A ​Szahara bűvöletében 11 csillagozás

Kubassek János: A Szahara bűvöletében Kubassek János: A Szahara bűvöletében Kubassek János: A Szahara bűvöletében

A kötet végigkíséri a kilenc Oscar-díjjal kitüntetett film – az Angol beteg – fõhõse, Almásy László életútját. Feleleveníti gyermekéveit, elsõ világháborús tevékenységét, IV. Károly királypuccsaiban játszott szerepét. A geográfus szerzõ nyomon követte a XX. század legsikeresebb magyar földrajzi felfedezõ utazójának életútját. Felkereste Almásy László kalandos pályafutásának európai, ázsiai és afrikai helyszíneit. Hat évtizeddel Almásy után, 1993-ban expedíciót szervezett a Líbiai-sivatagba, s az elsõ magyarok egyikeként eljutott a Szahara legnehezebben megközelíthetõ, legjáratlanabb vidékeire.

Medicina, Budapest, 2016
Panoráma, Budapest, 2002
Panoráma, Budapest, 1999

Kubassek János: A Szahara bűvöletében

Elképesztő életút, a szerző részéről elképesztő kutatómunka, elképesztő részletesség, rengeteg forrás.
Bárcsak előbb olvastam volna!

Wiggin77 P>!

A történelem gonosz fintora, hogy Almásy angol kollégája, Ralf Bagnold földrajztudós, mérnök-geográfus, az angol haderő ezredese, a Kufrában állomásozó Long Ranger Desert Group parancsnoka ugyanazt a sivatagi katonai szakértői munkát végezte Montgomery seregében, amit Almásy Rommel mellett. S hogy szakmailag ki lehetett a jobb, ki ismerte alaposabban a Szahara terepviszonyok, azt érzékelteti, hogy, Bagnold járőreinek nem sikerült elfogniuk a brit vonalak mögött harcfeladatot végrehajtó Almásyt. Bagnoldot a háború után magas kitüntetésben részesítették Nagy-Britanniában, míg Almásyt saját hazájában népbíróság elé állították, s csak egy hajszál választotta el a büntetéstől.

Wiggin77 P>!

Egyik hajdani cellatársa elbeszéléséből tudom, hogy Almásy utazásai során számos esetben került kiszolgáltatott helyzetbe, s előfordult az is, hogy minden személyes holmijától megfosztották. Ez a tapasztalat vitte rá, hogy gondoskodjon magáról. Csak legközelebbi barátai tudták, hogy az előrelátó Almásy különleges cipőt hordott, amelynek lecsavarozható Pálma gumisarka volt. A szép márkanevű sarok talphoz simuló részében olyan titkos rekeszek voltak kialakítva, amelyekbe Almásy Napóleon-aranyakat helyezett el.

Wiggin77 P>!

Almásy találékonysága és ötletgazdagsága az egész utat végigkísérte, percre sem lankadt. Egy ízben a nuer négerek fogságába estek. Az 'expedíció lelke' egyáltalán nem esett kétségbe, inkább megajándékozta fogvatartóit a 'kudzsurral', azaz a szaporaság nagy varázslatával. A fenyegetően viselkedő feketék fogságából a következő ügyes csellel szabadultak ki. Almásy rábeszélte rabulejtőit, hogy álljanak körbe, és fogódzzanak össze. Ezután az egyik szélső kezébe nyomta a gépkocsi motorjának egyik gyújtókábelét, a túlsó végén lévőt pedig ráültette a sárhányóra. Ily módon addig rázatta őket a magasfeszültségű árammal, amíg biztosra nem vette, hogy ő és társai kereket oldhatnak, mielőtt a négerek zsibbadt tagjaikkal fegyver után nyúlhatnának.
Más alkalommal mechanikai képességeit csillogtatta meg, ekkor a járművük egyik hátsó tengelyét kellett kicserélni Szudán fővárosában. Khartumban sokáig emlékezetes volt az a néhány nap, amikor azért nem működött a városi vízellátás, mert a vízvezeték egyik főcsövének végéből Almásy új hátsótengelyt esztergált gépkocsijukhoz.

Wiggin77 P>!

Egyike az első embereknek, akibe Nairobi utcáin belebotlottam, Széchenyi Zsiga volt. Képzelheti, mennyire örültünk egymásnak. Ők Károlyi Istvánnal már három vadászkiránduláson voltak, most éppen a negyedik és utolsó szafarijukat készítették elő. Isti épp akkor jött ak órházból, ahol súlyos maláriából lábalt ki. Zsigát egy mérges kígyó, vagy skorpió csípte meg, úgyhogy alig tudott járni, így mi hárman magyarok megalapítottuk a Rokkantak Clubját és egymást támogattuk.

estherlamm P>!

Almásy nyughelye a salzburgi Kommunalfriedhof 75. parcellájának 4. sorában, a 2. számú sírhelyen található.

estherlamm P>!

Nevét világhírűvé tették földrajzi felfedezései: a Gilf Kebírben és az Uweinát-hegységben talált őskori sziklafestmények és a legendás Zarzura-oázis felkutatása, valamint a második világháború egyik legkalandosabb vállalkozása, a Salaam-akció vezetése.

Ewila>!

Az Osztrák-Magyar monarchia hadiiparának fogyatékosságait a fronton harcolóknak kellett megfizetniük.