Kuczka Péter (szerk.)

Galaktika ​59. 6 csillagozás

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 59.

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1985

A művek szerzői: Cucui Jaszutaka, Hosi Sinicsi, Kuczka Péter, Komacu Szakjo

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1985
126 oldal · Fordította: Erdős György · Illusztrálta: Noriyoshi Ohrai

Gyűlölöm a telefont.
Különösen, amikor engem hívnak. Váratlanul és kéretlenül hirtelen felcsörömpöl, rám ijeszt egy készülék. Sokszor még fülelek is: mindjárt megszólal, s ha valóban berregni kezd, rávetem magam. Feldúlja a lelki nyugalmamat. Már a hangja is merő erőszak. Szeretnék nyugton maradni, de rám rivall: „Gyerünk, gyorsan! Gyerünk! Indulás!" Semmi köze sincs már azokhoz az emberekhez, akik hívnak, önállósította magát, vészjóslóan feketéllik az asztal sarkán.

Cicu>!

A képes telefon vagy öt évvel ezelőtt kezdett divatba jönni, s tulajdonképpen nem más, mint egy képernyővel ellátott távbeszélő. És persze van hozzá egy kamera is, szemben a beszélővel. Azelőtt is fantáziáltak a SF-szerzők, hogy tévételefon így, viziofon úgy, de ki gondolta volna, hogy a végén a mérnökök még meg is csinálják. A badar regények kellékéből fogyasztási cikk lett, s most úgy hívják, hogy képes telefon. Eleinte csak vállalatoknál, hivatalokban vezették be, de aztán valaki odahaza is beszereltetett egyet, s azután futótűzként terjedt el mindenütt. Már régóta tűnődtem, ki volt az a barom, aki elkezdte, aztán rájöttem, hogy csakis valami exhibicionista lehetett. Magamutogató – ez nem vitás, hiszen akkor még nem volt kit felhívnia, csakis őt hívhatták, hogy megnézzék, milyen lehet.

Cicu>!

Én is hallgattam, s közben végigfutotta szemével a kitöltött űrlapot. Fölényesen megkérdezte:
– Nos, visszavonja az igénylését?
Éreztem, hogy mindjárt üvölteni kezdek, de nagy nehezen türtőztettem magam, bár a kezem ökölbe szorult, és remegtem a tehetetlenségtől.
– Nem, nem vonom vissza… folytassa csak…
Igaz, hogy már régen hozzá kellett volna szoknom ahhoz a bánásmódhoz, ami a hivatalokban fogadja az embert, de akárhányszor járatják velem a bolondját, elönt a méreg, a vér a fejembe tolul. Ami persze árt az egészségnek. Az indulat annyira megrövidíti az életet, hogy aki nyugodt, hosszú öregséget kíván magának, jobban teszi, ha a hivataloknak a tájékára sem néz.

Kapcsolódó szócikkek: bürokrácia
Cicu>!

– Akkor hát exhibicionisták!
– Dehogyis! Csak magamutogatók. Az ő esetükben a kiutalásnál rendkívüli sürgősséggel járunk el. A teletávbeszélő kultuszát ugyanis azok viszik leginkább előre, akik nem érik be azzal, hogy csak a családjuk vagy megszokott környezetük lássa őket élőben. Gondolja csak meg, mi lenne a mai civilizációból, ha nem lennének olyanok, akik nem kímélve a fáradságot, lehetővé teszik másoknak is, hogy bepillantsanak magánéletükbe. Talán az egész modern civilizáció megsínylené!
Idegesen fészkelődtem ültő helyemben, közelebb húztam a székemet.
– Valóban így lenne?
– Így bizony. Miért, gondolja, hogy a mostani híres emberek között van akár egy is, akiben ne élne a magamutogatás vágya? Még véletlenül sem akad egy sem! Nézze meg, hogy örülnek, amikor a képesújságokban láthatja mindenki, hogyan élnek a hálószobájukban. A tévé közvetíti, mit csinálnak a konyhában. És talán éppen azért vergődtek hírnévre, mert megvan bennük a kitárulkozás hasznos tulajdonsága. Azt nem tudom, hogy régen hogy s mint volt, de ma a szégyenlős ember nem sokra viszi.