Kuczka Péter (szerk.)

MetaGalaktika ​5. 28 csillagozás

Stanisław Lem regényei és elbeszélései
Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 5.

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1983

A művek szerzői: Stanisław Lem

A következő kiadói sorozatban jelent meg: MetaGalaktika

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1983
448 oldal · puhatáblás · Fordította: Szabó Győző, Mészáros István, Murányi Beatrix, Mach Edward

Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 5. Stanisław Lem regényei és elbeszélései

Egy őszi délutánon már leszállt az alkony az utcákra, és egyenletes, szürke eső szemergett, amelytől a nap emléke szinte hihetetlenné válik, és az ember a Dárius kincséért sem hagyná el a helyét a kandallónál, sem régi könyveit (nem jól ismert tartalmuk miatt mélyed el bennük, hanem sok év előtti önmagát keresi) – egy ilyen délutánon váratlanul megkocogtatták az ajtómat.

Lemet kifejezetten kedvelem, így ez a kötet már eleve jókora előnnyel indult, így azt is elbírta, hogy az Asztronauták finoman szólva sem a legjobb regénye. A Legyőzhetetlent – ami viszont kifejezetten tetszettspoiler – nemrég olvastam, ezért most átugrottam.
E két regény mellett még több elbeszélés is helyet kapott Trurl és Klapanciusz, Iljon Tichy, valamint Pirx történetei közül. Sajnos A Futurológiai Kongresszussal egyik Tichy történet sem ért fel, viszont a rendkívül egyszerű címet viselő Pirx elbeszélése c. novella a kedvencem lett a kötetbőlspoiler; ez a történet csak és kizárólag a keleti blokkban születhetett meg.

pwz I>!

Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 5. Stanisław Lem regényei és elbeszélései

Ezeket a történeteket már mind olvastam! :)
A Legyőzhetetlen 1967-ben jelent meg először, nem nagy példányszámban, így a 83-as gyűjteményes Lem-kötetbe is bekerült. Itt írtam róla:

Az Asztronauták-nál is hasonló a helyzet. Azt 1951-ben adták ki, ezért megérett az idő egy „remakre”. Ez tényleg különleges, erről bővebben itt „értekeztem”:

A többi kis írás pedig sorrendben a következő helyeken lehető fel:
– Az Altruizin avagy igaz történet arról, hogyan akarta Jámbori nevezetű remete boldoggá tenni a mindenséget, és mi sült ki ebből
– Hogyan maradt meg a világ?
– A három kóbor űrlovag
(Mindhárom a Kiberiáda-ban jelent meg először magyarul 1967-ben)

– Vadászat
– Pirx elbeszélése
(Magyarul mindkettő a Pirx kapitány kalandjai-ban bukkan fel először 1968-ban)

– Corcoran professzor
– Decantor látogatása
– Zazul kísérlete
– Molteris találmánya
– Lymphater utolsó képlete
– Doktor Diagórász
(Ezek ugye, Iljion Tichy kalandjaiból adnak ízelítőt. Az 1957-es Világűr csavargója részben, míg az 1966-os Lymphater utolsó képlete teljes egészében ezeket a történeteket tartalmazza)

Jó volt újra belekóstolni ezekbe a „Lem”-ekbe! Ne feledjük!!!!! 1983-ban még nem volt Szukits-féle életmű kiadás – ami nem is teljes, éppen ezért ezt is ajánlom beszerezni azok mellé – vagyis abban az időben ez egy különleges és jó válogatásnak számított! :D

blianhun>!

Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 5. Stanisław Lem regényei és elbeszélései

Jó kis Lem-ízelítő. A két regény jó, (az Asztronautákról nem hallottam előtte, de az is tetszett), a novellák pedig egészen kitűnőek.

arsenal0522>!

Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 5. Stanisław Lem regényei és elbeszélései

A kisebb novellák inkább humorosak, a „Legyőzhetetlen” viszont számomra egy sci-fi alapmű.
Ennek a felépítése, szereplői, és a cselekménye is klasszikus.

Eta IP>!

Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 5. Stanisław Lem regényei és elbeszélései

Nemrég olvastam újra, és rádöbbentem, hogy nagyon szeretem Lemet, sokkal jobban, mint fiatalkoromban.

Zsola>!

Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 5. Stanisław Lem regényei és elbeszélései

A két regény nagyon jó. A végeik viszont szerintem nem elég frappánsak nem elégé csattanósak. Mintha az írónak a regények vége felé elfogyna a fantáziája, amit nehezen hiszek el olyan valakiről aki ilyen novellákat ír. Mert azok egyszerűen zseniálisak! (leszámítva az első hármat, mert azok nekem túl mese szerűek).

marschlako>!

Mikor először mondtam meg egy lánynak, hogy szeretem, nem találtam elég nagy és szép szavakat érzelmeim kifejezésére. Így aztán azt mondtam neki, hogy a szerelem az én elképelésem szerint nem olyan, mint a repülés a magas szférákba, nem is olyan, mint az ég, ahol olyan gyakran tartózkodom, hanem olyasvalami, mint a föld, amibe cölöpöt lehet verni, amin falat lehet húzni, házat lehet építeni.

Más kérdés, hogy ezzel a leányt nem győztem meg.

190. oldal, Asztronauták

Kapcsolódó szócikkek: szerelem

408. oldal, Molteris találmánya

marschlako>!

Valami lámpalázfélét éreztem. Csak az érthet meg igazán, aki már volt olyan helyzetben, amely – mint mondani szokták – szakításra és csavarásra egyaránt kipróbálja az embert. Hogy mást ne mondjak, valami veszélyes hegymászásnál, amikor egyszer az ember biztosítja a másikat, máskor meg amaz biztosítja őt. Ezek a szavak: „valakire ráhagyatkozni”, csak ilyenkor, az összekötő kötél végén kapják meg valódi értelmüket.

191. oldal, Asztronauták