Míg ​a halandók alszanak 58 csillagozás

Tizenhat kiadatlan novella
Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak

Vonnegut ​harmadik posztumusz novelláskötetét tartja kezében az Olvasó. Nagy valószínűséggel csakugyan a legutolsót. Tizenhat kitűnő történet sorakozik a könyvben. Jobbnál jobbak. És szépek is. Meg rejtélyesek. Bővelkednek életrajzi elemekben. Egy falusi asszony elhatározza, hogy megkeresi szerelmes levelezőpartnerét. Az ateista lapszerkesztő akaratán kívül, majd pedig vasakarattal lesz a karácsonyi ünnep motorja. A diktafonról dolgozó vidéki gépírólány egy gyilkos szavaitól gyúl szerelemre. A ripacs hőstenort fánküzletével tartja távol az operaszínpadtól saját énektanára. És hát a két festő felejthetetlen párviadala. Csupa döbbenetes írás. Mulattatnak, megrendítenek. 1950 és 1954 között keletkezhettek. Amikor az amerikai emberek a győztes háború után vagyonról és hírnévről, könnyű életről álmodoztak, de kemény falakba ütköztek. Vonnegut abszurd humora, a groteszk iránti vonzalma, képzelőereje és kimeríthetetlen fantáziája már a pályakezdés idején is pontosan jelezte, hogy belőle… (tovább)

Eredeti mű: Kurt Vonnegut: While Mortals Sleep

Eredeti megjelenés éve: 2011

Maecenas, Budapest, 2012
320 oldal · ISBN: 9789632032504 · Fordította: Szántó György Tibor

Timcsibaba77

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Megvallom, nagyon nehézkesen állok még mindig ehhez a számomra absztrakt íróhoz. A mi viszonyunk a cinikusság. Magamon is meglepődöm, hogy még mindig csak a novellás írásaiból „merek” leemelni a polcról az írónak.
16 kiadatlan műve, ezzel is hadilábon toporogtam, mert felmerül az egészséges kétely, a gyanú az olvasóban, hogy vajon ez tényleg ezen esetben Kurt Vonnegut ki nem adott írásának töredéke, rejtett halmaza lehet, avagy a fiának egy ügyes próbálkozása. De el kellett hessegetnem a nyerészkedés és fondorlat egyre inkább rám telepedő ködét, amint kinyitottam ezt a remekbe szabott, jól összekészített novellás egyveleget, rá ismertem Kurt Vonnegut megismételhetetlen édes-keserű írásmódjára. Ötvözve az életet az illúzióval. Nem is annyira elrugaszkodott, művészies, akármikor olvasható. Mert semmit sem halad a világ, az emberek nem változnak, csak az idő halad kegyetlenül előre. Képzeletbeli kijelölt idősíkon fogy az idő az emberek lába alatt, és egy ilyen értékes illúzionistára, mint Kurt Vonnegut még halála után is szükségünk van, hogy megértsük, az élet múlandó, ezer csodát akarunk hinni, mégse látunk a szemünktől. Találó a cím, „Míg a halandók alszanak” – egyik novellájának pont ez a címe. És valóban elgondolkodtam, hogy igazán az írók, művészek élnek, mert a normál halandók, csak átalusszuk az életet, megannyi dolog fölött szemet hunyunk, azt látjuk, és azt hisszük, amit mondanak nekünk, vagy amit a társadalmi tradíció megkövetel tőlünk.
Jó volt kizökkenni kicsit a valóságból, vagy inkább a valóságba?!.
Kurt Vonnegut utat nyitott a képzelet előtt, novellafüzérének köszönhetően szinte kvantumugrással teremhettem pár szürke szürreális mégis életízű, nagyon is valós világokban. Olvashattam nem megtörtént, mégis hihető történetekről, ami rólunk, emberekről szólnak.
Egyre jobban kezd a szívembe nőni ez a különös író, és azt hiszem, kezdem érteni a lelkes rajongó táborát, miért is kedvelik annyira ezt az elfeledhetetlen, talán életében nem megbecsült zsenit.

NannyOgg SP

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Az a nagy tanulság, kedves Molytársak, hogy Vonnegut az időtényezőtől függetlenül kurva jó. (Bocs. Vannak dolgok, amiket nem lehet másképp.) Időtenyezőtől függetlenül, mondom, mert az sem számít, hogy ő hány éves volt, amikor a novellákat írta*, meg az sem számít, hogy én hány éves voltam/vagyok, amikor olvasom. Vonnegut időtlen. Nem tudom nem úgy olvasni, mint ahogy a tralfamadoriak az időt érzékelik: látom az egészet egyben, mindegy, hol a kezdete és hol a vége.

*Egyedül ez a múlt idő fáj nekem még mindig.

Maecenas, Budapest, 2012
320 oldal · ISBN: 9789632032504 · Fordította: Szántó György Tibor
K_Eraa93 P

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Nagyon szeretem Vonnegut egyedi világát és írásmódját! Minden alkotása egyéni mondanivalóval bír. Akár a többedik újraolvasás után is találni benne újat! Teljes mértékben kitűnik, különleges üzeneteivel és „előadásmódjával” !! Az összes műve polcra való, még akkor is, ha éppen akkor nem fogott meg az adott kötet. Mert a későbbiekben olvasva biztosan találni benne mondanivalót!
Ezek a kis novellák is ilyenek voltak. Nem mind vált kedvencemmé, ez tény. A legtöbb viszont egész jó és érdekes. A teljes kötetes könyveihez nem ért fel, ez is igaz! Ennek talán az az oka.. hogy még ifjontibb korában alkotta (!?) Mindenesetre, összességében tetszett és ez a borító nagyon jó !! :D

Mandula8

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Nagyon érdekes válogatás, de érződik rajta, hogy a Mester még igencsak az elején járt az életútjának. Nem mindegyik fogott meg, a nagyrészük azonban az olvasás idejére kizökkentett saját valóságomból, elgondolkodtatott dolgokon, amiket áshol, más formában már ismertem. Szerettem, minden kesze-kuszasága ellenére. Vagy éppen azért.

Bur3sz

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Az első novelláskötetem volt, de úgy érzem, nem az utolsó.

RandomSky

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Bizony, a három posztumusz novellás kötetből éppen ez, a legutolsó a legjobb. Leginkább emberi történetek, alkalmasint olyanok, amilyeneket később nem írt (merthogy ezeket nem a sírból írta, hanem nagy valószínűség szerint az ’50-es években, amikor még novellák írásából élt, ám a kötetbe került darabok nem jelentek meg életében). Emberi történetek, hol ilyen, hol olyan csavarral, és tagadhatatlanul Vonnegut mind. Van köztük néhány, ami az életében megjelent novella válogatásoknak is díszére vált volna, és van olyan is, ami nem üti meg a mércét, de sebaj. A többség jó, élmény volt olvasni.

legrin SP

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Még mindig élvezem, miket tudnak egyesek alkotni csupán pár oldalon. :)

Viszont néhány novellának a végével nem vagyok megelégedve, Vonnegut regényeiben a szereplők nem tanulnak a hibáikból, nem sokszor mutatnak jellemfejlődést. Itt pedig volt olyan novella, ami a végén egészen visszabillent a normálisba.
De voltak határozottan nagyon jók is, tetszett a kötet!

poggi IP

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Megkönnyebbülés volt ez a kötet, és kicsit meg is lepődtem, hogy az, mert nem tudtam igazán, mennyire nyomasztott az előző, amíg hirtelen ennek a súlya le nem esett most rólam.

Nem csodálatos, kiugróan fantasztikus novellák ezek, noha vannak köztük meglepően jók. De az egész kötet, mind szövegében (a kolofon listázza, hogy itt most többen dolgoztak a fordításon, azt hiszem, ez hasznára vált), mind tematikájában, mind úgy összességében otthonos. Olyan, mint újra találkozni egy rég nem látott baráttal, aki nem teljesen olyan, mint amilyenre emlékeztem, és én se vagyok már pont olyan, mint voltam, de az egész mégiscsak működik.

Nem mesterművek tehát: picit túl vannak írva, a jobbak is egy-két bekezdéssel hosszabbak, mint kellene lenniük, levonja a végén a tanulságot ott is, ahol már nem volt rá szükség, csak lekerekíti őket, hogy szép kis szentenciára végződjenek. De ezek semmivel sem rosszabbak, mint a Hamvaskék sárkány vagy a Majomház novellái. És ebbe jó volt most belesüppedni, akkor is, ha ezek még korai írások, másként bukkan fel bennük a vonnegutiság. Ami szerintem – szemben azzal, amit Szántó György Tibor állít az utószóban – a legkevésbé sem idilli vagy naiv-optimista itt; épp annyira nem, amennyire az életmű későbbi része sem negatív, világból kiábrándult és cinikus-pesszimista.

A végén még leveszem a polcról a harmadikat (időrendben elsőt) is.

Daniel_Cserhalmi IP

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

A három posztumusz kötet közül tényleg ez a legjobb. Persze vannak jók, kevésbé jók, és zseniális novellák, igaz, számomra leginkább a címadó hozta azt a hangulatot, ami a regényekből visszaköszön. Kellemes olvasmány.

Terbócs_Attila

Kurt Vonnegut: Míg a halandók alszanak Tizenhat kiadatlan novella

Elképesztő, hogy e novellák némelyike hat évtizedig porosodhatott a fiókban. Vegytisztán vonneguti hangok és képek, pedig megírásukkor még csak kanyarodott a harminc felé. Talán a legjobb a posztumusz kötetek közül.

Jasi

Manapság ennek az országnak a legfőbb ipari tevékenysége:
belehalni a megélhetésbe.

50. oldal /Míg a halandók alszanak/ Maecenas Kiadó, 2012, Bp.

Chöpp

NYOMOZÓ: Mi a a világ legnagyobb baja?
GYANÚSÍTOTT: Mindenki a dolgok képeire kíváncsi. Maguk a dolgok viszont senkit nem érdekelnek.

64. oldal Ezer dollár egy csókjáért

Jasi

NYOMOZÓ: Miért megy az agyára?
GYANÚSÍTOTT: Mert rohadtul hitvány értékrendet tükröz.

57. oldal /Ezer dollár egy csókjáért/ Maecenas Kiadó, 2012, Bp.

Chöpp

Női medence. Magányos férfi számára mily elbűvölő képzet.

101. oldal Központ, betűzöm

Chöpp

– Hagyott hátra búcsúlevelet? – tudakolta dr. Everett.
– Kettőt is – felelte az igazgatótanács elnöke. – Az egyiket cégünknek címezte. Azt tanácsolta benne, hogy a helyére cigány javasasszonyt vegyünk föl.

44. oldal Kanlepra

Kkatja P

– Hadd menjen! – rikoltotta Gibbon. A fák tetejéről démonok sikoltoztak. Új napok robbantak H. és én a földre kuporodtunk. Lassan rettegve mertük csak kinyitni a szemüket. Életnagyságú betlehemi jelenet tárult elénk. Csiricsáré színekben pompázott, fényei vakítottak. Körös-körül hangszórók üvöltöttek, szinte kilyukadt a dobhártyánk a karácsonyi kórusok fülsiketítő egyvelegétől. Mindenfelé gipsztehenek és juhok ácsorogtak. Ide oda mozgatták a fejüket. Közben a pásztorok jobb keze felemelkedett és lehanyatlott, akár a vasúti sorompó. Gépiesen rángatózva az ég felé böködtek, Szűz Mária és József kedvesen lenéztek a jászolban fekvő gyermekre, miközben robotangyalok verdestek szárnyaikkal. Robot napkeleti bölcsek térdben meghajolva ütemesen hódoltak, mint a dugattyúk. – Nézze! -H. túlüvöltötte az őrült zenebonát. Ő is abba az irányba mutatott, ahová a pásztorok és amerre a hőlégballon eltűnt a magasban. Odafent Veszett Kutya Gibbon lazacrózsaszín kastélya fölött hőlégballonra erősített karácsonyi Mennyország bukkant elő. Betlehem csillaga ragyogta be. Majd hirtelen újra szuroksötét lett.
Gibbon felénk ügetett.
– Akad párja a városban? – zihálta büszkén.
– Nem akad párja – felelte mogorván H.
– Gondolja, hogy nyerek?
– Gondolom. Hacsak valaki nem robbant atombombát, amelynek rénszarvas alakú a felhője.

Dora P

Ő az, aki egy alkalommal közölte, hogy a világ három legundorítóbb létformája a patkány, a pióca és a médiaszakember, ebben a sorrendben.

szera

A szűk vendégszoba ízléses volt, minden tiszta és ropogós, de sivár. A vendégszobák már csak ilyenek. Egyfelől azt sugallják, hogy bennük otthon érezhetjük magunkat, másfelől meg lerí róluk, hogy ez merő képtelenség.

Chöpp

Hat hónap alatt borotvaélesre fenték egymás iránti ellenszenvüket. Apró késpengék villództak a szemükben, miközben udvariasan mosolyogtak.

105. oldal Központ, betűzöm

Kapcsolódó szócikkek: ellenszenv
Chöpp

Egy kemény fapadra roskadt. Szemben vele, egy táblán ez állt: „Lehet, hogy az ön problémáira a szilikon a megoldás?”

113. oldal Központ, betűzöm

Említett könyvek