Kugler Nóra (szerk.)

Szórendi ​munkafüzet 0 csillagozás

Feladatok az egyszerű mondat szórendjének témaköréből a 9–12. évfolyam számára
Kugler Nóra (szerk.): Szórendi munkafüzet

A ​TINTA Könyvkiadó hiánypótló Szórendi munkafüzete azt fedezteti fel a diákokkal, hogy mi, beszélők hogyan bánunk a sorrend adta lehetőségekkel. Az egyszerű mondat szórendjének szabályosságait a munkafüzet gyakorlatokon keresztül tárja fel. Foglalkozik az alapvető sorrendi mintázatokkal, az egyenes és a fordított szórend funkcióival, a szórendi különbségek jelentésalkotó szerepével. A szórendi megoldások változatosságát megfigyelteti a nyelvi változásban, továbbá különböző nyelvváltozatokban, a hétköznapi és a művészi szövegalkotásban egyaránt.

A feladatok között szerepel mondatok bővítése és átalakítása, hétköznapi tapasztalat és nyelvi jelenség közötti analógia felismerése és értelmezése, a hangsúly szerepének azonosítása, a különböző mondattípusok szórendjével kapcsolatos gyakorlatok, kérdések megfogalmazása, kontrasztív feladat. A munkaformák igen változatosak, az egyénitől a pároson át a csoportmunkáig, a kutatási projektig.

A munkafüzet feladatai az alábbi… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek Tinta

Tinta, Budapest, 2020