Kuczka Péter (szerk.)

Galaktika ​28. 5 csillagozás

Lundwall – Holzhausen – Lindström
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 28.

„A ​science fiction híveinek egyik kongresszusán, amelyen hat Nobel-díjas és ötven egyetemi tanár volt jelen, elhangzott az a kijelentés, hogy a tudományos-fantasztikus irodalom nagyobb erő, mint az atomenergia.” (Jacques Bergier)
„A science fiction hibrid termék, amely gyakran se nem tudomány, se nem irodalom a szó igazi értelmében.” (Fred L. Polak)
„Úgy látszik, a science fiction korunk mitológiájának megszokott formája: olyan forma, amely nemcsak arra képes, hogy egészen új témákat vessen fel, hanem arra is, hogy magába gyűjtse a régi irodalom témáinak összességét.” (Michel Butor)
„A science fiction (művészi szempontból) nagyon különböző szférákban helyezkedik el, a jelentős alkotói fegyverténytől a tisztes átlagon keresztül, egészen a már olvasott motívumok reménytelen egymásbafűzéséig.” (Dr. Otakar Chaloupka)
„A tudományos-fantasztikus irodalom valamennyi humán terület közül a legközelebb áll a tudományhoz; e tekintetben csak a filozófia versenyezhet… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1977

A művek szerzői: Sture Lönnerstrand, Sam J. Lundwall, Juan G. Atienza

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika

Szürke_Medve P>!
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 28.

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 28. Lundwall – Holzhausen – Lindström

Elég vegyes benyomásaim vannak a novellák végigolvasása után. Ez a szám svéd szerzők irásait tartalmazza, és egy kis tanulmányt Sam Lundwall tollából a svéd sci-firől. A felhozatal elég vegyes, voltak igen jó írások, és elég egyengécskék is, illetve több olyan amely szerintem nem is igazán sci-fi. A csillagozásom így egyfajta átlagot akar jelezni. Ez a szám 1977-ben jelent meg, és a novellák hangulatai és kérdésfelvetései is a 60-as 70-évek svéd világát tükrözik, így annak megismeréséhez is jó forrás tud lenni.

LucaWolf >!

Jean-Pierre mohón bólintott, és beszélni kezdett az országokról és fejedelmekről és háborúkról és tudományokról és a nagyhatalmak vetélkedéséről és gyarmati politikájukról és a legutóbbi nagy háborúkról, a véres háborúkról és a hidegháborúról, a Szovjetunióról és az Egyesült Nemzetekről. Mikor Hitlerig eljutott, és a németek harmincas évekbeli expanziójához, Napóleon bosszúsan felmordult. A sztálingrádi katasztrófáról hallva már elégedetten dörmögött.
– Ő is beleesett ugyanabba a csapdába – jelentette ki. – Szerintem az oroszokat a legjobb békén hagyni.

15. oldal, Sture Lönnestrand: Aki Napóleonnal fürdött

LucaWolf >!

Jaan mérlegképes könyvelő első extragalatikus turistaútján kellőképpen megilletődik
a háromméteres pap láttán, és jól megalapozott ateizmusa ellenére tisztelettel
néz rá,
de hitét nem másítja,
nem, egy jottányit sem,
az tökéletesen méltatlan lenne hozzá, emberhez.

24. oldal, Kjell Borgström: A Zehawa-szentély

LucaWolf >!

Nagy lőn a mi csodálkozásunk. Mi fog most történni? Mikor fog maga az Ítélet bekövetkezni? Mikor pillanthatjuk meg a Trónust? Mikor fognak minket felosztani, egyik fele a baloldalra, másik fele a jobboldali pártba? Igazságtalan lenne, ha éppen a jobboldaliak nyargalhatnának be a dicsőség birodalmába!

44. oldal, Erland Dahm: Az Utolsó Ítélet Napja