Felleg ​a város felett 5 csillagozás

Kuncz Aladár: Felleg a város felett Kuncz Aladár: Felleg a város felett Kuncz Aladár: Felleg a város felett Kuncz Aladár: Felleg a város felett Kuncz Aladár: Felleg a város felett

Kuncz Aladárnak halála után, posztumusz megjelentett könyve a már legendává vált Fekete kolostortól eltérően a reális látásmód és szürreális szimbolizmus maradandó ötvözetével lep meg. A Trianon utáni magyarság önmarcangolóan néz szembe közelmúltjával, közöttük nem egy akkor élő kortársainak gyarlóságaival, de érdemeivel is. Sokan a regényt a Bánffy család leleplező családregénynek tekintik, mások Szabó Dezső fiatalkorát látják visszaköszönni lázadó főhősének cselekedetében és gondolkodásmódjában. A Re-Vízió sorozat szerkesztői a hiteles valóságkutatóra, a láttató lélekbúvárra, a mindig tapintatos barátra és szerkesztőre emlékeznek, amikor másodikként ezt a művet nyújtják életmintákat kereső mai fiatalságnak!

Eredeti megjelenés éve: 1931

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Re-Vízió Kráter

Corvin, Déva, 2015
Kráter, Pomáz, 2004

pável>!
Kuncz Aladár: Felleg a város felett

Csonka ország, csonka regénytrilógia: folytatásai már nem készültek el. A Nyugat méltatta az Erdélyi Helikonban részletekben megjelent regényt, én nem fogom. A ’nagy háború’ előestéjén Kolozsvárt megidéző prózában egy frissen kinevezett iskolaigazgató akaszt agancsot a város vasfejűivel, közben természetesen be nem teljesedő szerelem születik közte és a főispán lánya közt.

Tökéletesen elfeledhető mint regény. Belekap a román térnyerés ábrázolásába – talán egyetlen érdeme a könyvnek –, de ezt is ejti, mint lassan minden politikai narratív szálat. Csak a Fekete kolostor ajánlható tőle, de az nagyon! Sőt, az kötelező.

(1. kiad.: Kolozsvár, Erdélyi Szépmíves Céh, 1931.
eddigi utolsó kiadás: Kráter, 2004., Bágyoni Szabó István utószavával)

(2006)

abcug IP>!
Kuncz Aladár: Felleg a város felett

Maga a regény sajnos inkább három csillagos, viszont a 2014-es OSzK-Kriterion közös kiadású, a Kuncz-életműsorozat III. köteteként megjelent kiadás érdemel még egyet.

Tetszett.
Nem azért olvastam sokáig, mert nem, hanem, mert valahogyan leragadtam, volt egy kazal más dolog és majdnem elfelejtettem.
Olyan triviális dolog, mint az iskola, a zene, az emberi kapcsolatok hálója, mely egyediségében nem lehet Kuncz Aladár leírásában kicsit sem triviális. A főhős be/(nem)/illeszkedése a kolozsvári életbe, és a Klárához fűződő misztikus szerelem emlékezetes része marad a történetnek számomra.

Dengezik>!
Kuncz Aladár: Felleg a város felett

amilyen jól indult, olyan lapos lett a vége ezzel a szerelmi szállal. Szépen ír Kuncz Aladár és Erdély elvesztésében ő is elmondja ebben a regényben a véleményét, csak a vége! Sajnálom, mert sokat vártam tőle. A gondolataival pedig egyet értek. Igazi humanista, semmi gyűlölködés, magunkba kereste a hibát, azt hiszem igaza volt.

postmodjane>!

Bizonyára többet olvasott, mint ők együttvéve, pedig ezekről az arisztokratákról nem lehetett elmondani, hogy ne művelődtek volna. De nem voltak szenvedélyes rabjai a könyveknek, s az életet nem úgy értelmezték, hogy annak gazdagságát a művészi és lelki élmények sokasága alkotja.

Kráter Műhely Egyesület, 2004., 132.

postmodjane>!

Az ellentétek ügyes kiegyensúlyozásán alapszik a társadalmi élet, kedves igazgató úr.

Kráter Műhely Egyesület, 2004., 77.

postmodjane>!

– … úgy elpárolognak az idealizmus rózsaberkei…

Kráter Műhely Egyesület, 2004., 73.