Kun András (szerk.)

Beszélgetések ​az önellátásról 7 csillagozás

A biogazdálkodás és az ökologikus életmód alapjai
Kun András (szerk.): Beszélgetések az önellátásról

"A Beszélgetések az önellátásról egy fenntartható módon működő magyarországi ökofalu, Krisna-völgy tapasztalatait nyújtja át az olvasónak.
Haszonnal forgathatják a könyvet mindazok, akik faluközösség léptékű fejlesztésben gondolkodnak, és azok is, akik részben önellátó családi gazdaságot terveznek, esetleg kisebb veteményes vagy kerti tó létrehozásán törik a fejüket.

A könyv fejezetei a létrehozás és a működtetés feladatait szem előtt tartva, rendkívül gyakorlat orientáltan veszik sorra az egyén és a közösség alapvető szükségleteit: az élelmiszer, a víz, a fűtés, a világítás és a ruházkodás térnaköreit"

Dr. Farkas Judit
néprajzkutató

Öko-völgy alapítvány, Somogyvámos, 2012
238 oldal · ISBN: 9789630835428 · Illusztrálta: Kiss Maja, Mérei Anita

Kun András (szerk.): Beszélgetések az önellátásról

Kun András (szerk.): Beszélgetések az önellátásról A biogazdálkodás és az ökologikus életmód alapjai

Kötelező irodalom, ha gondolkodsz rajta, hogy belevágsz az önellátó életmódba.
Ajánlott irodalom, ha érdeklődsz, de bizonytalan vagy.
Ajánlott irodalom, ha azt gondolod, nem érdekel a téma. Kaphatsz tőle egy olyan szemléletet, amitől talán kicsit másképp gondolkodsz majd.
Nem kell önellátónak lenni, de nem árt tudni róla és az sem baj, ha kicsit tiszteljük azokat, akik törekszenek az ilyen életre.

Félcsi>!
Kun András (szerk.): Beszélgetések az önellátásról

Azért szeretem nagyon ezt a könyvet, mert mindent – szinte mindent – megtudhatok belőle egy olyan életmódról, ami számomra is nagyon fontos.
Jó és kivitelezhető – s mindenekelőtt kipróbált – tippeket kaphatunk belőle a bioéletmód folytatásához, és mivel pl. a környezetemben nagyon sokan nem az ilyen jellegű kertészkedést, termelést folytatják, így tőlük nem tudok tanácsot kérni. Ezért jó ez a könyv, mert a Krisna-tudatú hívők irigység nélkül megosztják tapasztalataikat az érdeklődőkkel.

haban>!
Kun András (szerk.): Beszélgetések az önellátásról

Egyetértek a korábbi hozzászólással. Tényleg kipróbált módszereket tartalmaz a könyv, néhány problémáról nem is gondolnánk, hogy létezik.
Ami különösen szimpatikus volt, hogy a könyvre nem telepszik rá a Krisna-tudat, így akár szimpatizál vele az olvasó, akár nem, élvezetes olvasmányt nyújt.
Várom a folytatást!

fgMarianna>!
Kun András (szerk.): Beszélgetések az önellátásról

Aki érdeklődik a témában, annak szívből ajánlom! Várom a folytatást.

Naomi>!
Kun András (szerk.): Beszélgetések az önellátásról

Milyen régóta szemezek ezzel a könyvvel, de nem mertem megvenni, mert attól féltem, hogy a szokásos „maszatolás” lesz benne konkrétumok nélkül, spirituális köntösbe burkolva. Mekkorát tévedtem! :) Az egyik leghasznosabb, legátfogóbb könyv (sorozat) a témában! Nagyon okosan van felépítve: az alap információk párbeszédes, könnyen fogyasztható formába vannak öntve, ezeket egészítik ki a pontos útmutatások kiemelt részeken (például a gyümölcsfák kiválasztásával, verem építésével, vetéssel, növénytársítással kapcsolatban). Jó szívvel ajánlom bárkinek, aki érdeklődik az önellátás, biokertészkedés iránt (és nem kell megijedni, nincs benne semmilyen térítési szándék :))

bbea>!

Ha már van néhány gyümölcsfád, ha már van egy kis veteményesed, akkor rájössz, hogy még milyen terményekre lenne szükséged, és ültetsz újabb fákat, jövőre már nagyobb területet ásol fel. Sövényt ültetsz, vesszőkerítést fonsz, néhol meghagysz egy kaszálatlan foltot. Madárodúkat teszel ki, rőzsehalmokat építesz, hogy azok a hasznos segítők, rovarok, pókok, madarak, akik a kertben élnek, még több búvó- és fészkelő helyet találjanak. Ha van helyed, ültetsz tűzifának valót, és lassan megváltozik a világképed is: mert észreveszed a konkrét, létező, élő és életet adó dolgokat. Mondjuk, maradjunk a fánál – a fa valósággá válik, mint szép látvány, mint szélvédő, mint gyümölcstermő, és a holtfa, mint tüzelő. Közvetlenül megéled, hogy ahhoz, hogy télen meleg legyen, mennyi fát kell a kályhára pakolni. Íme, hipp-hopp, egyszer csak itt találod magad a való világban, ahol a dolgok azok, amik, és ez bizony, tapasztalatból mondom, megnyugtató élmény.

bbea>!

Általános elv, hogy a természetközeli élőhelyek arányának – mindenféle léptékben tekintve – legalább 15-20%-nak kell lennie ahhoz, hogy a rendszer kellően diverz és ezáltal stabil maradhasson. Gyakran mondják, te is többször említetted – és ebben a legmesszebbmenőkig egyetértek veled –, hogy a sokféleség azért fontos, mert például így maradnak meg a kártevők természetes ellenségei (madarak, ragadozó rovarok, pókok stb.). Fontos az esztétikum, és a mikroklíma szabályozó szerepe is. Van azonban még valami, ami praktikus szempontból ezeknél a tényezőknél is fontosabb: az, hogy minél nagyobb a sokféleség – bármely léptékben tekintjük –, annál inkább lehetővé teszi, hogy a rendszer fenn tudjon maradni változó környezeti feltételek esetén.

bbea>!

Az önellátást teljesen nélkülöző élet teljes kiszolgáltatottságot jelent. A városi vagy városias életmódot folytató ember kiszolgáltatottságának oka, hogy közvetett módon jut hozzá a szükségleteit kielégítő dolgok többségéhez. Ebben a kapcsolatban a fő közvetítő szerepét a pénz játssza.

bbea>!

Az iparosodás nálunk a 19. század végén hatalmas belső migrációt indított el, úgy is nevezik ezt a korszakot, hogy „városrobbanás”. Számos település várossá növekedett, a régi városok egy része pedig hatalmasra nőtt, szakszóval ez a „városodás”, a mennyiségi növekedés. Azt, ami az emberek fejében, igényeiben és körülményeiben változott, nevezik „városiasodásnak”.