Kuczka Péter (szerk.)

Galaktika ​13. 14 csillagozás

Franke – Brown – Bahnov
Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 13.

„A ​science fiction híveinek egyik kongresszusán, amelyen hat Nobel-díjas és ötven egyetemi tanár volt jelen, elhangzott az a kijelentés, hogy a tudományos-fantasztikus irodalom nagyobb erő, mint az atomenergia.” (Jacques Bergier)
„A science fiction hibrid termék, amely gyakran se nem tudomány, se nem irodalom a szó igazi értelmében.” (Fred L. Polak)
„Úgy látszik, a science fiction korunk mitológiájának megszokott formája: olyan forma, amely nemcsak arra képes, hogy egészen új témákat vessen fel, hanem arra is, hogy magába gyűjtse a régi irodalom témáinak összességét.” (Michel Butor)
„A science fiction (művészi szempontból) nagyon különböző szférákban helyezkedik el, a jelentős alkotói fegyverténytől a tisztes átlagon keresztül, egészen a már olvasott motívumok reménytelen egymásbafűzéséig.” (Dr. Otakar Chaloupka)
„A tudományos-fantasztikus irodalom valamennyi humán terület közül a legközelebb áll a tudományhoz; e tekintetben csak a filozófia versenyezhet… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1975

A művek szerzői: Herbert W. Franke, Jurij Scserbak, Örkény István, Fekete Gyula, Mack Reynolds, Karen Szimonjan, Csernai Zoltán, Bartha Lajos, Kuczka Péter, Tóth Dezső, Fredric Brown, Vladlen Bahnov, Kaszás István, Peter Cartur

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika

gyuszi64>!

2020/85. otthoni polc

Újraolvasás, elsősorban a magyar novellák miatt. Sajnos nem ezek viszik hátukon a kötetet…
A külföldi szerzők nagy nevek, a sci-fi miniatűrök általában egycsattanósak, igencsak színvonalasak. A sok jó írás közül nem nagyon lehet kiemelni, ha mégis, legyen vegyes a kép: Scserbak: A kihallgatás, F. Brown és Franke több novellája, pl. a Kapcsolat és az Ébredés, Rinaldi: Az idegenek, Cartur: A köd, Hernhuter: Texasi Hét.
A magyarok közül Csernai Zoltán: Kövek hozza ezt a szintet, és talán Fekete Gyulától az Ágyjelenet.

Azt hiszem, ha valaki nulláról indulva ismerkedni szeretne a sci-fivel, valami ilyesmit adhatunk neki, mint első találkozást. :)

atomarcú P>!

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 13. Franke – Brown – Bahnov

Egy egészen egyedi válogatás a legrövidebb fantasztikus – többségében sci-fi – novellákból. Klasszikusok Frankétól és Browntól, plusz a Worp-reakció meg Kaszás meg Csernai. Ráadásnak egy bensőséges megemlékezés Szathmári Sándorról, egy összefoglaló az archeo-asztronómiáról, Kuczka kesergése, hogy a sci-fit csak a külföldi irodalmárok tartják tanulmányozásra méltónak, és a végére még egy pártcsinovnyik zsánerelemzését is megkapjuk (no, ezért kár volt). Ja, és a bélyegek is menők!

Wish>!

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 13. Franke – Brown – Bahnov

Szeretem ezeket az egyperceseket. Sok megmosolyogtat és imádtam volna nagyítóval olvasni őket :D
Ráadásul az Egy év novellákkal kihíváshoz életmentő volt decemberben.

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 13. Franke – Brown – Bahnov

Egy galaktikát olvastam eddig (32.), ami nem tetszett különösebben és amúgy valahogy nem érdekel kifejezetten az egész. Ezt is csak az egypercesek miatt kezdtem el, de milyen jól tettem, hogy elkezdtem!
Nem olvastam még egyperces sci-fi novellát, először kicsit tartottam is tőle, hogy vajon jól ki lehet-e hozni így is a csattanót, elég-e az a néhány sor a világ érthető felvázolásához, de igen, elég!
Sajnos nem az egész kötet volt tele ilyennel, pedig milyen jó is lett volna! Mondjuk akkor a tartalomjegyzék felért volna egy rendes novella hosszúságával… Kellően felhígították a hosszabb novellákat, ahogy a régi bélyegek is. Még magyar is van itt, tök jól néznek ki!
Terjedelmes a lista ahhoz, hogy mindegyik írásról írjak pár szót, úgyhogy összességében nyilatkozom.
Nem is tudnék kiemelni belőlük kifejezetten jót, csupán egy-kettő volt, ami nem fogott meg annyira, de még a magyar szerzők által írottakon (igen, itt azért van egy csekély mértékű, de nem teljesen negatív szkepticizmus) is fogtam a fejem és jajjogtam! Mármint, jók voltak, hangulatosak, kellően abszurd helyzetek, ahogy annak lennie kell és ez a lényeg.
A hosszabbaknál is a helyzet, túlnyomórészt azokat is élveztem.
Volt benne hat darab haiku is. Valahol olvastam sci-fi haikuról, és ezeket idegen nyelven fantaikuknak nevezik, magyar fordításban még találkoztam velük. Hát íme, itt vannak. (de nem is tudom, hol olvastam már róluk, hisz ez a válogatás nem mai darab, a versek külföldi szerző művei, kellett volna rájuk hivatkozás… mindegy, a lényeg, hogy vannak ilyenek is)
A vers nem tetszett. Először azt hittem, hogy egy novella felvezetése, de csak nem akart elfogyni…
A speciális SF kihívásnál van még egy egyperces Galaktika, mindenképpen elolvasom azt is! Összességében ez egy igen remek válogatás!

Hajdupeti>!

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 13. Franke – Brown – Bahnov

Jó kis reggeli, munkába menet előtti olvasmányok. Majdnem mindegyik tetszett.

szaffi P>!

Kuczka Péter (szerk.): Galaktika 13. Franke – Brown – Bahnov

„A Galaktika jelen számát eredetileg miniváltozatban szerettük volna kiadni, az olvasáshoz nagyítót mellékelve, de nyomdai okok miatt eltértünk ötletünkről, s maradtunk a megszokott méretnél.” Kár, ez jópofa lett volna.
A kötet végén Kuczka elismeri, hogy olyan szerzőktől is válogattak be írásokat, akik kevésbé jók gyakorlottak az egyperces műfajban, így aztán színvonalában is elég változatos kis válogatás lett ez, de ilyen rövid történeteknél ez végül is nem nagy baj. Franke és Bahnov történetei többségükben elég jók, magyar szerzők közül Rubin Gábor minitörténetei tetszettek a legjobban, Aljtov Ikarosz és Dedalosza nagyon hangulatos, konteósoknak A matematikus (Feldman) tetszeni fog.

Fehér pára-csík

sirályt képzelni?

Proxima nyugszik.
Vajon a mi napunk éppen
nyugszik-e, kél-e?

Karen Anderson: Hat haiku, 110. o.

Mandragoria>!

– Ott a lobbanás, Willie! És most, amint a filmeket előhívják, feltárulnak a vén Mars bolygó titkai. – Felegyenesedett – most már nincs több néznivaló –, és ünnepélyesen kezet rázott Willie Sangerrel: történelmi pillanat volt.
– Remélem, nem ölt meg senkit. Már Mars-lakót, úgy értem. Te Rog, valóban a Nagy Szirtisz közepébe talált?
– Nem egészen. A felvétel majd pontosan megmutatja, de úgy láttam, vagy ezer mérföldnyire tért el déli irányban. És ez állati pontos találat ötvenmillió mérföldnyi távon. Willie, te igazán úgy gondolod, hogy léteznek Mars-lakók?
Willie pillanatnyi gondolkodás után felelt:
– Nem – mondta, és igaza volt.

Fredric Brown: Kapcsolat (részlet), 25. o

Mandragoria>!

A szanatóriumban az orvosok nagyon sokat foglalkoztak dr. Departure-rel.
– Mindent meséljen el, ami csak az eszébe jut – noszogatták. Departure szeme kimeredt, és nagyon izgatott lett.
– Mondom maguknak, hogy követnem kellett! Nem engedhettem, hogy eltűnjön a szemem elől. Egy pillanatra sem. Volt egy táskás szemű, lógó fülű madara.
– Nagyon érdekes. Ez az egész roppant érdekes!
Az orvosok komoran összenéztek, nagyképűen rázták a fejüket.
– Ez valami egészen új!
– Eléggé hasonlít az üldözési mániához, nem? Csak éppen a fordítottja!
– Úgy látszik, az a téveszme alakult ki benne, hogy követ valakit. Bámulatos, nem?
– Talán egy teljesen új pszichózis felbukkanásának a jele. Azt javaslom, hogy figyeljük
meg nagyon alaposan.
És akkor az egyik orvos azt javasolta, hogy engedjék dr. Departure-t szabadon mozogni a városban mindenfelé, ők pedig állandóan figyelik, persze felváltva, hol egyikük, hol másikuk – így bármit tesz, ők mindenről pontosan tudni fognak…

Alan Nelson: Narapoia (részlet), 67. o.

Mandragoria>!

Jones professzor évekig foglalkozott időelmélettel.
– Kulcsegyenletet találtam – egyszer így szólt lányának. – Idő egyenlő mező. Gépet csináltam. Íme. Időmezőnknek manipulálásához használható. Gépemmel fordíthatjuk előre és hátra, jövőbe és múltba.
Beszélt. Közben gombot nyomott és folytatta: – Indul. Most visszafelé megyünk. Időmezőnk megfordul időmezőnk. Megyünk visszafelé most. Indul. – folytatta és nyomott gombot közben. Beszélt.
– Múltba és jövőbe, hátra és előre fordíthatjuk gépemmel. Használható manipulálásához időmezőnknek. íme. Csináltam gépet. Mező egyenlő idő. – Lányának szólt így egyszer: – Találtam kulcsegyenletet.
Időelmélettel foglalkozott évekig professzor Jones.

VÉGE

Fredric Brown: Vége, 113. o.