Időomlás ​/ Timequake 40 csillagozás

Kurt Vonnegut: Időomlás / Timequake

Mint ​egy rossz gramofon tűje, 2001. február 13-án az idő megakad, majd a világegyetem visszazsugorodik tíz évvel korábbi állapotába. A Földön megszűnik a szabad akarat, és mindenki kénytelen újra megismételni egy évtizedet az életéből – a változtatás lehetősége nélkül. E hosszú déjà vu állapotában percről percre, hajszálpontosan ugyanúgy megtörténik minden tíz évvel korábbi esemény…

Ám az igazi bajok akkor kezdődnek, amikor az emberek ismét maguk irányíthatják tetteiket. A szabad akarat megint működni kezd, s ez, mint derült égből a villámcsapás – az afrikai esőerdők pigmeusait kivéve –, mindenkit váratlanul ér és készületlenül talál. Eluralkodik a káosz, és az élet peremén tengődő, vén csavargó Kilgore Troutra vár a prófétai feladat, hogy megmentse a pusztulástól a Föld nevű bolygót.

Vonnegut mágikus írásművészete ezúttal is elbűvöli az olvasót, gondolatgazdagsága, lenyűgöző sodrása magával ragad. Az Időomlás korszakos jelentőségű alkotás, egy sziporkázóan… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1997

Maecenas, Budapest, 2010
250 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632032214 · Fordította: Borbás Mária

Kilgore Trout

VirusSouljah>!
Kurt Vonnegut: Időomlás / Timequake

Ez egy személyes hangvételű könyv. De hát Vonnegut, úgyhogy ez nem meglepő.
Remek könyv, sok humorral, keserűséggel, tanulsággal. De hát Vonnegut, úgyhogy ez nem meglepő.
A történet már-már poénból szerepel a könyvben, nem is igazán szerepel, de azért néha szóba jön. De hát ez Vonnegut, úgyhogy ez nem meglepő.
Benne van kedvenc sci-fi írónk, Kilgore Trout. Az ő jelenetei mindig nagyon erősek, ahogy a karakter stílusa is. De hát ez Vonnegut, úgyhogy ez nem meglepő.

Keserű, bölcs, humoros, fájó, mosolyogtató, az érzelmek minden spektruma megtalálható a könyvben, tele idézni való mondatokkal, tele olyan dolgokkal, amiket úgy elmesélnél valakinek, vagy inkább elolvastatnád vele.
Mi szép, ha nem ez?

De hát ez Vonnegut, úgyhogy így megy ez.

bagie P>!
Kurt Vonnegut: Időomlás / Timequake

Ez most nekem egyáltalán / nem teljesen jött át.
Benne van Vonnegut mesteri írásmódja, benne van az emberszeretet, a humanizmus, de nekem ez valahogy nem akart eggyé összeállni… ennek ellenére sok-sok során, gondolatán elgondolkodtam, és velem maradnak ezek a gondolatok. Angolul kezdtem el, ami alapból is kihívás nekem – de muszáj voltam átváltani magyarra, mert nem tudtam, hogy a lazán kötődő vagy nem összefüggő fejezeteket csak nem értem angolul vagy tényleg nincs összefüggés… (vagy csak nem értem :)) Azért ez a kötet is a majdnem teljes magyar nyelvű Vonnegut gyűjteményem ugyanolyan becses darabja marad, mint az összes kedvencem :)

Habók P>!
Kurt Vonnegut: Időomlás / Timequake

Az első könyvem Vonneguttól, először nem is egészen értettem, mi történik. És még mindig nem igazán, de ez mindegy is. Szórakoztat, elgondolkodtat, néha vitáznék vele, de sajnos legtöbbször egyetértek vele (csak ő meg is tudja fogalmazni azt, ami nekem nem sikerült).

makaron>!
Kurt Vonnegut: Időomlás / Timequake

Hókuszpókusz után a második legütősebb (nem olvastam még sokat tőle). Gyógyít, világít, nyugtat, nevetett, elfogadtat.

XDóra>!
Kurt Vonnegut: Időomlás / Timequake

Időomlás, újrajátszás zseniális ötlet (régóta vártam valami hasonlóra), kíváncsi voltam mi lesz ebből. Olvasom és nem az amit vártam. Majd március közepén, mikor a hó miatt a szobámban ragadok dejá vu… olvasok és csingiling! csingiling! … csingiling!

rensaman>!
Kurt Vonnegut: Időomlás / Timequake

A könyvben annyi különféle érzelem van, és legalább ugyanennyit ki is tud hozni az emberből. Nem csak pozitív értelemben mondom ezt, sokszor kifejezetten kellemetlen volt már olvasni, néha elveszettnek is éreztem magam, de még ezekkel együtt is jár az 5 csillag. Nem könnyű olvasmány, és nem is ajánlanám mindenkinek (talán magamnak sem), de remek szellemi és érzelmi kaland volt, az kétségtelen.

balijan20>!
Kurt Vonnegut: Időomlás / Timequake

Olvasmányos, elgondolkodtató, vicces. Az első Vonnegut, amit olvastam.

iquexy P>!
Kurt Vonnegut: Időomlás / Timequake

Nem volt annyira jó, mint a Macskabölcső, bár lehet, hogy ezt is az angollal kellett volna kezdenem. Így viszont abba csak bele-bele lapoztam a magyar olvasása közben, és után. Pedig akad a könyvben jó (vicces, érdekes stb.) rész dögivel, csak valahogy az egészből hiányzott valami.

lilla_csanyi>!

Ide figyeljenek: Avégből születtünk erre a világra, hogy ökörködjünk. Nehogy elhiggyék az ellenkezőjét!

Jasi>!

Hozzáteszem, hogy a szeretkezés, ha szívből jön, egyike a legjobb ideáknak, amiket a Sátán belegyömöszölt az almába, amit odaadott a kígyónak, hogy adja tovább Évának. De az almában a legeslegjobb idea mégiscsak a dzsessz.

83. oldal /Maecenas Kiadó 2010/

lilla_csanyi>!

Van a Naprendszerünkben egy bolygó, amelyen az emberek ostobaságukban millió éven át nem kapiskálták, hogy a bolygójuknak van másik fele. Alig ötszáz éve jöttek erre rá! Alig ötszáz éve! És tessék: most mégis Homo sapiensnek nevezik magukat.

Jasi>!

A született tehetséget pedig így szoktam emlegetni előadásaimon: „ » Ha elmennek egy nagyvárosba, márpedig az egyetem nagyváros, nagy valószínűséggel összefutnak Wolfgang Amadeus Mozarttal. Maradjanak otthon, maradjanak otthon! « ”
Másképpen megfogalmazva: Nem számít, egy fiatal ember miben hiszi magát jó fejnek, előbb-utóbb összefut ugyanazon a téren valakivel, akitől, hogy úgy mondjam, összeszarja magát.

118. oldal /Maecenas Kiadó 2010/

Kapcsolódó szócikkek: Wolfgang Amadeus Mozart
Lunemorte P>!

Lusta vagyok, hogy kinyomozzam a pontos idézetet, de Fred Hoyle brit csillagász mondott valami ilyesmit: Darwin evolúcióelméleti mechanizmusaiban hinni olyan, mint azt hinni, hogy a hurrikán átsüvít egy roncstelepen, és megépít egy Boeing 747-est.
Függetlenül attól, mi műveli a Teremtést, kénytelen vagyok kijelenteni, hogy a zsiráf és az orrszarvú röhejes.
Nemkülönben az emberi agy, amely, összeszűrve a levet a test érzékenyebb részeivel, például a micsodával, képes utálni az életet, miközben úgy tesz, mintha szeretné, és ennek megfelelően viselkedik: „Lőjön már le valaki, amíg boldog vagyok!”

bolondgomba I>!

A következőképpen szól majd a válaszom: „Olvassa el talán Saul Bellow Augie March kalandjai című pikareszk regényét. Emlékezetem szerint az a végkicsengése, hogy ne keressünk szívszaggató kihívásokat, inkább olyan feladatokat, amelyeket természetesnek és érdekesnek találunk, olyan feladatokat, amelyeknek a teljesítésére nyilván születtünk.”

bolondgomba I>!

Minden műalkotás egy párbeszéd egyik fele két emberi lény között, és sokat számít, ha tudjuk, ki beszél hozzánk.

Szelén>!

Elmeséltem Bordennek, amit Heller mondott egy interjúban, amikor megkérdezték, fél-e a haláltól. Soha nem volt része gyökérkezelésben, mondta Heller. Számos ismerősének igen. Abból, amit meséltek róla, mondta Heller, úgy vélte, hogy ha kell, ő is kibírná.
Éppen így érez a halállal kapcsolatban is, mondta.

lilla_csanyi>!

– A való életben, akárcsak az operában, az áriák csak rontanak az amúgy is reménytelen helyzeten.