A ​valóság édessége 3 csillagozás

Kukorelly Endre: A valóság édessége

„Budapesten ​születtem, 1951. április 26-án. A Szondy utcában, ahol lakom, romantikus a táj, az egyirányú úttestet gyalogjárdák övezik. Most tataroznak a környéken, szépül a város, és jó nagy zörejt kelt mindenki. Az óvodában én még zakatoltam, erre jól emlékszem. Amikor kisfiú voltam, a Fradi-kölyökben fociztam, szép volt, hatalmas, eléggé rossz labdákkal folyt az edzés. A tánciskolában angol keringőt tanítottak, a lányok fél fejjel magasabbak voltak nálam, a gimnáziumi házibuliba nyakkendőben mentünk, és nyelvtanórán egyszer leküldtek nyiratkozni. Majdnem véletlenül lettem történelem szakos az egyetemen; féltem ettől, és szabadulni akartam, később jobban érdekelt már a történelem, mint az irodalom. Gyakran belenézek a levélszekrénybe, van-e küldemény. És komoly vagyok, ha nem is vágok fájdalmas képet.”
Kukorelly Endre olyan kifejezőeszközökkel él, amelyeknek látszólag nincsenek értékhatáraik; ekképpen keresi és véli megtalálni a kor hiteles poétikáját. Magától értetődő… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1984

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Új termés Magvető

Magvető, Budapest, 1984
104 oldal · keménytáblás · ISBN: 963140224X

walkingRead>!
Kukorelly Endre: A valóság édessége

Ilyen még nem nagyon volt, hogy kiolvasás után egyből újrakezdek verseskötetet: „Sorban foglalkozom velük, és elölről kezdem, ha a végére jutok.” Az elején nem értettem mi a jó ezekben a „rossz” versekben, aztán a vége felé valahogy kezdett íze lenni a stílusnak.
Az első blokk a Kísérleti életrajz amolyan „keresi hangját”, így meg úgy: ügyes szójátékos, egyszerű, nosztalgikus témák. Emlékezés, hit, gyermekkor, ars poetica. A Jelenetek a családi életből daraboknál is kb. ugyanez a helyzet: vannak szimplán aranyos versek, amik nem akarnak sokat: A zenészek nyakig; és van, amit nem értek: Vadászat. Múzeumi darabok. Az költőiség ahogy szavazni vonulnak a magyarok címet nem tudom értelmezni az alatta szereplő művekkel, azt hittem, végre jön a szociodráma, de nem: zene, apa, irodalom, emlékhely, művészet, strand, szóval semmi extra, de ez így is teljesen oké; s a Csendes formába kerülhettek, amik „csak úgy” vannak, ahol erősebb A sebek fölmutatása, de vannak olyanok, amik annyira rosszak, hogy már jók. A következőkben a Kivilágítják a látványokat államfő miatt megmosolyogtatók a közelibb banális szituáció-leírások (Buszvezetés). A Csodálkozás címadó verse szerintem a kötet legjobbja, de a már idézett A valóság édessége is kiemelkedő.
Valóban különlegesek: szórakoztatni akarnak, kikapcsolni, jópofizni. Kukorelly nem csak érzelmet akar átadni, mint a legtöbb költő, hanem érdekesen szórja szét összetörve a kultúr- és költészettörténeti toposzokat, amitől nem „szép” lesz a vers, hanem érdekes – jópofa. Jellemző, hogy valami sablonnal kezd, amit kifiguráz rossz szavakkal, nyelvileg ügyetlen sorokkal, de ezek is beépülnek magába a témába, és ezért nem lesz direkt fellengzős, vagy direkt rossz, hanem mókásan (hitelesen) bizonytalan.

Valahol nyugodtan ragadj meg Istenem
kifelé állnak a részleteim
és rángass el erről a síkos
rángass el engem erről a sima
és fejezd be ha kell a mondataim.

Kísérleti életrajz 1 -- 20

Forduljon meg. Megfordul.