Családmesék 34 csillagozás

A szeretet tankönyve
Kun Erzsébet: Családmesék Kun Erzsébet: Családmesék

Van-e a kavicsnak lelke? S mit pletykál az öreg, rekedtes hangú zsebóra, ,akit' mellesleg Zégernek hívnak? Lehet-e barátunk a duruzsoló szamovár? Higgyünk-e a gumibéka időjárási előrejelzésének? Kun Erzsébet családmeséi igazi tündérvilágba kalauzolnak, de olyan tündérvilágba, amelyben vaskosan valóságízű minden. Ebben a családban hétköznapiak a csodák: tárgyak elevenednek meg és beszélnek, boszorkányok érkeznek uzsonnára, manók szaladgálnak ki s be. S míg velük szárnyal az olvasó képzelete, szinte észrevétlenül belelát egy peremvárosban dolgozó orvos nagyon is földhözragadt gondjaiba és abba is, milyen gazdaggá tehet síron innen és túl a szeretet, amelynek összekovácsoló ereje elnyűhetetlenné edzi az emberi kapcsolatokat és értelmet adhat az egyedüllétnek is.
Filozófia, játékosság és humor ötvöződik a könyvben, éppen olyan arányban, ahogy a három fogalom az életben is elegyedik. Mert bármilyen áradó kedvvel mesél a szerző, igaz meséket ír, s aki tud szeretni, hinni fog neki.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár Magvető

Szent Gellért, Budapest, 2011
Szent Gellért, Szeged, 1991
Magvető, Budapest, 1986

dontpanic IP>!

Kun Erzsébet: Családmesék A szeretet tankönyve

Egy ideális, szinte tökéletes családi idill rajzolódik ki. Nyilván lehetne ezt elemezgetni – mennyire megszépülnek az emlékek a nosztalgia hatására, sőt, akár odáig is el lehetne menni, hogy ez a nő kodependens kapcsolatban élt a szüleivel, és sosem tudott róluk igazán leszakadni, illetve lázadásnak a szikráját sem látjuk, kritika nélkül át lett véve a szülők értékrendje –, de az igazság az, hogy egyszerűen jólesett olvasni.

Bővebben itt:

Kek P>!

Kun Erzsébet: Családmesék A szeretet tankönyve

Nem emlékszem már rá, csak arra, hogy szerettem. :) Ideje lenne újraolvasnom.

ppeva P>!

Kun Erzsébet: Családmesék A szeretet tankönyve

A közepénél kezdtem úgy érezni, hogy ez nagyon tökéletes. Nem hiszem, hogy gonosz vagy irigy lennék, ha nem hiszek a tökéletes emberekben. Aztán egy-két fejezettel később az írónő is ugyanezt érezhette, mikor azt egyszer csak azt írta: jó lenne valami „rosszat”, valami kis emberi gyengeséget találni, mert így nagyon egysíkú.
Ha csak fény van, elvakít, és belefárad a szem. A déli verőfényben sem lehet szép fotókat készíteni. És az édes süteménybe is teszünk egy csöpp sót, az ecetes salátába is egy csöpp cukrot. Kell egy csöpp gyarlóság, hogy a tökéletes ne legyen ember feletti.
Ahogy emberi vonásokat is felfedeztem az egyébként tényleg tündéri lényű szüleiben, attól kezdve közelebb kerültek hozzám. És arra is ráeszméltem: hiszen én is ilyenformán emlékszem vissza. A jó, a szép megmarad, színesedik, kis történetekben kristályosodik ki, akár olyanokban is, amik úgy szóról szóra sose estek meg. Csak az emlékezet „kivonatol” és összevon. A rossz meg jó esetben felülíródik és elhalványodik. Sőt, megértődik. Felnőve az ember másképp kezdi látni a szüleit, szerencsés esetben sokkal több megértéssel. Vagy akár csak annyival, hogy meg tudja vonni a vállát, és mondja: Az VOLT, a most meg VAN. Ez itt az én életem, nekem ebből kell gazdálkodni.
Ez a könyvecske a szeretet tankönyve az alcíme szerint. Ha nem is tankönyv, de iránytű, iránymutató. Hogyan fordítsuk jóra, a szeretet és megértés nyelvére a mindennapi kis, nagy és még nagyobb buktatókat. Sok kis történetben ismertem fel azt, amit magam is teszek, még többen azt, amit tenni szeretnék. Az idealizálás pedig érthető: így látja, szeretné látni a gyerek a tovatűnő szülőket… Ez a könyv végülis nekik állít emléket.
Egy hiányérzetem volt csak: az író személyes életét hiányoltam a könyvből. Mintha nem lett volna saját felnőtt élete, saját családja.
A fejezetek előtt feltett kérdések pedig, amiket a lamentáló kórus tesz fel éppen bajban, betegségben, nehézségben leledző embertársainak, annyira ismerősek! A személyes kedvencem, amit nekem tett fel annyiszor annyi kedves ismerősöm:
Jaj, szegény, hogy bírod??!!
Azt kell bírni mindig, ami van. Különben is, két választás van. Vagy bírom, vagy nem bírom. Nekem az első jobban tetszik.

Kun Erzsébet: Családmesék A szeretet tankönyve

Kategóriájában számomra az elmúlt 10-15 év legremekebb alkotása. Az élet kesze-kusza ösvényein emberközeli történetek elmesélésével próbál vezetgetni bennünket. Ezek a történetek mindennapiak, bármelyikünk életében, bármikor felbukkanhatnak. Hamar a szívünkig hatolhatnak a „helyzetmegoldásként” megadott kulcsok. A szerző oly nagyszerűen fogalmaz, hogy szavaiból semmi erélyesség, kötelező követendőség nem hallatszik, ő nem állítja, hogy a biztosat tudja, csak mesél és mesél….
2012-ben olvastam egy hasonló jellegű – talán hasonló célból is íródott – könyvet, de míg annak olvasása „fájdalommal” járt, ennek a könyvek ezentúl a kezem közelében lesz a helye. Megérdemli , hogy foglalkozzak vele, hisz ő is foglalkozik velem /velünk/.
Olvassátok!!! Biztos, hogy mindenki rábukkan a lapjai között valami használható „praktikára”.

szmelus P>!

Kun Erzsébet: Családmesék A szeretet tankönyve

Erre a könyvre sokkal több csillagot adnék. Rengeteg idézet tudnék kiírni belőle. Akár az önfejlesztő könyvek közé is befér. Csak sokkal jobb, emberközelibb, valóságosabb. Ezt tenném kötelezővé a mai fiataloknak, de úgy mindenkinek. Akinek ott van a polcán vagy szülei-, nagyszülei polcán becsülje meg és olvassa el.
Hogy még is miért gondolom így?
Kölcsön kaptam, barátnőm ajánlotta, neki ez a kedvenc könyve – moly kihívásra. Most már értem. Hasonló gondolkodásúak vagyunk, s néha érezzük nem erre a mai világra vagyunk hivatottak. A könyvben megannyi probléma megtalálható, megannyi szépen felépített élettörténetel, akárcsak mese lenne. S minden problémára van megoldás, csak nem dobálózva, sárba tiporva és átgázolva, depresszióba fetrengve. Egyszerűen csak a szeretet erejével. Van benne minden mese, tréfa, humor, könny, bánat és mégis úgy teszem le, hogy vissza sem akarom adni, nekem ez kell, a közelembe, hogyha olyan dolog ér, csak kézbe vegyem és olvassam. Hogy másképpen is lehet hozzáállni a dolgokhoz. Szépen, szeretettben…
„- A természetes szeretet, az igazi, az milyen?
– Olyan, mint a levegő. Észrevétlen marad, de nem lehet élni nélküle. ”

erta>!

Kun Erzsébet: Családmesék A szeretet tankönyve

Egy antikváriumban találtam rá, jó állapotban. Nem tudtam miről szól, de az a borító… már ott tudtam, hogy kincset találtam.
Decemberben olvastam, mivel apró fejezetekből áll, arra gondoltam, hogy adventi kalendáriumot olvasok a szeretetről. Egy szeretettel teli családtörténet, életút, sok öröm, bánat és probléma szeretettel megoldva.
Sok sok idézetet lehetne belőle kiírni, megjegyezni, betartani.

Manoli>!

Kun Erzsébet: Családmesék A szeretet tankönyve

Ez egy olyan könyv, amit nem lehet úgy olvasni, mint egy regényt. Meg-meg kell állni egy-egy történet után, végig gondolni, megmosolyogni, hagyni, hogy leülepedjen és hasson az emberre. Elképzelni az doktor urat és családját, amint idegenként betoppanva, szépen, csendben, a maguk módján belopják magukat a közösség szívébe. Példamutató élettel, és szorgalommal, segítőkészséggel, józan paraszti ésszel, őszintén a közösségre hagyatkozva. Nem marad el az eredmény, a befogadás és a bizalom, amit bizony csak kemény munkával, jó szóval lehet kiérdemelni. A címével ellentétben, ez a történet nem mese, hanem egy csodálatos, példamutató életút bemutatása és hihetetlenül érdekes várostörténet is egyben.

Anó P>!

Kun Erzsébet: Családmesék A szeretet tankönyve

Elbűvölő könyvecske – nem nagy, de elgondolkodtató. .
Kun Erzsébet egykori gyermekkora és szűkebb családja nagyon hasonlított Szabó Magdáéhoz – mindkettőre jellemző a szeretet és játékosság. A tárgyaknak is van lelkük, akár egy kavicsnak is lehet. S az édesanya számára nincs megoldhatatlan probléma, az apa pedig tisztességes marad utolsó leheletéig.
Valaki itt azt írta erről a családról, túl szép, hogy igaz legyen. Én egy az egyben elhiszem, hogy ilyen volt.
Ez a családregény egy olyan családot mutat be, amelynek élete példaképül szolgálhat mindenki számára, mai zilált világunkban is. Ugyanakkor erőt ad, mert azt sugallja, nem szabad feladni, kétségbeesni, hiszen a bajok legyőzhetők, ha összetartunk. Ami a család minden tagjában megvolt, az a humor és a játékosság – rengeteget tanult Kun Erzsébet játszva a családjától, anélkül, hogy észrevette volna, hogy éppen ezt teszi. Így válhatott felnőttként a kvíz nagyasszonyává, akinek A végén minden kiderül és Tojástánc című kötetei az én könyvtáramnak is megbecsült darabjai.
Az írónő akkor írta ezt a regényét, amikor a szülei, férje már nem éltek. Egyedül maradt, családjától mégis olyan tartást és örökséget kapott, hogy nem roppant össze.

Manawydan>!

Kun Erzsébet: Családmesék A szeretet tankönyve

Kedves kis anekdota-gyűjtemény. Majdnem minden olyan témát érint, ami mindennapjaink központi része: halálról, gyermeknevelésről, pénzről, mesékről, az első szerelemről, hivatástudatról szólnak az egyes fejezetek, de nem a teljesség igényével soroltam fel. Kislányt nevelő édesanyáknak kötelező olvasmány.

Nani13>!

Kun Erzsébet: Családmesék A szeretet tankönyve

Szép és megható.. Ha szomorú vagyok, kézbe veszem..:)

Papírtigris >!

Bizony nehéz okosan élni. De bután élni sem könnyebb, csak veszélyesebb.

B_Tünde P>!

Képzeletem sárkánya hirtelen házimacskává töpörödött.

Papírtigris >!

Akinek van egy rá örökösen rajongva néző kutyája, jól teszi, ha tart magának egy macskát is, amely rá sem hederít.

Kapcsolódó szócikkek: kutya · macska
B_Tünde P>!

– Tudod – e, hogy az óperzsa virágregék szerint tüske sebezte fülemüle vére festette pirosra a rózsát?

Papírtigris >!

Igyekszem legyőzni a félelmet. Mert már a régiek is megmondták, hogy nem az a bátor, aki nem fél, hanem az, aki fél és mégis mer."

Kapcsolódó szócikkek: félelem

A szeretet (részlet)

Párbeszéd a szeretetről

– Tulajdonképpen hogy terem a szeretet? – kérdeztem egyszer anyát.
– Magról vetik – nevetett rám.
– És honnan szerzik hozzá a magot?
– Nem kell azt vetni, szerezni. Belőlünk magunkból pereg. S megfogan a tenyér simogatásában, a szem pillantásában, minden ölelésben.
– Öntözni nem is kell?
– Dehogynem. Jó szóval.
– Nem könnyel?
– Ments ég. A könny sós, és a só kimarja a kis szeretetpalánta hajtásait.
– Hát palántázni kell a szeretetet?
– Palántázni bizony. Elültetni még a szikes talajba is. Mert ha nem terem szeretet, kihűl a föld.
– Úgy érted, hasztalan a nap heve, ha belülről nem fűt semmi se?
– Igen, így értem, mert emberközpontú világban élek, és emberként gondolkodom.
– Elsősorban mi hát a szeretet?
– Biztonság. Ha szeretnek és szeretsz, mindig van szövetségesed.
– És mi a szeretet másodsorban?
– Erő. Ha feltöltődsz vele, könnyebbnek érzed a batyut, mit az élet a válladra rakott.
– Szeretni mégsem mindig boldogság. Néha gyötrelem.
– Az élet már ilyen. A mohamedán szőnyegszövők, ha elvétik a mintát, meg sem kísérlik kijavítani a hibát, mert tudják, hogy csak Allah tökéletes.
– Mégis érdemes szeretni?
– Csak azt érdemes.

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
Gólyanéni>!

Mert az élet, ha megunta a nyaggatást, ismét ad valamit. Valamit mindig ad. De nem mindegy, hogy mit.
Igaz barátot például ritkán ad. Idősebb korban szinte már soha.
Pedig kell a barát. A megértő társ, aki hibáinkkal együtt szeret, s ha fojtogat a magány, hozzánk tapad, de nyomban leválik, mikor újra magányra vágyunk. Mert mindent érez és mindent tud, ami számunkra fontos. Az érintése maga a biztonság, amikor megfogja a kezünk. S jelen van akkor is, ha távol van. Mert az a fő jellemzője, hogy van. Hogy létezik, és bármikor feléje nyúlhatunk.
Amennyiben elképzelhető valami, ami szent ezen a földön, a barátság biztosan az. De ezt sem tudja mindenki. Csak az, aki fel képes magában srófolni annyira a bizalom lángját, hogy a barátság benne is fényeljen. Aki maga is barát tud lenni, odaadó és önzetlen. Annyira önzetlen, hogy az már önzés, mert önmagában hordja a viszonzás jutalmát.

Kapcsolódó szócikkek: barátság
Gólyanéni>!

– Ilyen Félelem valóban létezik. Én is találkoztam már vele. De könnyen legyőzheted. Csak ki kell nevetned, és máris elkotródik. Mert amíg nevetni tudsz, Te vagy az erősebb.

Kapcsolódó szócikkek: erő · félelem · győzelem · nevetés
szmelus P>!

Apám augusztus 25-én született. De hatvan éven át augusztus 8-án ünnepelte a születésnapját, mert ezen a napon ismerte meg asszonyát, és úgy érezte, akkor született meg igazán, csak e naptól él. Hát ilyen volt ez a szerelem. És ilyen is maradt. Érte nyert értelmet az első napokban, és később is minden küzdelem.

Kapcsolódó szócikkek: apa · szerelem
Manoli>!

Mert a régi óbudai ember több volt, mint lokálpatrióta. Megszállott volt. Ha rajta áll, tán lasszót dob a égen a napra, úgy tartja kötőféken, hogy másutt ne melegítsen. Tucatszám akadt öreg óbudai polgár, aki sem hajón, sem hídon nem kelt még át a Dunán. Aki sosem látta Pestet. S inkább választotta volna a halált, mintsem áthurcolják oda. Mert számára Óbuda volt az egész világ. És lehet-e kényszeríteni valakit arra, hogy saját világa határán túllépjen? Buda nagyobbik fele is k imaradt az átlag óbudai látóteréből. Már aki a szomszédos Újlakra ugrott át, arra is úgy néztek, mint valami k alandos kedvű világutazóra.