Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.
Utópia 14 38 csillagozás
Mikor a General Electric Corporation egykori sajtófelelőse 1950-ben a szabadúszó élet mellett döntött, hogy magazinokban publikált novelláival szűkös megélhetést biztosítson magának, nyilvánvalóan meg sem fordult a fejében, hogy fél évszázad múltán a Második Világháború utáni amerikai regényirodalom egyik meghatározó alakjaként fogják számon tartani.
A tömörséget igénylő, csattanóra kiélezett rövid történetekben tökélyre vitt írásmód visszaköszön Vonnegut nagyobb lélegzetű írásaiban is, sőt, akár egyik stílusjegyének is tekinthető, de az első regény megalkotásakor még kevésbé merészen merített ebből a forrásból.
Az Utópia 14 cselekménye bevallottan Aldous Huxley Szép új világának történetvezetését követi, Vonnegut ugyanakkor azzal menti magát – mintha szükség lenne erre! –, hogy Huxley viszont Jevgenyij Zamjatyin „Mi” című regényéből kölcsönzött ihletet a cselekményhez.
Az Egyesült Államokban 1952-ben megjelent Utópia 14 (a közismertté vált, vagyis nem a… (tovább)
Utópia és Gépzongora címmel is megjelent.
Eredeti megjelenés éve: 1952
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kossuth Fantasztikus Sorozat Kossuth
Kedvencelte 2
Most olvassa 2
Várólistára tette 21
Kívánságlistára tette 18

Kiemelt értékelések


Nehezen lendültem bele, nekem kicsit hosszúnak tűnt az új világrend bemutatása, de elfogadom, hogy a könyv megjelenése idején igenis szükség volt az eljövendő alapos bemutatására. Aztán meg furcsa érzéseim támadtak, hiszen a múltban íródott a mű egy olyan jövőről, amit – legalábbis egy részét – a mában azért a saját bőrünkön is megtapasztalok. És itt elsősorban nem az ilyen-olyan kütyüket nyomkodókra, az okostévékre-mosógépekre-hűtőkre gondolok, hanem inkább arra, hogy vannak önjelölt, vagy épp választott (…) megmondóemberek, akik úgy vélik, jobban tudják, hogy nekem mi a véleményem, mi tetszik, mit kell utálni és egyáltalán, ki az ellenségem. Minden szép, minden jó, mindennel meg vagyok elégedve. (Egy büdös, nagy túrót!)


Érdekes… letehetetlen… Nem szeretnék így élni, a gépek világában. Az utolsó pillanatig szurkoltam Proteus doktornak, és társainak.
Kár, hogy hiába volt a küzdelem. A pusztítás után maguk a lázadók kezdték helyreállítani a gépeket. De így mi értelme volt? Semmi. Csak rohanunk saját végzetünk felé…


élvezetes olvasmány, tanulságos olvasmány, elgondolkodtató és szorongató olvasmány, és épp tegnap néztem a neten azt a folyadékkezelő automatát, ami azt csinálja, amit én. csak sokkal gyorsabban.


Vonnegut első regénye, megjelent Utópia és Gépzongora címen is. Lehet, hogy irodalmilag nem annyira értékes, de engem nagyon-nagyon elgondolkodtatott. És nálam ez a könyv legfontosabb mércéje.


Huxley híres könyvével majdnem egy időben olvastam, és legalább olyan érdekes gondolatokat vet fel az emberiség jövőjével kapcsolatban. Ez is eléggé pesszimista mű, de valahol mindig megcsillan a reménysugár, és jó tudni, hogy lesznek páran, akik túlélik a menetrendszerűen bekövetkező hanyatlást.
Népszerű idézetek




Erénynek kell tartani a tökéletlenséget, mert az Ember nem tökéletes, és az Ember Isten teremtménye.
Erénynek kell tartani a gyarlóságot, mert az Ember gyarló, és az Ember Isten teremtménye.
Erénynek kell tartani a nem teljes hatékonyságot, mert az Ember nem kifogástalanul hatékony, és az Ember Isten teremtménye.
Erénynek kell tartani, hogy a szellemi tündöklést butaság kíséri, mert az Ember hol tündöklő szellemű, hol pedig buta, és az Ember Isten teremtménye.
Lehet, Önök nem értenek egyet azzal az ódon és vitatott tétellel, hogy az Ember Isten teremtménye.
Én azonban sokkal indokoltabbnak tartom ezt, mint a törvénytelen technológia fejlődésébe vetett korlátlan hitet, amely szerint az ember csak avégre van a földön, hogy létrehozza önmaga tartósabb és hatékonyabb mását, s ennél fogva kiirtsa önmaga további létezésének minden jogosultságát.




Pault zavarta, hogy olyan nyíltan beszélt az érzelmeiről. S maga sohase használt volna egy barátjához fűződő érzelmeinek leírására ilyen szavakat: szeretet, érzelem és hasonlók, amelyek általában ifjú és tapasztalatlan szerelmesek szótárába illettek. Nem homoszexuális hajlam volt ez, csupán egy fegyelmet nem ismerő ember baráti érzelmeinek kifejezése olyan korban, amelyben a férfiak zöme láthatóan szörnyen félt attól, hogy akárcsak egy másodperc töredékéig is buzinak tartsák.




– Kell valami ezeknek a gyökértelenné vált embereknek, és az egyház nem tudja megadni, vagy ők nem tudják magukévá tenni azt, amit az egyház kínál. Az egyház azt mondja, elég, ami van, és ezt mondja a Biblia is. Az emberek azonban azt mondják, hogy nem elég, és az a gyanúm, hogy igazuk van.
– Ha annyira szerették a régi rendszert, miért elégedetlenkedtek annyit, amikor még volt munkájuk?




– Úgy érti, hogy ez az ember a nép lelki szükségleteinek figyelembevétele nélkül kormányoz? – kérdezte suttogva Khashdrahr.
– Nincsenek vallási kötelezettségei, legfeljebb egészen általánosak, jelképesek – felelt Halyard, s közben azon tűnődött, egyáltalán mi a fenét csinálhat az elnök. Az EPICAC XIV meg az Országos Ipari, Kereskedelmi, Távközlési, Élelmezési és Energiaellátási Testület tervez meg mindent, gondolkozik mindenről. És a személyzeti gépek ügyelnek rá, hogy minden fontos kormányzati munkára a legjobb közhivatalnokok kerüljenek. Minél többet gondolt Lynn vastag fizetési borítékjára, annál dühösebb lett, hiszen mást se kellett tennie ennek az átkozott fajankónak, mint felolvasni, amit állami események alkalmából a kezébe adtak. És csak megfelelő áhítattal és tisztelettel kellett viselkednie, ahogy most is mondta, az egyszerű, buta emberek nevében, akik megválasztották, a bölcsességet pedig, ami egyenes vonalú beszélőkéjén kijött, máshonnan táplálták ebbe az élő hangdobozba.
Hasonló könyvek címkék alapján
- Isaac Asimov: Én, a robot 90% ·
Összehasonlítás - Philip K. Dick: Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal? 88% ·
Összehasonlítás - Philip K. Dick: Szárnyas fejvadász 87% ·
Összehasonlítás - H. G. Wells: Az időgép 81% ·
Összehasonlítás - Arthur C. Clarke: A város és a csillagok 87% ·
Összehasonlítás - Ursula K. Le Guin: A kisemmizettek 83% ·
Összehasonlítás - Robert Merle: Állati elmék 84% ·
Összehasonlítás - George Orwell: 1984 92% ·
Összehasonlítás - Marissa Meyer: Scarlet 93% ·
Összehasonlítás - Lois Lowry: Az emlékek őre 90% ·
Összehasonlítás