, amelynek tulajdonában különös gyümölcsöskert van: valahányszor új jövevény érkezett a családba, az alapító nagyapa egy almafát ültetett születését megünnepelni, s ugyanígy, ha vendég szállt meg a házban, azt is megkérték, ültessen el egy fát. Ezek között a rokonokról elnevezett fák között tölti nyarát egy kis gyerekcsapat: a szép és hiú Felicity, a jólelkű Cecily, a testvérük, az örökké kételkedő Dan, továbbá Peter, a béresfiú, aki Felicity odaadó hódolója, Sara Rey, Cecily könnyen elpityeredő barátnője, aki soha nem engednek el sehova, valamint a kövérkés, lobbanékony Felix és testvére, Bev, aki e régi nyár emlékeit feleleveníti a könyv lapjain. Ismerjük őket: olyanok, mint páratlan adományal ruházott fel a sors. A Mesélő Lány, rendes… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1911

Európa, Budapest, 1999
324 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630764199 · Fordította: Gádoros Katalin, Ferencz Győző · Illusztrálta: Lacza Márta

Sara Stanley · Olivia King · Felicity King · Peg Bowen · Felix King · Janet King · Cecily King · Beverley King · Blair Stanley · Dan King · Peter Craig · Roger King · Sara Ray

Carlisle (Ontario, Kanada) · Tündérország

BMKata>!
L. M. Montgomery: A Mesélő Lány

Mi mást is mondhatnék, mint hogy szeretem Montgomery összes művét, legalábbis amiket olvastam eddig. Ezzel a történettel sem vagyok másképp. Eleinte furcsa volt olvasni, mivel a Váratlan utazás című sorozatot hamarabb láttam (már vagy ezerszer), mint az alapjául szolgáló könyvet olvastam volna. De hamar megszoktam, hogy vannak akik nincsenek, vannak akik újak, és nem mindenkinek az a neve, mint a tv sorozatban. Mikor ezen túllendültem, nagyon élvezetes volt, főleg, mert sok-sok jelenetet felismertem a filmekből. Remélem hamarosan olvashatom és birtokolhatom a folytatását.

Dénes_Gabriella>!
L. M. Montgomery: A Mesélő Lány

Mióta olvasgatom az Anne sorozat ifjúkoromból kimaradt köteteit, azóta nő bennem az émelygés (reggeli, déli, estéli) Montgomery kapcsán. Gyerekkorom nagy kedvence volt az Emily, olvastam is rengetegszer… az Anne viszont nagy csalódás, nem bírom a folytonos cukros mázat, a „romantikát”, a szenvelgést. Szóval a kíváncsiság mellé mindig egy jó adag félelem is társul, valahányszor Montgomeryt veszek kézbe.
A Mesélő Lány üdítően hatott rám az Anne-sztorik után. Kerek kis történetek, gyerekek a szereplői, az ő szempontjukból látunk mindent, és vagy tudunk azonosulni velük, vagy nem. Mindenesetre úgy gondolom, hogy sikerült egy olyan szintű és színvonalú korrajzot és tanítómesét írnia Montgomerynek, amiért minden kalapot megemelhetünk előtte. Számomra nagyon szimpatikus volt, hogy ezek a gyerekek mennyit dolgoztak zokszó nélkül. Nagyon szimpatikus volt a napok íve, hogy volt rendszer az életükben, és a házimunka mellett így is mennyi idejük volt egymásra, a játékra, csínyekre, veszekedésekre. Nagyon tetszett a sokféle történet, a fejezetekbe ékelt sokféle mese, legenda újraelmesélése és családi történet megelevenítése. Nagyon örülök, hogy a gyerekek olyan természetesnek hatnak, és nem az a fő téme, hogy ki kivel menjen el ebben a korban, hanem igazi gyermeki problémáik vannak, mint például a sajtóban való rémhírterjesztés, a boszorkány átk… na és persze, hogy a felnőttek annyira felnőttek, és nem értik meg az ő kis világukat. Szóval nagyon szimpatikus világot teremtett Montgomery, és engem az sem zavart, hogy az én ízlésemhez képest picit lassabban csordogáltak a történetek.
Ami zavart, hogy Sarah Stanley-t folyamatosan a Mesélő Lányként aposztrofálják, és hiába van benne az első fejezetben az indoklás, nem tudtam meghaladni fejben ezt a dolgot. Másik dolog, ami nem tetszett, hogy a Váratlan utazás c. sorozatban találkozhattunk egyik-másik szereplővel, és a film nagyon is befolyásolja, hogy az ember mit is képzel el egyes szereplőkről… Ugye, szereplőkként a könyv adatlapján is a filmbéli arcokat láthatjuk a nevek mellett, és igen vicces, amikor Felicityről olvassuk, hogy szőke volt, Sarah Stanley meg barna, Felix pedig kövérnek számított. Nyilván az ember el tud vonatkoztatni a filmtől, ha nagyon törekszik rá, de engem ebben az esetben zavart, hogy láttam már.
Sajnos nekem az illusztrációk sem tetszenek, a borító annyira taszított, hogy sokáig tologattam a mű olvasását. (Amúgy az Emilynek sem szeretem az új, rajzos borítóit…)

kedaiyun>!
L. M. Montgomery: A Mesélő Lány

Régen az egyik kedvenc sorozatom a Váratlan utazás volt. Igazi családi programként mindig leültünk nézni szombat esténként (vagy amikor adták). A sorozat egyes részeit akkor ki is adták könyvben, bár akkor még nem tudtam, hogy az nem az eredeti.
Ez viszont az eredeti, ami alapján – nagy vonalakban – a film készült. Jó régóta megvolt már ez a könyv, de csak most olvastam el, miután véletlenül egy részt elkaptam a tévében, és eszembe jutott. Eleinte azt hittem, biztos nehéz lesz elvonatkoztatni majd a sorozattól, hiszen itt sok minden másképpen van: pl. Felix nem Felicity és Cecily testvére, hanem unokatestvér, Sara Stanley nem szőke, hanem barna, Clemmie Ray-t Sara Raynek hívják stb. De nem volt nehéz, szinte azonnal sikerült ide bevonódni és a sorozatot erre az időre elfelejteni. Talán azért, mert már túl régen láttam.
A könyv egy nyár történetét meséli el, és kisebb részekből áll össze, miközben Sara Stanley, azaz a Meséló Lány különféle történetekkel szórakoztatja a gyerekeket. Sok olyan részlet volt a könyvben, amit felismertem, hogy szerepelt a sorozatban is (pl. Peter Craig nem tudta eldönteni, metodista vagy presbiteriánus legyen, a kék láda stb.). Érdekes, hogy a sorozatban nem tűnt fel, itt viszont igen, hogy mennyire meghatározó volt a vallás, pontosabban a vallás szerves része volt a mindennapi életnek. Sokszor megjelent benne, hogy a gyerekek imádkoztak ezért vagy azért, prédikálóversenyt tartottak, vagy keresztény játékokat játszottak. Itt ezek nem valamilyen tanító célzattal jelentek meg, hanem egyszerűen hozzátartozott az élethez a keresztény hit. És érdekes volt mindezt a gyerekek szemén át látni.
Kíváncsi vagyok a folytatásra is, mindenképpen el fogom olvasni azt is. És újra meghozta a kedvemet ahhoz ez a könyv, hogy megnézzem a Váratlan utazást.

nagy_anikó>!
L. M. Montgomery: A Mesélő Lány

Mesés történet egy mesés szépségű szigeten. Egy nyár és Beverly emlékei gyerekkoráról. Egy rég letűnt csodás világban. Szeretem azokat a könyveket, melyek valamit megmutatnak elődeink életéből – ez ilyen volt. Belepillanthattunk egy gondtalan gyermekkorba, hogyan tudták feltalálni és elszórakoztatni egymást a gyerekek, ha már elvégezték teendőiket, egy technika mentes világban. Mondhatom, nagyon tetszett, amit olvastam. Mindenkinek kívánnák egy kis ízelítőt ebből a lehetőségből is. Gyönyörű vidék, friss levegő és kalandok tömkelege.

AnitaZoé P>!
L. M. Montgomery: A Mesélő Lány

Ismerős nevek és történések találhatók ebben a könyvben, ha láttad vagy olvastad a Váratlan utazás sorozatot. A Mesélő Lány, azaz Sara Stanley és barátai mindenféle hajmeresztő kalandba keveredek. Érdekes, hogy egy fiú, Beverly az elbeszélő. Ő és az öccse, Felix kerülnek a Prince Edward szigetre, ahol a többi gyerekhez csatlakozva élik a mindennapokat.
Szórakoztató, szívmelengető. Egy világ, ahol a tizenéveseknek az iskolán kívül még számos, nem is könnyű házimunka is a feladatai közé tartozik. Ráadásul van olyan, mint Felicity, akinek a legnagyobb örömet az okozza, ha főzhet és takaríthat. Hihetetlen. :D
itt van még Olívia néni is, de hiába is várod, Hetty néni nem bukkan fel itt sem. Ő csupán a filmkészítők fantáziájából született.
Bízom benne, hogy Az arany út is hamarosan a kezembe kerül.

buttercoup>!
L. M. Montgomery: A Mesélő Lány

Igazi gyönyörű, szívet melengető, hamisítatlan regény. Az írónő gyönyörűen festette le a gyermekek érzéseit, akik oly keveset ismernek még a világból, és még ismerkednek önmagukkal is. A Mesélő Lány karaktere, játékossága, bölcsessége, ahogy a többi aranyos szereplő is sokáig megmarad az emlékezetemben. Felicity hiúságától Cecily törődéséig mind belopták magukat a szívembe. Érdekes volt megismerni az akkori világszemléletet, életmódot, amiben nagyon nagy szerepet játszott a vallás. Mindenkinek ajánlom, aki egy kicsit ki akar zökkenni a mai rohanós világból, és egy kis időre a gyönyörű Prince Edward Island nyugodt, váltakozó évszakaiban időzne el.

Kathleen>!
L. M. Montgomery: A Mesélő Lány

Azt az elragadtatást vártam, amit az Anne-könyvek olvasásakor. Hát elmaradt. Nem volt rossz… de megnehezítette az elmerülést ezt a széttagoltság, hiányzott egy fő történet.
Meg hát öreg vagyok már.
Nagyon kizökkentett, hogy sokáig azt hittem, lány az elbeszélő. (Mindig lány szokott lenni az írónőnél…) És a Beverly név sem segített a dolgon. Ez lánynév. (Mondjuk Shirley-ről is sokáig hittem, hogy lány…)
És a fordítás sem nyűgözött le. Tisztes iparosmunka volt, azt meg kell hagyni, de hol van az a gyönyörűség, amit Szűr-Szabó Katalin varázslata okoz?

hajdumara>!
L. M. Montgomery: A Mesélő Lány

Imádtam a könyvet. Tudom, sok könyvvel vagyok így, hiszen nagyon szeretem beleélni magam a könyv lapjain kibontakozó történetekbe, de valahol ez az olvasás „jutalma”. Egy könyv – egy (jó esetben) felejthetetlen élmény. De ez a könyv különleges; hihetetlen békével töltött fel, és ez nagyrészt Lucy Maud Montgomery tökéletes írói stílusának köszönhető. Az írónő a szavak mestere. Olyan gyönyörűen, szinte festői módon írja le Carlisle-t, hogy az ember szinte repülne oda, hogy a saját szemeivel láthassa a King család birtokát.

A könyv története szintén nagyon tetszett, bár a mai kor embere szempontjából az akár túl egyszerűnek, vagy túl lassúnak is tűnhet. A könyv hét kamasz gyerek együtt eltöltött nyaráról szól, a mindennapi életük apró kis mozzanatairól. spoiler

Lucy Maud Montgomery egy zseni számomra, pedig nem ez az első könyv, amit tőle olvasok. Szerencsés vagyok, mert én is annak a generációnak lehetek tagja, aki a Váratlan utazáson és az Anne sorozaton nőttem fel, de ezt a könyvet eddig nem ismertem, pedig évek óta ott áll a könyvespolcomon. Jó volt olvasni, és ajánlom mindenkinek, aki kikapcsolódást keres a mai világból.

Bogas>!
L. M. Montgomery: A Mesélő Lány

Kissé nehezen rázódtam bele (ráadásul folyton azt hittem, hogy Beverly lány), de végül is nagyon bájos történetnek bizonyult. Kedvem támadt tőle Váratlan utazást nézni.

little_Annie_Mary>!
L. M. Montgomery: A Mesélő Lány

Bájos, ártatlan, ezek jutnak eszembe. Annyira gyerekek, annyira régimódian gyerek kalandjaik vannak, imádtam. Talán maga a cselekmény egy kicsit lassabban folyik, mint más Montgomery regényekben, a történetben található történetek (mesék) miatt (szerintem). Jó kis nyári olvasmány.

Lane>!

A télben az a szép, hogy utána jobban örülsz a tavasznak.

A szívkirálynő

Kapcsolódó szócikkek: tavasz · tél
szibolya>!

– Azon nem csodálkozom, hogy mi nem értjük a felnőtteket – méltatlankodott a Mesélő Lány –, mert mi még soha nem voltunk felnőttek. De ők már voltak gyerekek, és egyszerűen nem fér a fejembe, hogy akkor miért nem tudnak minket megérteni.

256. oldal, Peter hatást kelt (Európa, 1999)

Kapcsolódó szócikkek: felnőtt · gyerekkor · Sara Stanley
K_Maria P>!

Valóban létezik Tündérország – de csak a gyerekek találhatják meg az odavezető utat. És addig nem is tudják, hogy Tündérországban jártak, amíg fel nem nőnek és el nem felejtik, hogyan kell odajutni.

Kapcsolódó szócikkek: gyerekkor · Tündérország
Véda P>!

– Nem örültök, hogy tavasz van? A télben az a szép, hogy jobban örülsz utána a tavasznak.

Kapcsolódó szócikkek: tavasz · tél
K_Maria P>!

Szerintem kétféle igaz dolgok léteznek: olyan igaz dolgok, amelyek igazak, és olyan igaz dolgok, amelyek nem igazak, de igazak lehetnének.

Szávitrí>!

Sok-sok évvel ezelőtt történt. A legérdekesebb dolgok mindig sok-sok évvel ezelőtt történtek, legalábbis nekem ez a benyomásom. Most semmi érdekes nem történik.

81. oldal, Gyermekkori tragédia (Európa, 1999)

endorfinlány>!

Megfoszthatnak a jövőnktől, megkeseríthetik a jelenünket, de a múltunkhoz nem nyúlhatnak. Az összes nevetésével, örömével és ragyogásával a mi örökös tulajdonunk marad.

Kapcsolódó szócikkek: jelen · jövő · keserűség · múlt · nevetés · öröm · ragyogás
Lahara IP>!

– Sajnálom ezeket a szegény gazokat – jegyezte meg álmodozva a Mesélő Lány. – Nagyon nagy munka lehet gyökeret ereszteni.
– Nem kellene ott nőniük, ahol semmi keresnivalójuk – mondta a könyörtelen Felicity.
– Ha a gyomok a Mennyországba jutnak, biztosan virág lesz belőlük – folytatta a Mesélő Lány.
– Furcsa dolgok járnak a te fejedben – jegyezte meg Felicity.

Kapcsolódó szócikkek: Felicity King · gyom · mennyország · Sara Stanley · virág
Lahara IP>!

– Rágondolni is rossz, hogy felnőtt leszek – mondta a Mesélő Lány tűnődve –, mert akkor már nem járhatok mezítláb, és senki sem fogja látni, milyen szépek a lábaim.

91. oldal, Az éjszaka leánya (Európa, 1999)

Kapcsolódó szócikkek: felnőtté válás · Sara Stanley
Dénes_Gabriella>!

Roger bácsi szerint minden asszonynak szüksége van rá, hogy kíváncsi legyen, de Mrs. Griggs kíváncsibb, mint szükséges.

58. oldal, 6. fejezet, Az arany mérföldkő rejtélye (Európa, 1999)

Kapcsolódó szócikkek: kíváncsiság · Roger King

A Mesélő Lány sorozat · Összehasonlítás