Az ​utolsó alkimista 5 csillagozás

Kürti András: Az utolsó alkimista

Hogyan kerül a Corot-festmény a német rendszámú autó csomagtartójába? Miért rúgja Hamlet orrba a súgót? Milyen faházban nyaral a KTSZ vezetősége? Mit tapasztal 2009-ben a hibernált álomból felébresztett újságíró? Miért tartóztatja le Agócs Ádám, nős huszonhárom éves rendőr szakvezető volt tanárát?
Ezekre az izgalmas kérdésekre kaphat választ Kürti András humoros-szatirikus novelláiban az olvasó, találkozhat hétköznapjaink számos fonák jelenségével, ráismerhet nem egy tipikus figurára. A szerző elsősorban szórakoztatni akarja az olvasót, de el is gondolkoztat.

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1978

Hamlet

Kürti András: Az utolsó alkimista

Nem jelölte még senki olvasottnak ezt a kötetet, pedig nem mai könyv, 1978-ban jelent meg. És nem is rossz. Sőt, egészen jó.
Novellákat tartalmaz, melyek a korabeli viszonyokat pellengérezik ki. Szerethető, esetlen kisemberek a főszereplők, akik hihetetlen, furcsa, olykor sci-fibe illő kalandokba keverednek, de azért szívük hölgyét megtalálják a nagy összevisszaságban is.
Az írások hangvétele szatirikus, humoros. Nekem legjobban az első kettő tetszett: A másik című hosszabb novella egy Corot festmény körül bonyolódik, és furcsa sci-fi lesz belőle, a második pedig az Újdonságok Helsingörben egy Hamlet-előadás viszontagságain vezeti végig az olvasót.
Kimondottan szellemes stílusú kötet, jó, hogy levettem a polcról.

Ami_Zawady>!

off
Nagyon jól szórakoztam az olvasása közben. A szerző mindent és mindenkit kifiguráz a történeteiben, igazából az emberek nem változtak annyit, hogy ne lehessen benne ráismerni a mai problémákra is.
Nekem a legjobban az utolsó, az „Öt pár zümbi” című novella tetszett, olyan fantasztikus eszmefuttattások vannak benne a rengeteg papírozásról/iktatásról/pecsételésről, hogy imádtam. Sokat nevettem rajta, imádnivaló humora van és egyik karakter sem tűnik erkölcsi példának, aki erkölcsösen viselkedik, az legtöbbször csak kicsit butácska és félreértette a helyzetet.
Nagyon élveztem ezt a „nem direkt” humort, vagy hogy nevezzem, amikor csak valami félmondaton is akkorát lehet nevetni, de egyben annyi gondolatot is ébreszt és a szövegből sem lóg ki.
(Mondjuk az egyik novellába közbeékelt random idézetek szerepét nem sikerült megértenem/megszeretnem, de ez személyes hiányosság, sosem szerettem az ilyesmit. Más panaszom nincs.)

kkata76>!

A Larsen-Nielsen módszerrel épített panelházak egyik előnye, hogy a bennük lakók úgy ismerik egymást, mint a tenyerüket. Hallomásból. A hangszigetelés szinte teljes hiánya következtében. Ezért aztán az effajta épületekben suttogva közlik egymással bizalmas mondanivalójukat a családtagok, a szigorúan bizalmasat pedig egymás szájáról olvassák le.

42. oldal, Lavina és örvény

kkata76>!

Hamlet, dán királyfi orrba rúgta Matta Zoltán súgót.

71. oldal, Újdonságok Helsingőrben (első mondat)

Kapcsolódó szócikkek: Hamlet
ntGyörgy>!

Útitáskájából elővette minden külföldre utazó magyar legfontosabb egzisztenciális tartalékát, egy kis rúd téliszalámit, csak úgy, kenyér, minden nélkül bevágta a felét – egy burzsuj ne kicsinyeskedjék.

ntGyörgy>!

Nincs undokabb írói fogás, mint húzni-halasztani a hosszan előkészített drámai feszültség föloldását.

ntGyörgy>!

Rajtad próbáljam ki? Cica, téged használjalak kísérleti nyúlnak?!… Nem játszhatok a testi épségeddel, csak azért, mert megkívántad azt a vacak bizsut!

kkata76>!

– Bocsásson meg, ezek a karosszékek talán valamelyik régi, híres művész hagyatékából valók?
– Fenét! – szólt az öreg hirtelen megvidámodva. – Ez a három őskori lelet az én nagy ötletem! Harminc éve nem engedem, hogy kiselejtezzék, vagy megjavítsák őket. Hozzám nem lehet beülni, óraszám fecserészni, lelkizni. Tizenöt percnél tovább senki nem bírja ki ezekben a kínzóeszközökben. Zseniális találmány, nemde?
– Zseniális – bólintott az őrnagy, és lopva a karórájára tekintett. Érezte, hogy ő sem fog csúcsot javítani.

13. oldal, Corot és társai

ntGyörgy>!

Hát csak nem fog tapsikolni ez a minden értelemben nagy ember, amikor ilyen kicsinyes környezetbe kerül. Gulliver a törpék országában…

venoki>!

– …mily remekmű az ember! Mily nemes az értelme!
Mily határtalanok tehetségei! Alakja, mozdulata mily kifejező és bámulatos! Működésre mily hasonló… egy istenséghez! a világ ékessége! az élő állatok mintaképe!…
Folytatni azonban már nem folytathatta, mert „az élő állatok mintaképe” végszóra hatalmas transzparens ereszkedett alá méltóságteljesen a zsinórpadlásról. Rajta öles betűkkel egy múlt heti konferencia itt megrendezett nyitóünnepségének üdvözlő szövege:
„Szeretettel köszöntjük a kisállattenyésztők harmadik megyei értekezletének küldötteit.”

venoki>!

Tiszta szívből örülök, hogy az én főosztályomról került ki az a derék munkatárs, aki tegnap éjjel, a szigeti Casinóban, a szocialista termelés élvonalában…
Sokéves üzemi beidegződés alapján nála a gratulációhoz ez a kísérőszöveg társult automatikusan.