Kuczka Péter (szerk.)

Galaktika ​52. 26 csillagozás

Philip K. Dick

ELŐSZÓ
Ha az olvasó Dick nevét hallja, elsősorban regényekre gondol, s valóban, az író igazi hírét-rangját regényeinek köszönheti, mert ezekben sikerült igazán írói tehetségét kiteljesítenie. De a regények mellett ott vannak elbeszélései is, hiszen 1955-ig, amikor első regénye, a Solar Lottery megjelent, már több mint hatvan elbeszélést publikált.
Darko Suvin Dickről írt tanulmányában (1975) három korszakra osztja az író alkotótevékenységét. Az első 1952-től 1962-ig, a második 1963-tól 1965-ig, és végül a harmadik 1966-tól 1974-ig terjed. Suvin a legjelentősebbnek a második korszakot tartja, mert ekkor keletkeztek a legjelentősebb regények. 1963–1965 között Dick hét regényt és tizennégy elbeszélést írt, ezzel szemben az első korszakban kilenc regényt és nyolcvanhárom elbeszélést.

Eredeti megjelenés éve: 1983

A művek szerzői: Philip K. Dick

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1983
124 oldal · puhatáblás · Fordította: Gálvölgyi Judit · Illusztrálta: Karakas András

zamil>!
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 52.

Viszonylag sok sci-fi novellát olvasok, de kevés Dicket. Na itt most kaptam egy csokorral a korai „termékeny” korszakából. Szinte mind tetszett, és mind olyan Dickes volt, jó válogatás.
Talán Pat ajándéka volt a legjobb, mert Dick humora is előkerült amit, azért nem minden írásban csillogtat.
Ajánlom minden Dick kedvelőnek, szerintem a könyves polcokon a helye.
Egy érdekesség 1983-ban 79000 példányszámban jelent meg. 30 éve volt, de mintha egy más világ lett volna.

Cukormalac P>!
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 52.

Közel huszonhárom éves fejjel eljutottam oda, hogy sorra kerítsem életem első Galaktika antológiáját, az 1983-as válogatás polcról való levételéhez pedig egyértelműen Philip K. Dick neve adta meg a lökést. Még véletlenül sem a rettentően furcsa borító vagy az enyhén szólva is érdekes illusztrációk, bár azok is megérnének egy misét, ahogy a novellák közé ékelt költemények is, mivel science fiction témájú verset sem olvastam eddig és háááát… ezután sem hinném, hogy űzött vadként rohanva szaladnék ilyen gyűjteményeket keresni. Hiába akadt csak négy ilyen a sorban, szerény számításom szerint ez rögtön néggyel több, mint amennyire szükség lett volna. (Ezért is a levonás.) Dick kisprózai alkotásai Gálvölgyi Judit fordításában viszont mardéktalanul tetszettek, úgy veszem észre, hogy ebben a műfajban is szimpatikus lesz, ha esetleg többet olvasok majd tőle. Örülök neki, hogy pozitívan nyilatkozhatok az olvasottakról, jó tapasztalatszerzés volt ez: érdekesek és változatosak a témák, egyik szöveg sincs túlírva, ahogy a regényekben, úgy itt is csak a lényegre törekszik, ami már önmagában hozzájárul ahhoz, hogy ragyogó lehessen a végeredmény. Leginkább az utolsó, Dadus című írás tetszett, de tényleg nehéz lenne olyat említeni, amivel kapcsolatban a gyenge szó juthatna eszembe.

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1983
marianngabriella P>!
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 52.

A könyvespolcom már roskadásig van pakolva a régi galaktikákkal, de sajnos elolvasásukkal már nem állok olyan jól… szóval ha már, amúgy is Bradburyre olvasom magam a nyáron link gondoltam jó kezdés lesz egy PKD novellagyűjteményt előszedni. És jó döntés is volt, kár, hogy nem tudtam tartani magam az egy novella/nap dologhoz, és kicsit gyorsabban haladtam vele, de nem baj, így elébb a végére értem.

Azon túl, hogy szegény galaktikám hát látott már jobb napokat, jó élmény volt kézbe venni. mikor végeztem megnéztem itt néhány értékelést, kinek melyik novellák tetszettek, és kicsit furcsálom, mert ami itt kedvenc volt, nekem az tetszett a legkevésbbé, de ilyeneken nem akadok fenn. Ami a legjobbakat illeti, nekem az első lett igazán kedvenc, főleg ami a fordított rasszizmust illeti, el tudom képzelni ez megírásakor mennyire nagyot üthetett. Ezen kívül egyébként semmi extra, nagyon jó kikapcsolódás, és bár Dick korai munkássága lett itt egy csokorba gyűjtve, nagyon ajánlom kezdő sci-fi olvasóknak, és olyanoknak is, akik most ismerkednek PKD-val.

imma P>!
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 52.

Eddig azt hittem, Dicktől még semmit nem olvastam, de aztán olvasás közben beugrott a Pat ajándéka. Az egy jópofa történet :) És igazából mindegyik novellája jó, jók a témák, csak úgy érzem, jobban is meg lehetett volna írni ezeket.

blianhun>!
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 52.

Én a regényeit szeretem jobban, a novellákban valahogy nincs elég ideje megfesteni azokat a különlegesen PKD-s agyament világokat.

VirusSouljah>!
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 52.

Mivel Dick a kedvenceim közé tartozik… sőt, a kedvencem, ezért nagy örömmel olvastam ezt a kiadást. Még Pattel is találkozhatunk =)

Morn>!
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 52.

Annyiban jó, ha az ember olvasmány nélkül érkezik valahova, mert cserébe tud kunyizni mást, és ha jól jár, mert az illetőnek kettő is van belőle, akkor meg is tarthatja. Így jártam ezzel a Galaktikával is, több közül is választhattam, de hát ez Dickkel foglalkozott, úgyhogy maradt ez. Hamar kivégeztem (mire nem jó egy Veszprém-Pécs táv mi?), bár nem tetszett mindegyik novella, de azért jó volt.

Quator>!
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 52.

1. Philip K. Dick – A sors kereke: Maga a történet érdekes, a mai világnak mutat görbe tükröt. Az elbeszélés utal rá, hogy volt egy világégés, ami után minden újra rendeződött és a világ vezetői buddhista jellegű szerzetesek lettek, akik törekednek helyesen élni, a társadalom kasztokra van bontva, és a kasztok legaján a fehér faj van, akiket szinte nem is néznek ember számba. Érdekes, hogy a szerzetes tőrekszik a jóra. miközben ténylegesen a fehérekkel szemben teljsesen rasszista, és ezt szinte észre sem veszi. Maga az alapgondolat és a világ tetszett, a megvalósítás és a történet kicsit unalmas lett. 3,5/5

2. Philip K. Dick – Háborúsdi: Nekem is „A Halál útvesztője” jutott róla eszembe, ami nekem tetszett. Itt hozza ugyanazt a hangulatot, viszont én is azt gondolom, hogy regényben ezt volt idő kifejteni és működött, itt ehhez túl rövid a történet, maga a hangulat megvan, de valahogy túl rövid, nem áll össze a fejemben, nem érintett meg túlságosan. 3,5/5

3. Philip K. Dick – Pat ajándéka: Az egyik legjobb elbeszélés a kötetben, elszabadul az író humora, és fantáziája. Nem akarok lelőni belőle poént, tetszett 5/5

4. Philip K. Dick – A védők: háború a földön, az emberek a föld alatt élnek, a felszínen pedig a robotok háborúznak az ellenséges robotok ellen. Legalábbis az emberek ezt hiszik, de mi lehet a valóság? 4/5

5. Philip K. Dick – Helyreigazító csoport: Dickesen elvont írás arról, mi történik ha valaki meglát valamit a világ titkos működéséből, amit nem lett volna szabad, főhősünkkel ez történik. Tetszett 5/5

6. Philip K. Dick – A pszi:Pszi képességű emberekről szól az elbeszélés, az emberek a nagy háború után kis földalatti kommunákban vannak, a helyzet elég reménytelen. A kommunákon kívül van egy épület, ahol különleges képességű emberek élnek,és az emberek titokban látogatják őket. Jó az ötlet, a világ, de a történet szerintem nem lett túl érdekes. 3,5/5

7. Philip K. Dick – Reggeli szürkületkor: Időutazásos, háborús történet, engem meggyőzött. 5/5

8. Philip K. Dick – Dadus: Ez is kicsit viccesebb, groteszkebb mű, a fogyasztói társadalmat figurázza ki, egy jövőbeli robot vásárlás történetén keresztül. Érdekes volt. 5/5

troublemaker>!

– Jobb egy tiszteletre méltó háború, mint a méltatlan béke.
– Nincs tiszteletre méltó háború. A háború halált, barbárságot és tömeges pusztulást jelent.

Kapcsolódó szócikkek: háború
troublemaker>!

Ő volt az első Szerzetes, akinek rózsafüzére penicillin-kapszulákból készült.

troublemaker>!

– A robotoknak mindenkinél súlyosabb problémái vannak.

troublemaker>!

– Meghódítjuk a világűrt – suttogta Borodoj ezredes.
– Megfejtjük az élet értelmét – tette hozzá Moss.
– Eltüntetjük az éhséget és a szegénységet – mondta Taylor.

virrasztó>!

Elviszem a laborba, és bedugom egy üveg formaldehidbe. Földarabolom, megnyúzom és kiszögezem a falra. Az enyém lesz az első istenpéldány, amit…

Pat ajándéka

Egymást követték a társadalmak

De évezredenként újra visszajöttem
Folyójuk medrét elzárták fölöttem
Mesterséges tó feszült fölöttem

A tóba dobták ami voltam
Halott tekercsek ősi tóban
Halott tekercsek ősi tóban

troublemaker>!

A hajó egy víztől csöpögő, rozsdás roncs volt. Iszapos sár ömlött ki belőle, amikor a mágneses karok kiemelték a mocsárból, és letették a szilárd talajra.

troublemaker>!

– De lehet, hogy mindezek nem is léteznek – vitatkozott Lanoir. – De honnan tudjuk bizonyítani? Ha valamennyien bolondok vagyunk, honnan tudjuk?

troublemaker>!

– Hogy jön létre az isten? – kérdezte Tom. – Önmagát teremti? Mert ha függ valamitől, ami megelőzi, akkor léteznie kell egy véglegesebb létezési rendnek, ami…
– Az istenek – mondta az apró alak – a legmagasabb szint, a realitás egy felsőbbrendű szintjének lakói. Egy fejlettebb dimenzióban élnek. A létezésnek számos különböző szintje van. Hierarchiába rendezett, dimenzionális kontinuumok. Az enyém a tiétek fölött van.