A ​török hodzsa tréfái 1 csillagozás

Kúnos Ignác: A török hodzsa tréfái
Könyvtár

A ​törökök híres tréfamestere Naszreddin hodzsa volt. A török hodzsa afféle egyházfi: tanító, bíró és papféle egy személyben, aki a község legtöbbet tudó emberének számított. Naszreddin a 13. században élt Kisázsiában. Jóízű humora évszázadokon át derűt varázsolt hallgatóinak, olvasóinak, kelet népeinek arcára. Kúnos Ignác szerint Naszreddin humora: „nemzetiesen török és törökösen mohamedán” … „ez a humor póriasan furfangos és nevettetően együgyű”. Gondolkodásmódja a török muszlim paraszt észjárása. Ennek a humornak a segítségével a török falu nagy szegénysége, hétköznapjainak megpróbáltatásai, a feleségek, a gyerekek, a betegek különös kiszolgáltatottsága és az uralkodó önkénye egyaránt elviselhetővé enyhült. Az adomák, anekdoták, viccek, csattanóra végződő kis elbeszélések, rövid dialógusok műfaji formáját öltő tréfákat Kúnos Ignác – neves orientalistánk – 1886-ban gyűjtötte a Konya vidékéről származó törökök között.

A fordításokat maga készítette. Naszreddin tréfái… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1926

Terebess, Budapest, 1996

Jávori_István I
Kúnos Ignác: A török hodzsa tréfái

Kúnos Ignác: A török hodzsa tréfái Naszreddin mesternek, a közel és távol keleten ismert bölcs és híres kisázsiai hodzsának csalafintaságai és mulatságos esetei

Az 1899-es változatot olvastam, régi magyar helyesírással. Érdekes nyelvtörténeti utazáson vettem részt kedélyes, vidám anekdoták, történetek társaságában. :-)