Mindenhol ​ott vagyok 28 csillagozás

Miért nem értik ezt a felnőttek?
Krusovszky Dénes: Mindenhol ott vagyok

Krusovszky ​Dénes első gyerekverskötetének hőse olyan, mint egy átlagos fiú, csak egy kicsit érzékenyebb. Még csupán nyolc éves, de már mindenhol ott van. És járjon bármerre, fáradhatatlanul, éles szemmel figyel, újra meg újra rácsodálkozva az őt körülvevő emberekre és jelenségekre. Ugyanolyan izgalmas számára az édesanyja tükre, vagy egy idős és magányos néni, mint az élet számos nagy rejtélye. Itt és most, a versekben láthatjuk, hogyan válik nyitottá a világra, hol családtagjai, hol barátai, iskolatársai körében. Élményei intenzívek, álmodja bár fűcsomónak magát, biciklizzen a körúton, vagy meséljen arról, miért fél a sötétben. Hangulata gyakran ingadozik: az egyik pillanatban még azon nevet, hogy a tanár néni tüsszentett, a másikban elgondolkodik, vajon mit követhettek el, akiknek büntetésből a parkban kell aludniuk. Krusovszky Dénes a gyerekeket és felnőtteket egyaránt foglalkoztató kérdéseket, az élet nagy titkait finoman, összetetten, egyszerre filozofikusan és humorosan… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

Suba_Csaba P>!

Krusovszky Dénes: Mindenhol ott vagyok Miért nem értik ezt a felnőttek?

Krusovszky első gyermekverskötetében egy átlagos 8 éves fiú szemszögén keresztül ismerhetjük meg a körülötte lévő világot. Mit szeret a pocsolyákban, miket álmodik, mihez nincsen kedve, mi az, ami megnevetteti, milyenek a nagyapja barátai, stb. A három fejezetre osztott kötet negyven rövid verset tartalmaz, melyek egytől egyig elgondolkodtató kérdéseket, témákat vetnek fel szórakoztató formában. A kötet szövegeit nagyon jól egészítik ki Boros Mátyás illusztrációi. A kellemes perceket nyújtó rövidke könyvet nemcsak kiskamaszoknak, hanem felnőtteknek is jó szívvel ajánlom!

Cukormalac P>!

Krusovszky Dénes: Mindenhol ott vagyok Miért nem értik ezt a felnőttek?

Szeretem a gyerekeket és mindig áhitattal figyelem, ahogy egészen kiskoruktól kezdve a világhoz viszonyulnak, félig-meddig tréfálkozva szoktam is mondani, hogy a gyerek nem hülye ám, csak az, aki annak nézi… Hihetetlen, hogy egy-egy kérdésükben, kijelentésükben mennyi bölcsesség lapul; ahogy rákérdeznek erre vagy arra, esetleg olyan dolgot mondanak a szemünkbe, amit nem biztos, hogy megosztanánk velük, mégsem maradhat előlük rejtve, egyszerűen csodálatos. Krusovszky ebben a vékonyka kötetben a svéd gyerekversek mintájára írott költeményekben egy nyolcéves fiúcska szemén keresztül mutatja be szerintem tökéletesen pontosan ezt a jelenséget frappáns illusztrációk keretében. Szerettem a csokrot, csak közben egy kicsit sokszor elszroult a torkom a meghatottságtól, de egyáltalán nem szégyellem az érzéseimet. Tízéves kortól felfelé közös szülő-gyermek felolvasás, megbeszélgetés céljából is tökéletes gyűjtemény, aminek segítségével egy kicsit mi is úgy figyelhetjük a körülöttünk lévő világot, mint a lurkók. Nagyon megérintette a szívemet.

Krusovszky Dénes: Mindenhol ott vagyok Miért nem értik ezt a felnőttek?

Imádom ezt a zsánert, amit akkor is svéd gyerekversnek hívunk, ha sorra ontják magukból a magyarok a jobbnál jobb hasonlókat.
És nagyon szeretem Krusovszky líráját is, úgyhogy nagyon kíváncsi voltam, mi lesz e kettő találkozásából.
Határozottan nem okozott csalódást, szerencsére.
Boros Mátyás illusztrációiban is jó volt elmerülni, klasszak, érdekesek voltak – nekem talán a kötet hangvételénél eggyel nyersebb, modernebb, „nagyfiúsabb” lett egy-két kép. A versek kb. a felső tagozatos korosztályt célozzák, az illusztráció inkább ifjúsági kötetes, de ez lehet, hogy csak ízlés dolga, mert máskülönben csodásan illeszkedik egymáshoz a kép és a szöveg.

Tetszett nekem a csendes, megfigyelő kisfiú – pedig én ugyebár egy harsány, eleven kislány voltam. :) De a lírai énhez hasonló, 10 éves forma kisfiúknak (és kislányoknak) nagy szükségük lehet ezekre a versekre – tükröződhetnek benne, mint a pocsolya mellé guggoló fiúcska, és rájöhetnek arra, hogy bizony, ők is mindenhol ott vannak.

Szeretném hinni, hogy ez jó nyitás lehet a kortárs költészet felé.
Emlékszem, micsoda évekig tartó harcom volt elfogadni, megtanulni befogadni ezeket a rímtelen sorokat – milyen jó lett volna, ha már 10 évesen elkezdik trenírozni rá a szívemet, hogy nem csak azok versek, amikről nyilvánvalóan ordít, hogy azok.
Remélem, a szülők és a pedagógusok sok ilyet mutogatnak a szerencsés gyerekeknek!

meseanyu P>!

Krusovszky Dénes: Mindenhol ott vagyok Miért nem értik ezt a felnőttek?

Nekem tetszett ez a kötet, jó témák, jól megírva. A képek egy hajszálnyival kevésbé tetszettek, de összességében azok is illettek a könyv hangulatához. Persze az Ami a szívedet nyomja azért sokkal erősebb, de jó ez a vonal, szeretem az ilyesmit.

kulturzaj>!

Krusovszky Dénes: Mindenhol ott vagyok Miért nem értik ezt a felnőttek?

A felnőttek semmit sem értenek, azt sem, hogy ez igazából nekik szól.

dianna76 P>!

Krusovszky Dénes: Mindenhol ott vagyok Miért nem értik ezt a felnőttek?

Szeretem a gyermekszemszögből megírt verseket, de ezeknek most nem mindegyike tetszett. A témákat tekintve elég széles a skála. Megjelenik a versekben az önkeresés, a gyermeki rosszaság, magány, foci, a félelem, nyegleség, akvárium, család, évszakok, sőt a vámpír is. Ami visszatérő elem, az a hajléktalanság. Ezek a versek meg is érintettek, főleg a Foltember. De említhetném a nagymama elvesztésének megírását a Bátor című versben. Eme tragikus életesemény következményeit tovább viszi a szerző más versekben. Így tudhatjuk meg, hogy a nagypapa otthonba kerül, ahol végül jól érzi magát.
Tetszett még az Igazi seb, a Benne van minden, és a Mesélni akartam, ami jól tükrözi, hogy mennyire el tud maradni, hogy odafigyeljünk rájuk, és meghallgassuk gyermekeinket. Ha a mélyükre nézünk, akkor komoly versek ezek egytől-egyig.
Az illusztrációk nem tettek rám különösebb benyomást. Voltak, megnéztem őket, s ennyi.

Duchon_Jenő>!

Krusovszky Dénes: Mindenhol ott vagyok Miért nem értik ezt a felnőttek?

Köszönöm. Jó érzés volt szembesülni azzal, hogy magam is voltam kisfiú. Kisfiú, aki hasonló gondolatokkal élte életét jó 30 évvel ezelőtt. Jó, persze nem ugyanezekkel a témákkal szembesülve (hol voltak akkor hajléktalanok, mit tudtunk mi a médiáról, a szexualitásról), de ott tudtunk mindent a játszóról, a kérdésekről, a sötétségről, és minden másról. Elgondolkodtam közben, hogy ez a kötet egy nő számára is ugyanezt jelentené. Szerintem nem. Ez fiú-és-férfi világ. Valahogy fiúsnak érzem a gondolatokat, az eszmefuttatásokat. Lányaimon látom, hogy ők más gondolatívet futnak be ugyanabban a témában. Szóval férfiként kell ezt olvasni, hogy tudjunk emlékezni a fiú önmagunkra.

Papírtigris>!

Krusovszky Dénes: Mindenhol ott vagyok Miért nem értik ezt a felnőttek?

Nagyon-nagyon jó! Egyszerre úgy sírnék és nevetnék tőle, főleg egy nyolc éves kisfiú anyukájaként… Olyan egy értetlen felnőtt lett belőlem!

nagysas>!

Krusovszky Dénes: Mindenhol ott vagyok Miért nem értik ezt a felnőttek?

Mivel az Ami a szívedet nyomja nagy kedvenc, kíváncsi voltam, ez a könyv milyen lesz. Ez is kedvenc lett.

gjudit8>!

Krusovszky Dénes: Mindenhol ott vagyok Miért nem értik ezt a felnőttek?

Tiszta gyermeki gondolatok, érzések, megfogalmazások – így valóban csak a gyermekeink tudnak kérdezni és rávilágítani az élet egyszerű összefüggéseire…

Olyan az este

mint a méz, ami megül
a bögre alján,
mint a pokróc, amiről
lerázzuk a füvet,
mint az ajtó, amit még egyszer
megnézünk, hogy bezártuk-e,
mint a repülő, amiből már
csak egy csík látszik az égen,
mint a kabát, amin anya
összehúzta a cipzárt,
mint a mosógép, amiből
kiszedtük a vizes ruhát,
mint nagyapa, amikor
elalszik a tévé előtt.
Olyan az este, pont olyan,
hogy együtt van minden
külön-külön.

Kapcsolódó szócikkek: cipzár, villámzár
Citrompor>!

Két apa / két anya

A tévében azt mondták,
hogy van olyan hely,
ahol valakinek két apukája
vagy két anyukája is lehet.

Nem igazán értem,
de anya is meg apa is
azt mondta, hogy ez jó dolog,
mert így mindenki boldog
lehet, és senkinek sem kell
egyedül maradnia,
csak a mi országunk
még le van maradva.

Az iskolában elmeséltem ezt
a tanító néninek, aki csak
mosolygott és azt mondta,
hogy mindenki legyen boldog,
persze, de azért a család
az egy apa és egy anya,

56. oldal, Két apa / két anya

Tavasz az, amikor
kisüt a nap, én meg
elkezdek viszketni,
de ha leveszem a dzsekimet, fázom,
és amúgy is rámszólnak,
szóval ilyen a tavasz.

Ősszel meg mindenki
olyan ideges,
mintha nyáron elfelejtett
volna valamit,
és közben egyfolytában
esik az eső, de legalább
még nem kell kesztyűt húzni.

A nyár az, amikor

Büntetésből aludni

Vajon milyen rosszaságot
követtek el azok,
akiknek most az aluljáróban
meg a parkban meg a kapualjban
kell büntetésből aludni?

Csak azért kérdem,
mert én nem szeretném,
ha ennyire megbüntetnének,
vagy ha elkerülni nem tudom,
akkor legalább bocsássanak meg gyorsan.

Kapcsolódó szócikkek: hajléktalanság

ideje kikapcsolni.

Apád horkol, anyád kómás,
holnap megint hétfő van,
neked suli, nekünk munka,
tehát lesz dolgunk bőven.

Mossál fogat, mossál arcot,
húzd föl a pizsamádat,
aludjál jól, álmodj szépet,
és ne ébreszd fel apádat!

Mióta nagymama elment,
anya szomorúbb,
apa csendesebb,
nagyapa fáradtabb,
és egyikük sem akar
erről beszélni velem.

62. oldal, Nem ment sehová (részlet)

Nordlicht>!

Sokkal jobban látszom,
mint tavaly, és mi lesz még,
ha ez így megy tovább?

10. oldal (Tükröződöm)

Nordlicht>!

…de valami majd csak lesz,
akkor is, miután.

68. oldal (Miután)