Mentőöv 3 csillagozás

Kulcsár Teodóra – Oravetz Dániel: Mentőöv

A Mentőöv önsegítő kézikönyv, amely – bemutatja a pszichotikus epizód kialakulásának jeleit; – jellemzi a betegség szakaszait; – Módszertani kézikönyvet tartalmaz, amelyben megosztjuk, hogyan segíthetünk önmagunkon; – hasznos tanácsokat ad a család, a közeli hozzátartozók és a pszichiátriai szakdolgozók számára A Mentőöv célja kapaszkodót, kitartást és inspirációt adni sorstársaimnak és családjuknak. Segít helyreállítanunk lelkünk egyensúlyát és megőrizni belső békénket a mentális betegségek küzdelmes világában. (A szerzők)

Oriold és Társai, Budapest, 2016
136 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155443510 · Illusztrálta: Oravetz Dániel

Redpanda
Kulcsár Teodóra – Oravetz Dániel: Mentőöv

Kulcsár Teodóra – Oravetz Dániel: Mentőöv Önsegítő kézikönyv lelki problémákkal küzdőknek, családtagjaiknak és segítőiknek

Nagyon őszinte, meghökkentő és sok szempontból sokkoló vallomás. Azt mindenki át tudja érezni, ha valaki padlót fog, vagy éppen szárnyal, de a magasságokat és a mélységeket is lehet fokozni, sőt a „térbeli kiterjedést is.”
Ha nem olvasom el, sosem tudtam volna elképzelni, milyen az, ha valaki ilyen betegséggel küzd. Sem azt, hogy milyen összeesküvést folytathat az emberi elme önmaga ellen, vagy hogy milyen összeesküvés-elméletek születhetnek a világról tévesen, és mennyire el tudja mindez szakítani az embert a valóságtól. Ezt igazából csak azt tudja igazán megérteni, aki benne van, és átéli, vagy együtt él vele.
S az, hogy a szerző mindezt így megosztja, az nagy bátorságra vall. Biztos vagyok benne, hogy mindenki számára tanít valami újat a könyv, aki elolvassa. Számomra a legfontosabb tanulság az elfogadás, a tolerancia, ami magunk és mások irányába is elengedhtetlen.

Kitti_19
Kulcsár Teodóra – Oravetz Dániel: Mentőöv

Hétköznapi nyelven, közérthetően és nagyon emberi hangnemben megírt könyvecske. Hasznos tanácsokkal látja el az érintett sorstársakat és családtagjaikat, biztosítva őket, hogy nincsenek egyedül, kitartásukat, önmagukhoz való türelmüket erősítve. Ajánlott olvasmány rajtuk kívül is mindenkinek, hogy belelássanak, beleérezzenek és kicsit megértsék ezt az egészet.

Gyöngyi69

Azt sem áll módunkban befolyásolni, ha a főnökünk embertelen módon bánik velünk, ám azért mi magunk vagyunk a felelősek, hogy némán tűrünk-e, míg össze nem roppanunk a lelki terror súlya alatt, vagy pedig összeszedjük minden bátorságunkat, és keresünk egy olyan munkahelyet, ahol megbecsülnek minket.

Gyöngyi69

A depresszió nem holmi gyengeség vagy rosszkedv. A depresszióban szenvedő beteg nem képes ripsz-ropsz összeszedni magát, mint ahogy tudatlan és tapintatlan ismerősök noszogatják. A depresszió ugyancsak egy kémiai egyensúlytalanság, mint a többi mentális betegség. Kilátástalanság, üresség, az értéktelenség érzése, öngyilkos gondolatok… Teljes kilátástalanság. Ilyenkor az ember fokozottan keresi önmagát, s a választ a ki vagyok én kérdésre. Olyan, mintha újra gyermeki szintre kerülnénk, mintha a személyiségünk apró darabkákra hullott volna. Nem kis kihívás és feladat ezeket újra összeilleszteni.

Kapcsolódó szócikkek: depresszió
Gyöngyi69

Miután orvosi segítséget kérsz és kapsz, tudnod kell, hogy még hosszú út áll előtted a gyógyulásig. Sajnos ez a betegség nem olyan, mint a fejfájás, amikor beveszel egy pirulát, és fél óra múlva jobban leszel. Az eredmény és a javulás csak lassan, hétről hétre, hónapról hónapra mutatkozik. Attól függően, hogy mennyire voltál mélyponton, amikor segítséget kértél.

Gyöngyi69

… Minden összekeveredett bennem, és a diplomavédés alatt az engem foglalkoztató fent említett témakörök összefüggéseit kezdtem taglalni a bizottság előtt, amelyeket a földönkívüliektől érkezett fontos üzenetekkel kiegészítve adtam elő. Először azt hitték, mindez csak az előadásom poénos felvezetése. Ám amikor szembesültek azzal, hogy teljesen megszűnt a kapcsolatom a valósággal, döbbenten kísértek le a katedráról, és kisvártatva egy kórház pszichiátriai osztályán találtam magam.

Gyöngyi69

(…) a kezdeti szakaszban a felfokozott fizikai és szellemei aktivitás a jellemző. Amikor azt érzed, hogy mindenre képes vagy: nincs szükséged alvásra, élelemre, szinte szárnyalsz. Sokak szerint ebben az állapotban annyira felpörög az agyi aktivitás, mintha drogot használnánk. Fiziológiai szükségleteid annyira lecsökkenhetnek, hogy szinte alig vagy egyáltalán nem alszol – ez az egyik legfontosabb jel. Mintha egy magasabb rendű forrásból táplálkoznál, amely nem a földi léttel áll kapcsolatban.

Gyöngyi69

A tapasztalat azt mutatja, hogy ahhoz, hogy elérjünk bármilyen célt, először meg kell vizsgálnunk, hogy hol is vagyunk valójában. Honnan is indulunk? Gondolj csak bele: amikor elutazol valahova és tervezed az utadat, az egész terv egy indulási pont kitűzésével kezdődik.
Abban egyetérthetünk, hogy ez a pont, ahonnan indulunk, nem a nulla pont. Sajnos mínuszból kell felépítenünk a rendszeredet. Amikor nálam először beütött a ménkő, azt hittem, minden elveszett.

Gyöngyi69

A pszichotikus epizód első jeleinek felismerése kulcsfontosságú. Amennyiben te, illetve a hozzátartozóid időben észreveszitek ezeket a jellemző vonásokat, időben orvoshoz fordulsz, és megkapod a megfelelő kezelést, jelentősen lerövidíthető a pszichózis lefolyásának hossza, és csökkenthető a szenvedés mértéke. Helyes gyógyszereléssel, a szakemberekkel való folyamatos konzultációval, a család és a hozzátartozók, a barátok támogatásával és sok mozgással, megfelelő napirend kialakítása mellett a tünetek nagymértékben enyhíthetők.

Gyöngyi69

Fő tragédiám az volt, hogy megbecsült csodadiákból pár hét lefolyása alatt mentális beteggé váltam.

Gyöngyi69

A lelki eredetű betegségek általános jellemzője, hogy a kezdeti szakaszban egyáltalán nincs betegségbelátás. Ez azt jelenti, hogy a tünetmentes időszakban úgy érzed, már meggyógyultál, és újra egészséges vagy. Sajnos a krónikus mentális betegségek esetében nem a klasszikus értelemben vett gyógyulásról, hanem a hosszabb-rövidebb ideig tartó tünetmentességről beszélhetünk.

Gyöngyi69

Az én üzenetem, hogy ha újrakezded, és szembenézel a betegség támasztotta korlátokkal, attól még lehetsz értékes, boldog ember!