Kuczka Péter (szerk.)

Galaktika ​2. 20 csillagozás

Leinster – Bradbury – Jefremov
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 2.

A francia Michel Butor 1951-ben még a tudományos-fantasztikus irodalom közeli végét jósolta… Mekkora tévedés! 1971-ben a francia Robert Louit szerint „a tudományos-fantasztikus irodalom behatolt a kultúra minden területére…” Óriási a változás az egész világon. És a változás nem csak mennyiségben, hanem a science fiction tartalmának gazdagodásán, művészi formáinak változatosságán is mérhető. A science fiction mint tantárgy is bevonult az egyetemekre. A rávonatkozó esztétikai, kritikai, elméleti irodalom már szinte követhetetlen. A sci-finek száz arca van, minden oldalról és minden pillanatban másnak látszik. Kalandos és filozofikus, humoros és figyelmeztető, száraz és izgalmas, tudományos és költői – mindenki megtalálja benne a kedvére valót. A Kozmosz könyvek új sorozata, a GALAKTIKA érdekes olvasmányt ad, és eligazít a science fiction labirintusaiban. Kisregényeket, novellákat, verseket, tanulmányokat, filmismertetéseket – a science fiction új és klasszikus műveit közli a GALAKTIKA.

Eredeti megjelenés éve: 1972

A művek szerzői: Ray Bradbury, Gánti Tibor, Brian W. Aldiss, John Wyndham, Kuczka Péter, Murray Leinster, Ivan Jefremov, Urbán László

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika

zamil

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 2. Leinster – Bradbury – Jefremov

Vegyes érzéseim vannak ezzel a számmal kapcsolatba. A novellákon kívül alig lehetett élvezni a cikkeket, már nagyon eljárt az idő felettük (a maguk idejében érdekesek voltak).
Bradbury novellái és Wyndham novellája tetszett. Jefremov, és Leinster hasonló témájú novelláival már bajban voltam. Míg Leinster írását túlírtnak, elhúzottnak éreztem, addig, Jefremov novellája meg túlságosan szocialista volt, érződött rajta, hogy mi volt az elvtársak elvárása.

Dave_Bowman

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 2. Leinster – Bradbury – Jefremov

Radbury és Wyndham nagyon erősen indítja a második Galaktikát. Utóbbi igen horrorisztikus, úgyhogy azon műfaj kedvelőinek is bejöhet (én szerencsés vagyok, mert mindkettőt szeretem). A Leinister-Jefremov kettős ugyanazon témát dolgozza föl (az első kapcsolat idegenekkel), Jefremov még reflektál is a Leinister-novellára. Szerintem a Jefremov-írás jóval színesebb, csak némileg lerontja a szerző ábrándos kommunista-ideológiája. A többi rövidebb írás és a tanulmányok felejthetők. Érdekesség, hogy van egy pár kockányi képregény a híres fantasy-illusztrátor Frank Frazettától, amelyik kissé oldja az egyébként elég komorra sikerült írások hangulatát.

Nuwiel SP

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 2. Leinster – Bradbury – Jefremov

Vegyes érzéseim vannak ezzel a számmal kapcsolatban. Az elemzések, esszék ezúttal sem nyerték el a tetszésemet, a novelláknak pedig csak körülbelül a felére tudom azt mondani, hogy jó. Főleg a szám második felében lévők, a szovjet írók novellái különösen gyengék, propagandával és ideológiával való erős átitatottságuk és hihetetlen naivitásuk miatt. Bradbury, Wyndham és Leinster novellái viszont nagyon erősek voltak, különösen Wyndhamé tetszett.

johnjsherwood I

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 2. Leinster – Bradbury – Jefremov

Bradbury és Wyndham zseniális, Leinster és Jefremov viszont lelombozó, ráadásul az utóbbi harcosan propagandista. Isteni szerencse, hogy az első kettő dominálja, és miattuk bármikor megéri. Bővebben itt: http://srkny.blogspot.hu/2013/09/retro-recenzio-galakti…

Mezzanine

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 2. Leinster – Bradbury – Jefremov

Ilyennel még nem találkoztam: egyazon antológiában szerepel egy novella, meg egy másik, amiben megjelenik az előző. Összefoglalja, leteremti a szovjet az amerikait. Nemcsak az ideológiák ütköznek. Elképesztő kontrasztot alkot az előbbi bárgyú optimizmusa és az utóbbi lelombozó pesszimizmusa. Persze minden jó, ha a vége jó. Vajon melyiket ismerhette először a szerkesztő? Az együtt kiadás kézenfekvősége ellenére is remek szórakozást jelentett, még akkor is, ha régen olvastam ilyen blődliket. Bírnék hasonló felelgetős szerkesztésű Galaktikát böngészni még! Például olyan formátumban, mint a Kozmosz Könyvek egyik-másik kötetében: egy regény az egyik felében, a másik pedig megfordítva saját borítóval a másikban. Például: Keblemre Univerzum! <-> Jaj, szétszakít ez a szingularitás!

Cardamon

Kaland az, ha az ember az életét veti a mérleg serpenyőjébe, s várja, hogy hol állapodik meg a mutató.

Murray Leinster: Az első találkozás - 5.fejezet

Cardamon

A kapitány feladata manapság, hogy találjon magának töprengenivalót, aztán töprengjen rajta.

Murray Leinster: Az első találkozás - 1.fejezet

virrasztó

Az ég sohasem volt lakatlan. Őseink képzelete és istenek vagy társak utáni vágyakozása mindig benépesítette a kozmoszt, szörnyekkel, angyalokkal, mindentudó és jó szándékú vagy mindentudó és gonosz lényekkel. Kényelmes és tágas lakóhely a végtelen […]

Kuczka Péter, Kozmikus találkozások