Kutrovátz Gábor (szerk.) · Láng Benedek (szerk.) · Zemplén Gábor (szerk.)

Határmunkálatok ​a tudományban 0 csillagozás

Kutrovátz Gábor – Láng Benedek – Zemplén Gábor (szerk.): Határmunkálatok a tudományban

Mi ​köze a freudi szexualitásnak az okkultizmushoz? Hatással lehetnek-e a bölcsészek absztrakt vitái az egyetemek jövőjére? Hogyan kommunikál a kutyaetológus a gazdákkal, az állatokkal, és tudóstársaival? Tanítsunk-e biológiaórán vallási nézetekkel összeegyeztethető keletkezéstörténetet? Valóban átjárhatatlanok a nyugati és keleti orvoslási hagyományok közötti határok? Hogyan befolyásolta a politika a magyar társadalomtudományok kialakulását? Miként hat az üzleti szemlélet a tudományos teljesítmény megítélésére? Hogyan alakítják különböző intézmények a magyar tudomány finanszírozási rendszerét? Bevonható-e a nyilvánosság a társadalomtudományok művelésébe? Milyen alapon dönthetünk laikusként tudományos szakértők között? Elhatárolható-e a tudomány a nemtudománytól?

Bár a fenti kérdések látszólag függetlenek egymástól, mindegyikük ugyanahhoz a problémához kapcsolódik: ahhoz, hogy milyen határmunkálatok folynak a tudományban. A tudomány folyamatos viták és harcok színtere,… (tovább)

>!
L'Harmattan, Budapest, 2010
242 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632362397

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 4


Népszerű idézetek

piccola>!

A fentiek alapján megkockáztatható a tézis, hogy a nagyarányú tudományos oktatás mellett (és gyakran helyett) meta-tudományos oktatásra is szükség volna. Ha az oktatott ismeretek hasznosíthatóságának szempontját és a kompetens állampolgári attitűd kialakításának célját tartjuk szem előtt, akkor kijelenthetjük, hogy a tudománnyal kapcsolatos történeti, szociológiai témák legalább annyi (ha nem több) releváns információval szolgálnak a tudományról, mint a tudományos tények, hiszen tájékozottságot adnak egy olyan szociális világ kapcsán, amelynek lényeges elemét képezi a mindennapokba beszüremkedő tudomány.

Kutrovátz Gábor: Hogyan értékelhetünk szakértői véleményeket? p. 162.

6 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Simonyi Károly: A fizika kultúrtörténete
Esko Valtaoja: Mindentudó kézikönyv
Zemplén Gábor: Fokozódó polaritás
Thomas S. Kuhn: A tudományos forradalmak szerkezete
ifj. Szántay Csaba: Hát, ez furcsa…
Jáki Szaniszló: A tudomány megváltója
Antalóczy Zoltán: Az Őrült majom és a Fenséges ember
Binzberger Viktor – Fehér Márta – Zemplén Gábor: Kuhn és a relativizmus
Bernard le Bovier de Fontenelle: Beszélgetések a világok sokaságáról
Philip J. Davis – Reuben Hersh: A matematika élménye