Kuczka Péter (szerk.)

MetaGalaktika ​3. 17 csillagozás

ELŐSZÓ
Tudjuk, hogy az amerikai science fiction nagy tömege olcsó ponyvatermék, de tudjuk azt is, hogy Vonnegut, Bradbury, Fred Pohl, Asimov, Simak, Sheckley, Ursula K. Le Guin, James Blish, Harry Harrison, Philip K. Dick, Roger Zelazny, Howard Fast, Frank Herbert és mások műveit a legnagyobb elismeréssel kell emlegetnünk és fogadnunk. Regényeiken, elbeszéléseiken megérezhetjük nagy elődeik, Poe, Melville, Bierce, James Branch Cabell termékenyítő hatását, élvezhetjük gondolataik gazdagságát, prózájuk hajlékonyságát és szépségét, mondandójuk emberségét.

Eredeti megjelenés éve: 1982

A művek szerzői: Jack Finney, Alfred Bester, Avram Davidson, James Tiptree, Jr., Kurt Vonnegut, William Tenn, Algis Budrys, Cordwainer Smith, Arnold Drake, Frederik Pohl, Fritz Leiber, Isaac Asimov, Theodore Sturgeon, Robert Sheckley, Lester del Rey, Robert Bloch, Henry Kuttner, C. M. Kornbluth, Barry N. Malzberg, John Varley, Damon Knight, James H. Schmitz, Robert Silverberg, Roger Zelazny, Jack Vance

A következő kiadói sorozatban jelent meg: MetaGalaktika

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1982
408 oldal · puhatáblás

marschlako>!
Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 3.

A Metagalaktikák olvasásában sorban eljutottam a 3. kötetig, amelyet azonban már kb. 30 éve olvastam, s jó emlékeim maradtak róla. Mai fejjel újraolvasva a kép jóval vegyesebb, de az a történet, melynek miliője az évtizedek alatt is megmaradt bennem, ma is nagyon tetszett, bármilyen fura és groteszk világot is ábrázol, de talán lehet, hogy éppen ezért. Ez pedig Cordwainer Smith: Alfa Ralfa Körút c. novellája.
Ezen kívül maradéktalanul csak Kurt Vonnegut: Harrison Bergeron c. igen rövid és velős alkotása tetszett, de azért akadtak jó írások ezeken túl is. spoiler A képregényeket most sem tudtam értékelni, bár Asimovnál legalább a történet jó le(het)ett volna.
Érdekes, hogy a régi sci-fi – vagy csak ez ebbe a válogatásba bekerültek? – sokkal filozofikusabbak voltak, kevésbé technikaiak és akciódúsak, talán a világmindenségről alkotott ismeretek voltak szűkösebben mérve (s ezen ismeretek terjedése sem volt annyira gyors, mint ma), s ezt szülte ezeket az inkább elmélázó írásokat. Az élet viszont mindenesetre lassabb volt akkoriban, s ez nagyon jól tükröződik ezeken az írásokon is, amit én különösen tudok értékelni.

Eltiron>!
Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 3.

Az egyik kedvenc disztópikus novellám – Menetelő maflák – miatt vettem újra elő, némileg meglepve láttam, hogy nincs benne a régi olvasásaim között.

imma P>!
Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 3.

Nem akartam hinni a negatív kritikáknak, de a kötet jelentős része tényleg rémesen pocsék. Nem is hittem, hogy valaha befejezem, olyan lassan haladtam vele. Engem az utolsó novella győzött meg, tudom, hogy fiatalkoromban is tetszett volna, most már nyilván nem volt olyan újszerű, mégis, szerettem. spoiler

Hajdupeti>!
Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 3.

Vegyes témájú és minőségű novellák gyűjteménye.
Egy novellás kötettől nem is várhatunk mást.

marschlako>!

Mikor a múlt vagy a jövő után nyafogunk, nem jövünk rá, hogy Hobson választásával állunk szemben… hogy a ma – akár keserű, akár édes, akár nyugodt, akár rémítő – az egyedüli nap számunkra. Az álom az időről a bűnös, és mindnyájan bűnrészesek vagyunk önmagunk becsapásában.

25. oldal, Alferd Bester: Hobson választása

Kapcsolódó szócikkek: idő · jövő · múlt
MissWenut>!

A 2081. évben történt, amikorra már mindenki végleg egyenlővé vált. Nemcsak isten és a törvény voltak egyenlők. Minden lehetséges módon egyenlők voltak. Senki se volt eszesebb, mint bárki más. Senki se volt jobb külsejű, mint bárki más. Senki se volt erősebb vagy gyorsabb, mint bárki más.

59. oldal, Kurt Vonnegut - Harrison Bergeron