Kugler Nóra (szerk.)

Szórendi ​munkafüzet 0 csillagozás

Feladatok az egyszerű mondat szórendjének témaköréből a 9–12. évfolyam számára
Kugler Nóra (szerk.): Szórendi munkafüzet

A ​TINTA Könyvkiadó hiánypótló Szórendi munkafüzete azt fedezteti fel a diákokkal, hogy mi, beszélők hogyan bánunk a sorrend adta lehetőségekkel. Az egyszerű mondat szórendjének szabályosságait a munkafüzet gyakorlatokon keresztül tárja fel. Foglalkozik az alapvető sorrendi mintázatokkal, az egyenes és a fordított szórend funkcióival, a szórendi különbségek jelentésalkotó szerepével. A szórendi megoldások változatosságát megfigyelteti a nyelvi változásban, továbbá különböző nyelvváltozatokban, a hétköznapi és a művészi szövegalkotásban egyaránt.

A feladatok között szerepel mondatok bővítése és átalakítása, hétköznapi tapasztalat és nyelvi jelenség közötti analógia felismerése és értelmezése, a hangsúly szerepének azonosítása, a különböző mondattípusok szórendjével kapcsolatos gyakorlatok, kérdések megfogalmazása, kontrasztív feladat. A munkaformák igen változatosak, az egyénitől a pároson át a csoportmunkáig, a kutatási projektig.

A munkafüzet feladatai az alábbi… (tovább)

Tinta, Budapest, 2020

Takács Etel – Török Imre: Magyar nyelvi munkafüzet az általános iskola 8. osztálya számára
Stéger Hajnal – Takács Etel: Magyar nyelvtani munkafüzet 8.
Földvári Erika: Nyelvtan gyakorló 3.
Galgóczi Lászlóné: Magyar nyelvi gyakorló kisiskolásoknak 4.
Földvári Erika: Nyelvtan gyakorló 4.
Bernáth Magdolna – Lénárd Judit – Patonainé Kökényesi Katalin: Sokszínű magyar nyelv 6. munkafüzet
Katona Tünde: Helyesírási gyakorló munkafüzet 6. osztályosok részére
Lerchné Egri Zsuzsa: Anyanyelv felsősöknek 8. – Munkafüzet
Czirbeszné Ignácz Éva: Elek, merre keresselek?
Gergényiné Németh Erika – Szamosiné Nagy Sára: Gyakorló feladatok diszgráfiás és diszlexiás gyerekeknek 5-6. osztály