Inkvizíció ​és boszorkánypörök 7 csillagozás

Kulcsár Zsuzsanna: Inkvizíció és boszorkánypörök Kulcsár Zsuzsanna: Inkvizíció és boszorkánypörök

A könyv első része a különböző középkori szektákkal ismerteti meg az olvasót. Ezek tagjai, az eretnekek bátran fordultak szembe a feudalizmus korának leghatalmasabb intézményével, a katolikus egyházzal, s ezzel tulajdonképpen a fennálló rend ellen intéztek támadást. Az uralkodó osztály könyörtelenül üldözte veszélyes ellenfeleit, s felkutatásukra külön szervezetet épített ki: a ˝szent inkvizíciót˝. Ez az egyházi törvényszék ezrével küldte máglyára a ˝hit és a rend˝ ellenségeit. A könyv nyomon követi a ˝szent törvényszék˝ szerencsétlen foglyát a letartóztatás pillanatától a kínzókamrán keresztül egészen a máglyáig.

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sikerkönyvek Gondolat

>!
Gondolat, Budapest, 1968
208 oldal · puhatáblás
>!
Kossuth, Budapest, 1960
140 oldal

Enciklopédia 17

Szereplők népszerűség szerint

IX. Gergely pápa · VII. István pápa

Helyszínek népszerűség szerint

Gellért-hegy


Várólistára tette 19

Kívánságlistára tette 18

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

csillagka>!
Kulcsár Zsuzsanna: Inkvizíció és boszorkánypörök

Ez megúsztuk Bélám :) Természetes vörös, jó vízfekvésű (nem süllyedős) 10 hónapra született (fog nélkül) nőnemű egyén vagyok, akit a párom szerint biztosan megégettek volna ha 500 évvel korábban születik. (bár már anyum élete is kétséges lett volna) Ez a könyv elolvasása után, még inkább valószínűsíthető. Kimondottan olvasmányos, tényekkel, adatokkal teli tanulmány, egy érdekes, izgalmas témáról. Nagyon sok minden a helyére került, bár sok regényt olvastam már a témában, ennyire összeszedve, történelmi magyarázatokkal, még nem találkoztam az inkvizíció és boszorkányok kérdésével. Nagyon sok könyvhöz tényfeltáró, alapozó olvasmány. Muszáj volt, de egyáltalán nem bántam meg. Fedezzük fel, mert érdemes.

Lunemorte P>!
Kulcsár Zsuzsanna: Inkvizíció és boszorkánypörök

Rég olvastam már ennyire jó, érdekes és hiteles történelmi könyvet az európai és magyar boszorkányperekről. A szerző párhuzamosan végigvonul a történelmen mind európai mind magyar színtéren. Sok adattal és évszámokkal teletűzdelt összefoglaló ez a könyv, ok-okozati összefüggések, történelmi források egyaránt megjelennek. Számomra a szegedi boszorkányságról leírtak voltak a legizgalmasabb részek. Mindenképpen alapműnek kellene hogy legyen ez a kötet mindenkinek.

zoltanz74>!
Kulcsár Zsuzsanna: Inkvizíció és boszorkánypörök

Köszönjük. Értékes intakt, részletes képet ad az időszakról.
13. századi keresztény boszorkányüldözésről, inkvizícióról.
Megrendítő, pl. ha egy kisgyerek testi (esetleg szellemi) fogyatékkal született vagy a szülője az volt máglyára küldték.
Ha valaki égő máglyára fahasábot dobott, (mint a Zsidó megkövezés) bűnbocsánatot nyert, mennybe kerülhet így.
Ismert Aquinói Szent Tamás a hunok és azok leszármazottait boszorkányoknak minősítette.

Bàtkai_Gàbor>!
Kulcsár Zsuzsanna: Inkvizíció és boszorkánypörök

Szinte hihetetlen hogy ennyire hülyék voltak az őseink. Mindenesetre ha az egyház nem lett volna, valószínűleg évszázadokkal előrébb járnánk a technológiában. A történelem legnagyobb tömeggyilkosa és hátráltatója az egyház volt, hihetetlen belegondolni hogy a mai emberek is ezen az intézményen keresztül akarják elérni Istent.


Népszerű idézetek

Lunemorte P>!

A XVIII. századi boszorkánypörökben a vádak még sokkal vadabbak a korábbiaknál. Gyakran merült fel az a vád, hogy a gyanúsított a Szent Gellért-hegyre jár; hogy kenőcs segítségével repülni tud, hogy „embereket megkantároz és nyargalózik rajtuk”. Az a vád is többször fölmerül, hogy a boszorkány dióhéjban vagy szitán közlekedik a folyón.

Kapcsolódó szócikkek: 18. század · boszorkány · Gellért-hegy
Lunemorte P>!

Ősidők óta mindenütt a világon élt az a hit, hogy vannak halottak, akik nem tudnak a sírban nyugodni, feljárnak, háborgatják az élőket, kiszívják a vérüket. Leggyakrabban denevéralakban képzelték el ezeket az ún. vámpírokat. A boszorkánypörökben ez a vád nálunk csak egyszer-kétszer bukkant föl.

Kapcsolódó szócikkek: vámpír
3 hozzászólás
Cneajna P>!

A pápák sem álltak felette e bűnöknek, nem mutattak példát arra: milyen az evangélium szerint való erkölcs. A pápai udvar erkölcstelensége, kapzsisága közbeszéd tárgya volt.
897-ben VII. István pápa kiásatta gyűlölt elődje, Formosus hét hónapja sírban nyugvó testét. Zsinatot hívott össze, s a teljes pápai ornátusban a vádlottak padjára ültetett tetemet hosszú tárgyalás után elítélték, majd megcsonkították, végül pedig csúfságra végigvonszolták a városon, s a Tiberisbe vetették.

11. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 897 · Tiberis · VII. István pápa
Cneajna P>!

Amit az emberi gonoszság és a szadista képzelet kigondolhat, azt mind megvalósították az inkvizíció kínzókamrájában, a szeretet vallása nevében, Krisztus földi helytartójának rendeletéből, felszentelt papok jelenlétében és parancsára.

40. oldal

Kapcsolódó szócikkek: inkvizíció
Lunemorte P>!

Az inkvizitorok meg voltak győződve hivatásuk különösen magasztos és nemes voltáról, és úgy gondolták, hogy a vádlottaknak őszinte, mély hálát kell érezniük a szent hivatal iránt, amely ugyan gyötri, sőt el is pusztítja testüket, de ugyanakkor megmenti halhatatlan lelküket a pokol kínjaitól. Az volt az elvük, jobb, ha száz ártatlan büntetést szenved, mintsem, hogy egy eretnek is büntetlen maradjon. Szilárdan hitték, hogy az ártatlanul szenvedő kárpótlást nyer az Úrtól a túlvilágon, de az eretnek, akit nem kényszerítenek vissza az igaz útra, elkárhozik, s szörnyű sorsáért felelősek a nem elég szívós és kemény inkvizitorok is. Éppen ezért feljogosítottnak érezték magukat arra, hogy a legravaszabb, legkegyetlenebb módszereket alkalmazzák. Biztosak voltak benne, hogy ilyesmiért nem éri őket büntetés sem ezen, sem a másvilágon, sőt földi és égi dicsőség lesz osztályrészük. Mindegyik büszke volt a maga ügyességére, kérlelhetetlenségére, új, szokatlanul ravasz és aljas cselvetéseire.

Kapcsolódó szócikkek: inkvizítor
Lunemorte P>!

A XV-XVII. században erősödő boszorkányhit és a meginduló boszorkányüldözés alapvető oka a hirtelen végbemenő óriási változásokban, a feudalizmus bomlásával, a kapitalizmus kialakulásával összefüggő bajokban, szenvedésekben keresendő.

Kapcsolódó szócikkek: XVII. Század
1 hozzászólás
Lunemorte P>!

A több száz magyarországi boszorkánypör között csak tizenhárom olyat találunk, ahol a vádlott köznemes. Ezeknek a pöröknek, néhánytól eltekintve, nem ismerjük a kimenetelét. Minthogy azonban csak a vádindítvány található meg a levéltárakban, valószínű, hogy meg sem indították az eljárást. Csupán egyetlen nemes asszonyról tudjuk, hogy megégették.

Kapcsolódó szócikkek: boszorkányper
Cneajna P>!

A lelkészeknek kötelességük volt a haldoklókat figyelmeztetni: lelkük üdvössége érdekében végső rendelkezésükben vagyonukhoz mérten emlékezzenek meg az egyházról.

8. oldal

Kapcsolódó szócikkek: egyház
1 hozzászólás
Cneajna P>!

Szent Jeromos (331-429) például azt hangoztatta: meg kell semmisíteni az eretnek halandó testét, hogy megmentsék halhatatlan lelkét a kárhozattól. Ez szerinte nem kegyetlenség, hanem mélységes jámborság; ez a szigorúság a legtisztább szeretet megnyilvánulása.

19. oldal

Kapcsolódó szócikkek: eretnek
Lunemorte P>!

A lutheránus papok és hatóságok éppoly buzgóknak mutatkoztak a boszorkányüldözésben, mint katolikus kollégáik, sőt igyekeztek túlszárnyalni azokat.


Hasonló könyvek címkék alapján

Sz. Jónás Ilona: Árpád-házi Szent Erzsébet
Kiss Irén – Tábori László: A torinói halotti lepel magyar szemmel
Veszprémy László (szerk.): Honfoglaló őseink
A magyar királyok koronázó palástja
Nagymihályi Géza: Az idegen szent
Bornemisza Péter: Ördögi kísírtetek
Anonymus: Gesta Hungarorum
Steven Runciman: A keresztes hadjáratok története
Noah Gordon: Az orvosdoktor
Bánki Éva: Elsodort idő