Kuczka Péter (szerk.)

Galaktika ​3. 16 csillagozás

Rosny – Versins – Gandon
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 3.

A francia Michel Butor 1951-ben még a tudományos-fantasztikus irodalom közeli végét jósolta… Mekkora tévedés! 1971-ben a francia Robert Louit szerint „a tudományos-fantasztikus irodalom behatolt a kultúra minden területére…” Óriási a változás az egész világon. És a változás nem csak mennyiségben, hanem a science fiction tartalmának gazdagodásán, művészi formáinak változatosságán is mérhető. A science fiction mint tantárgy is bevonult az egyetemekre. A rávonatkozó esztétikai, kritikai, elméleti irodalom már szinte követhetetlen. A sci-finek száz arca van, minden oldalról és minden pillanatban másnak látszik. Kalandos és filozofikus, humoros és figyelmeztető, száraz és izgalmas, tudományos és költői – mindenki megtalálja benne a kedvére valót. A Kozmosz könyvek új sorozata, a GALAKTIKA érdekes olvasmányt ad, és eligazít a science fiction labirintusaiban. Kisregényeket, novellákat, verseket, tanulmányokat, filmismertetéseket – a science fiction új és klasszikus műveit közli a GALAKTIKA.

Eredeti megjelenés éve: 1973

A művek szerzői: Gérard Klein, Charles Dobzynski, Yves Gandon, Pierre Versins, Tarján Rezső, Pierre Véry, J. H. Rosny

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika

atomarcú P>!

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 3. Rosny – Versins – Gandon

Ez a francia összeállítás helyenként nem rossz, de összességében nem a legerősebb. A novellák terén kiemelkedő Gandon, Rosny és Véry, a legendás Versins-nek sem az elbeszélése, sem a tanulmánya nem meggyőző, Kleinnek meg érdekes módon inkább a nonfiction megy jobban (bár Verne-tanulmány-kritikájában zavaró, hogy időnként nem derül ki, egy-egy gondolat az övé vagy a recenzált műből származik). Ha nem lenne a nosztalgiafaktor, valószínűleg fél csillaggal kevesebbet adtam volna.

Nuwiel P>!

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 3. Rosny – Versins – Gandon

Ebből a számból két írót és novelláikat tudnám kiemelni, mint ami emlékezetes és élvezetes volt: Rosny és Gandon. A többiek nem tetszettek, a cikkek pedig ezúttal is inkább unalmasak voltak, mint érdekesek.

Anonymusx>!

Fest. Nép …:7
Világvége ,10/9 bár a vége nem tetszett

johnjsherwood I>!

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 3. Rosny – Versins – Gandon

Rosny és Gandon tetszett, a többi novella épp csak csúszott némi alkohollal, a versek meg… hát igen: a sci-fi nem versben erős, maradjunk annyiban. Összességében ez egy gyengébb eresztés volt: Kuczka talán a nemzetközi sci-fi találkozón megismert francia kollégáknak akart kedveskedni vele, de mintha nem lett volna elég széles a mezőny, amelyből válogathatott.