Míg ​a halandók alszanak 63 csillagozás

Tizenhat kiadatlan novella
Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak

Vonnegut ​harmadik posztumusz novelláskötetét tartja kezében az Olvasó. Nagy valószínűséggel csakugyan a legutolsót. Tizenhat kitűnő történet sorakozik a könyvben. Jobbnál jobbak. És szépek is. Meg rejtélyesek. Bővelkednek életrajzi elemekben. Egy falusi asszony elhatározza, hogy megkeresi szerelmes levelezőpartnerét. Az ateista lapszerkesztő akaratán kívül, majd pedig vasakarattal lesz a karácsonyi ünnep motorja. A diktafonról dolgozó vidéki gépírólány egy gyilkos szavaitól gyúl szerelemre. A ripacs hőstenort fánküzletével tartja távol az operaszínpadtól saját énektanára. És hát a két festő felejthetetlen párviadala. Csupa döbbenetes írás. Mulattatnak, megrendítenek. 1950 és 1954 között keletkezhettek. Amikor az amerikai emberek a győztes háború után vagyonról és hírnévről, könnyű életről álmodoztak, de kemény falakba ütköztek. Vonnegut abszurd humora, a groteszk iránti vonzalma, képzelőereje és kimeríthetetlen fantáziája már a pályakezdés idején is pontosan jelezte, hogy belőle… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

Maecenas, Budapest, 2012
320 oldal · ISBN: 9789632032504 · Fordította: Szántó György Tibor

Mikulás

Aigi P

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Általánosan elfogadott „bölcsességek”, mint például a látszat csalóka és nem egyenlő a tartalommal, a munkába nem egészséges, nem is érdemes beledögleni és a többi, egyszerű történetekben elmesélve. Jó is az, kell is az. Vannak fenntartásaim a hasonló próbálkozásokkal, azaz most történt először, hogy megpróbáltam Vonnegutot nem szeretni. Nem sikerült. A próbálkozásért felköptem és aláálltam. Ez a minimum. Hiányzik ez a mindannyiunkért morgós medve az irodalomból. Onnan Is.

Timcsibaba77

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Megvallom, nagyon nehézkesen állok még mindig ehhez a számomra absztrakt íróhoz. A mi viszonyunk a cinikusság. Magamon is meglepődöm, hogy még mindig csak a novellás írásaiból „merek” leemelni a polcról az írónak.
16 kiadatlan műve, ezzel is hadilábon toporogtam, mert felmerül az egészséges kétely, a gyanú az olvasóban, hogy vajon ez tényleg ezen esetben Kurt Vonnegut ki nem adott írásának töredéke, rejtett halmaza lehet, avagy a fiának egy ügyes próbálkozása. De el kellett hessegetnem a nyerészkedés és fondorlat egyre inkább rám telepedő ködét, amint kinyitottam ezt a remekbe szabott, jól összekészített novellás egyveleget, rá ismertem Kurt Vonnegut megismételhetetlen édes-keserű írásmódjára. Ötvözve az életet az illúzióval. Nem is annyira elrugaszkodott, művészies, akármikor olvasható. Mert semmit sem halad a világ, az emberek nem változnak, csak az idő halad kegyetlenül előre. Képzeletbeli kijelölt idősíkon fogy az idő az emberek lába alatt, és egy ilyen értékes illúzionistára, mint Kurt Vonnegut még halála után is szükségünk van, hogy megértsük, az élet múlandó, ezer csodát akarunk hinni, mégse látunk a szemünktől. Találó a cím, „Míg a halandók alszanak” – egyik novellájának pont ez a címe. És valóban elgondolkodtam, hogy igazán az írók, művészek élnek, mert a normál halandók, csak átalusszuk az életet, megannyi dolog fölött szemet hunyunk, azt látjuk, és azt hisszük, amit mondanak nekünk, vagy amit a társadalmi tradíció megkövetel tőlünk.
Jó volt kizökkenni kicsit a valóságból, vagy inkább a valóságba?!.
Kurt Vonnegut utat nyitott a képzelet előtt, novellafüzérének köszönhetően szinte kvantumugrással teremhettem pár szürke szürreális mégis életízű, nagyon is valós világokban. Olvashattam nem megtörtént, mégis hihető történetekről, ami rólunk, emberekről szólnak.
Egyre jobban kezd a szívembe nőni ez a különös író, és azt hiszem, kezdem érteni a lelkes rajongó táborát, miért is kedvelik annyira ezt az elfeledhetetlen, talán életében nem megbecsült zsenit.

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Szeretem Vonnegutot, és tisztelgek előkerült novellái előtt… Ki tudja, talán tényleg nem lesz több.

NannyOgg SP

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Az a nagy tanulság, kedves Molytársak, hogy Vonnegut az időtényezőtől függetlenül kurva jó. (Bocs. Vannak dolgok, amiket nem lehet másképp.) Időtenyezőtől függetlenül, mondom, mert az sem számít, hogy ő hány éves volt, amikor a novellákat írta*, meg az sem számít, hogy én hány éves voltam/vagyok, amikor olvasom. Vonnegut időtlen. Nem tudom nem úgy olvasni, mint ahogy a tralfamadoriak az időt érzékelik: látom az egészet egyben, mindegy, hol a kezdete és hol a vége.

*Egyedül ez a múlt idő fáj nekem még mindig.

Maecenas, Budapest, 2012
320 oldal · ISBN: 9789632032504 · Fordította: Szántó György Tibor
K_Eraa93 P

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Nagyon szeretem Vonnegut egyedi világát és írásmódját! Minden alkotása egyéni mondanivalóval bír. Akár a többedik újraolvasás után is találni benne újat! Teljes mértékben kitűnik, különleges üzeneteivel és „előadásmódjával” !! Az összes műve polcra való, még akkor is, ha éppen akkor nem fogott meg az adott kötet. Mert a későbbiekben olvasva biztosan találni benne mondanivalót!
Ezek a kis novellák is ilyenek voltak. Nem mind vált kedvencemmé, ez tény. A legtöbb viszont egész jó és érdekes. A teljes kötetes könyveihez nem ért fel, ez is igaz! Ennek talán az az oka.. hogy még ifjontibb korában alkotta (!?) Mindenesetre, összességében tetszett és ez a borító nagyon jó !! :D

Bur3sz

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Az első novelláskötetem volt, de úgy érzem, nem az utolsó.

Mandula8

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Nagyon érdekes válogatás, de érződik rajta, hogy a Mester még igencsak az elején járt az életútjának. Nem mindegyik fogott meg, a nagyrészük azonban az olvasás idejére kizökkentett saját valóságomból, elgondolkodtatott dolgokon, amiket máshol, más formában már ismertem. Szerettem, minden kesze-kuszasága ellenére. Vagy éppen azért.

RandomSky

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Bizony, a három posztumusz novellás kötetből éppen ez, a legutolsó a legjobb. Leginkább emberi történetek, alkalmasint olyanok, amilyeneket később nem írt (merthogy ezeket nem a sírból írta, hanem nagy valószínűség szerint az ’50-es években, amikor még novellák írásából élt, ám a kötetbe került darabok nem jelentek meg életében). Emberi történetek, hol ilyen, hol olyan csavarral, és tagadhatatlanul Vonnegut mind. Van köztük néhány, ami az életében megjelent novella válogatásoknak is díszére vált volna, és van olyan is, ami nem üti meg a mércét, de sebaj. A többség jó, élmény volt olvasni.

legrin P

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Még mindig élvezem, miket tudnak egyesek alkotni csupán pár oldalon. :)

Viszont néhány novellának a végével nem vagyok megelégedve, Vonnegut regényeiben a szereplők nem tanulnak a hibáikból, nem sokszor mutatnak jellemfejlődést. Itt pedig volt olyan novella, ami a végén egészen visszabillent a normálisba.
De voltak határozottan nagyon jók is, tetszett a kötet!

poggi IP

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Megkönnyebbülés volt ez a kötet, és kicsit meg is lepődtem, hogy az, mert nem tudtam igazán, mennyire nyomasztott az előző, amíg hirtelen ennek a súlya le nem esett most rólam.

Nem csodálatos, kiugróan fantasztikus novellák ezek, noha vannak köztük meglepően jók. De az egész kötet, mind szövegében (a kolofon listázza, hogy itt most többen dolgoztak a fordításon, azt hiszem, ez hasznára vált), mind tematikájában, mind úgy összességében otthonos. Olyan, mint újra találkozni egy rég nem látott baráttal, aki nem teljesen olyan, mint amilyenre emlékeztem, és én se vagyok már pont olyan, mint voltam, de az egész mégiscsak működik.

Nem mesterművek tehát: picit túl vannak írva, a jobbak is egy-két bekezdéssel hosszabbak, mint kellene lenniük, levonja a végén a tanulságot ott is, ahol már nem volt rá szükség, csak lekerekíti őket, hogy szép kis szentenciára végződjenek. De ezek semmivel sem rosszabbak, mint a Hamvaskék sárkány vagy a Majomház novellái. És ebbe jó volt most belesüppedni, akkor is, ha ezek még korai írások, másként bukkan fel bennük a vonnegutiság. Ami szerintem – szemben azzal, amit Szántó György Tibor állít az utószóban – a legkevésbé sem idilli vagy naiv-optimista itt; épp annyira nem, amennyire az életmű későbbi része sem negatív, világból kiábrándult és cinikus-pesszimista.

A végén még leveszem a polcról a harmadikat (időrendben elsőt) is.

Jasi

Manapság ennek az országnak a legfőbb ipari tevékenysége:
belehalni a megélhetésbe.

50. oldal /Míg a halandók alszanak/ Maecenas Kiadó, 2012, Bp.

Chöpp

– Nincs messze az idő, ugyebár, és az a fehér szakállú húgyagyú végigcsilingel a háztetőinken, hogy mindenkinek ajándékot osztogasson.
– Nincs messze.
– Aki kicsiny kis rénszarvasát ostorral veri, bármire képes.
– Úgyszólván.

147. oldal Míg a halandók alszanak

Kapcsolódó szócikkek: Mikulás
Chöpp

A karácsony éppúgy árucikk, mint a cigaretta. Reklámozni kell. Sulykolják, szajkózzák, hajtogatják. És mindig ugyanazt. A könyökömön jön ki a karácsony.

148. oldal Míg a halandók alszanak

Kapcsolódó szócikkek: karácsony
Chöpp

A fontos tudnivalók nincsenek beleírva a könyvekbe.

238. oldal Mr. Z.

Chöpp

A férfi lelke eltorzult, görcsös lett és ferde, mint egy öreg almafa.

283. oldal Pénz beszél

Chöpp

Női medence. Magányos férfi számára mily elbűvölő képzet.

101. oldal Központ, betűzöm

Chöpp

NYOMOZÓ: Mi a a világ legnagyobb baja?
GYANÚSÍTOTT: Mindenki a dolgok képeire kíváncsi. Maguk a dolgok viszont senkit nem érdekelnek.

64. oldal Ezer dollár egy csókjáért

Chöpp

Szerintem senki sem olyan intelligens, mint amilyennek hiszi magát.

187. oldal Tangó

Chöpp

Ha szól a muzsika, és a férfi büszke a hölgyére, a többi mellékes…

195. oldal Tangó

Jasi

NYOMOZÓ: Miért megy az agyára?
GYANÚSÍTOTT: Mert rohadtul hitvány értékrendet tükröz.

57. oldal /Ezer dollár egy csókjáért/ Maecenas Kiadó, 2012, Bp.

Említett könyvek