Japán ​kutyafajták 9 csillagozás

Kutas Gábor: Japán kutyafajták

Sokunk számára a keleti filozófiák mindig kicsit nehezen értelmezhető, misztikus tanítások. A szamurájok halálmegvető bátorsága és a buddhista vallás útkeresése áthatja a japán emberek gondolkodásmódját, így még a kutyatenyésztésben, a tartásról alkotott gondolkodásmódjukban is tetten érhető. Talán különleges az az elvárás, amit a szarvas- és medvevadászatokra használt ainu kutyákkal, akitákkal szemben támasztottak a japánok, de ha figyelembe vesszük, hogy egész gondolkodásmódjukat mennyire meghatározta a harci erények feltétlen tisztelete, és a küzdelmekben mutatott önfeláldozás, meglátjuk, hogy ezeket a tulajdonságokat igyekeztek társaikban, segítőikben, a kutyákban is felszínre hozni.

Alexandra, Pécs, 2006

Leah
Kutas Gábor: Japán kutyafajták

Jó könyv! Igaz nem vágyódtam soha hogy japán kutyát tartsak (na jó amikor nézegettem a képeket elgondolkoztam milyen jó volna egy shiba-inu). De a leírás róluk eléggé elbátortalanított…

Tót_Kálmán
Kutas Gábor: Japán kutyafajták

Szerintem jó kis könyv. A japán kultúrán keresztül vizsgálja a fajták jellemzőit. A jellemzések mellet néhol kis történeteket is olvashatunk (Pl. Hachikoról). Találunk benne jellemzést, képeket (bár a képek szerintem elég silány minőségűek), leírást a tartásukról, néhány betegségről (ami nagyon szegényes és szerintem kihagyható lett volna a könyből) és végül a kiállításokról

Kutas Gábor: Japán kutyafajták

Úgy gondolom, hogy a kötet nem tartja magát teljesen az ígéretéhez, mert egyáltalán nem éreztem az olvasás közben, hogy egy kutyafajtákat bemutató szakkönyvet olvasok. A válogatás ugyanis hamar a fajok végére ér, és bár kitér olyan dolgokra, mint a japán kutyafajták általános ismertetőjegyei és tulajdonságai, ajánlott környezete és tartási feltételei, számtalan feleslegesnek érzett dolgot is belepakolt. Nem éreztem szükségét például a japán filozófiai és vallási irányzatok ilyen részletes taglalásának, mert ezek csak nagyon távolról érintik a japán kutyákat. Ráadásul szörnyen szájbarágós lett a közepetájt.
Amúgy gazdagon illusztrált, és aranyos kutyákat mutat be. Nem rossz, de hiteles források hiányában túl rövid, és még ezt a rövidségét is megcsonkítja a felesleges kitérőkkel.

Amethyst

Japánban az akita az egészség, a jólét jelképe. A betegeket és az újszülött csecsemőket látogatóik kis akita szobrokkal ajándékozzák meg a mielőbbi gyógyulás, illetve az egészséges élet ígéreteként.

Amethyst

Az a tény pedig, hogy megőrizték, sőt, védelem alá helyezték az eltűnőben lévő ritka fajtákat – országos programmá kierjesztve egy-egy különleges kutya tenyésztését, hogy ezeket a nagy becsben tartott fajtákat a japán nemzet kulturális örökségének a részeként védik és kezelik – , olyan példa, amiből még az állatvédelemben és a tenyésztésben élen járó nyugat-európai is tanulhat.

Amethyst

Egy gyakran magára hagyott kutya minden olyan ingerre érzékenyen reagál, ami nem tartozik hozzá az általa ismert világhoz.

Amethyst

Minden kutya szabadulóművész, ha szükségét érzi, hogy territóriumán kívül lévő dolgokhoz férjen hozzá.