Afrika ​Korps 8 csillagozás

Rommel megállíthatatlan hadserege
Kurt Rieder: Afrika Korps Kurt Rieder: Afrika Korps Kurt Rieder: Afrika Korps

Az észak-afrikai harcokban számos kivételes parancsnok bizonyíthatta hozzáértését, ám kétségtelen, hogy a sivatagi csatározás legkiválóbb hadvezére a DAK élén álló Erwin Rommel volt. A tábornagy alakja óriásként magasodott a front fölé, ellenfelei olyannyira rettegték őt, hogy különleges kommandót küldtek elveszejtésére. Erwin Rommel sajátos modora és eredeti harcászati elképzelései okán meglehetősen népszerűtlen volt az OKW berkein belül, ám a tengelyhatalmi csapatok katonái páratlan tisztelettel övezték személyét. Rommel taktikai zsenialitása, tiszti kvalitásai, illetve emberi nagysága okán vált legendává: a remek hadvezér páratlan hatékonysággal vezette csapatait, rettenetes áron mért, tankönyvbe illő leckéket adott az ellenség számára a modern hadviselés fortélyait és a harckocsik alkalmazását illetően, mindemellett lovagiasságból is példát mutatott.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A II. világháború története Vagabund

Vagabund, Kecskemét, 2016
Vagabund, Kecskemét, 2013
Vagabund, Kecskemét, 2004

Kurt Rieder: Afrika Korps

Kurt Rieder: Afrika Korps Rommel megállíthatatlan hadserege

Összességében tetszett. Egy jó kiindulópontnak tartom azoknak, akik most kezdenek a téma iránt érdeklődni. A könyv segítségével egy jó összképet kaphatnak az Afrika Korps és Rommel történetéről. Ezután pedig következhetnek a témát alaposabban körbejáró művek.
Külön tetszett Hans-Joachim Marseille bemutatása.
Van néhány negatívum is. Rögtön az első a kicsit hatásvadász cím. Rommel kétségkívűl zseniális hadvezért volt,de pont a könyv is bemutatja, hogy ő sem, pláne pedig a hadserege sem volt megállíthatatlan.
Sok a könyvben az önismétlés, a rendfokozatokban pedig sokszor van következetlenség/tévedés.

KBCsilla P>!
Kurt Rieder: Afrika Korps

Kurt Rieder: Afrika Korps Rommel megállíthatatlan hadserege

Rögtön az elején meglepődtem, mert száraz adathalmazra számítottam, de a könyv első harmada rendkívül izgalmas, olvasmányos volt.
A közepére kiszáradt a dolog, de hiszen sivatagban vagyunk. :)
A közepétől kezdve teljesen ellaposodott, sok helyen már nem is Rommel volt a fő szereplő. (szándékosan írtam külön)
Az vitathatatlan tény, hogy Rommel nagy koponya volt.
Sajnos – a helyzetét illetően – nem támogatták eléggé, mert még nagyobbat alkothatott volna a maga nemében.
Az utókorra nézve persze ez pozitívum.
Attól függetlenül, hogy gyűjtöm Kurt Rieder könyveit, be kell látnunk, hogy meglehetősen kapkodóak, sokszor felűletesek a könyvei a tényeket illetően.
spoiler

Wiggin77 P>!

Egy légibemutató alkalmával [Hans-Joachim Marseille] a frászt hozta parancsnokára: Messerschmittje szárnycsúcsával elkapott egy 1 méter magas bambuszra erősített zsebkendőt – úgy, hogy a repülőgép hassal felfelé repült.

Wiggin77 P>!

Másnap délután Adolf Hitler parancsot küldött Rommel számára, amelyben felszólította a tábornagyot, hogy a saját vonalak mögött elfogott nemzetközösségi katonákat ne tekintse hadifoglyoknak, hanem a helyszínen végeztesse ki őket. A tábornagy olyannyira felháborodott az orcátlan módon megfogalmazott, páratlanul barbár utasításon, hogy törzstisztjei szeme láttára égette el a parancsot.

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler