Kuczka Péter (szerk.)

Friss ​szél 1 csillagozás

Kuczka Péter (szerk.): Friss szél

Tíz esztendő legszebb, legérettebb, legígéretesebb elbeszéléseiből válogattuk össze kicsiny kötetünket.

A művek szerzői: Kuczka Péter, Tamási Áron, Fekete Gyula, Sánta Ferenc, Gergely Sándor, Szabó Pál, Nagy Sándor, Molnár Zoltán, Rideg Sándor, Tóth László, Örkény István, Veres Péter, Szeberényi Lehel, Urbán Ernő, Tardos Tibor, Illés Béla, Cseres Tibor, Tatay Sándor, Karinthy Ferenc, Sarkadi Imre

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1955
336 oldal · puhatáblás · Illusztrálta: Szász Endre

kocsma · Népliget

Carmilla >!

…Mert minek él az ember, ha még jó sincs az életben. Csak azért, hogy tűrjön, hogy mindenkitől mindent elviseljen?!

228. oldal, Szeberényi Lehel: Anya és lánya (Szépirodalmi, 1955)

Carmilla >!

…Azé, ha föjjebbvitte az Isten a dolgodat, nem kő ám a szegényembört lenézni. Juthatsz még te is oda.

80. oldal, Nagy Sándor: A kiskirály hídja (Szépirodalmi, 1955)

Carmilla >!

– Egész életemben egy szót sem szólhattam soha… Nekem egész életemben tűrni és hallgatni kellett apátoktól… Mindig-mindig elfojtani magamban mindent… Sokszor nevettem volna, de nem lehetett, sírtam volna, de azt se lehetett, ártatlanul szóltam valamit, már ott lebegett fejem fölött a rendreutasítás…

225. oldal, Szeberényi Lehel: Anya és lánya (Szépirodalmi, 1955)

Carmilla >!

– […] Vagy van demokrácia, vagy nincs. Mert, ha eddig loptak az uraságtól, hát rendben van. Ez még nem is lopás. Csak dicsőség. De hogy egyik parasztember meglopja a másikat, az már mégiscsak istentelenség.

61. oldal, Szabó Pál: Gyerünk emberek (Szépirodalmi, 1955)

Kapcsolódó szócikkek: lopás
Carmilla >!

De nincs olyan fájdalom, mely előbb-utóbb sírássá ne hangosodna, és nincs az a düh, mely embert ne nevelne magának.

71. oldal, Nagy Sándor: A kiskirály hídja (Szépirodalmi, 1955)

Carmilla >!

– Lássa milyen ember kied, – sopánkodott Máté – ezért törtem egész nyáron a szomszéd kukoricáját. Hazahordtam más főggyirül a tököt. A vacsi erdőbül loptam kiednek két szekér fát. Isten az atyám, annyi bűnt vettem magamra, ha véletlenül pápista vónák, má régesrégen elvitt vóna engem az ördög…

149. oldal, Rideg Sándor: Babusa Mihály tragédiája (Szépirodalmi, 1955)

Carmilla >!

[…] Nem aludt egész éjszaka, pedig az éjjel hosszú így a tél kapujában, amikor játékos ágak és égi virágok fagynak az ablakokra s amidőn a csendben seregbe gyűlnek a nehéz élet rengeteg álmai.

9. oldal, Tamási Áron: Szegénység szárnyai (Szépirodalmi, 1955)

Carmilla >!

Ivás után az őzecske meg is nézte őket, hogy vajon az a két ember mit keres ott az ő csendes uradalmán, de félni nem látszott semmit.
     – Mért nem ijed meg tőlünk, nagyapó? – kérdezte Györke, mire az öregnek az arcára nagy nyugalom szállt és így felelt:
     – Őz a farkast s a nép a zsarnokot megismeri, fiam.

17. oldal, Tamási Áron: Szegénység szárnyai (Szépirodalmi, 1955)

Carmilla >!

És jöttek a gyerekek s az asszony meglelte bennük örömét. Nem kívánt semmit már az élettől. Igénytelensége és szerénysége betöltötte a házat. Úgy töltött be mindent, mint a levegő, hogy észre se lehetett venni a jelenlétét, csak ha nem lett volna.

214. oldal, Szeberényi Lehel: Anya és lánya (Szépirodalmi, 1955)

[…]
     – Megeheti azt a fene, nem ér az semmit, – bökött előre az ujjával – olyan ez a nép, mint a barom. Téríti ezt a jegyzőtől a papig mindenki.
     – Hát az igaz, – okoskodott Dade Jancsi – a nép ahhoz pártol, ahun adnak. Ha te adsz nekik, akkor a te pártodra állnak. He-he-he – nevetett gúnyosan Dade, az idősebb.

72. oldal, Nagy Sándor: A kiskirály hídja (Szépirodalmi, 1955)

Kapcsolódó szócikkek: nép