Szindbád ​és társai 16 csillagozás

Válogatott novellák
Krúdy Gyula: Szindbád és társai

Krúdy ​életművének egyik központi figurája Szindbád, ez a különös hős, ez az álmodozó, fáradt magyar, aki többnyire az álmok vizén hajózik, ifjúsága tájaira tér vissza, hajdani szeretőit, barátnőit látogatja meg. Százhét nő szerette, de nem győzött mélabúsan epekedni a többi után. Lírai önfeledtség, de irónia és malícia is belengi a Szindbád-történeteket, az érzelmességnek és kiábrándult keserűségnek, álmodozásnak és csontig ható tisztánlátásnak ezt az utánozhatatlan vegyületét. Szindbád folyton úton van és mindig szerelmi kalandok hőse Pesten, a Tabánban és Óbudán, a vidéki kisvárosokban, az álmokban és a valóságban. Ma már irodalomtörténeti közhely, hogy Szindbád az író hasonmása, s hogy a lírai hangú, nosztalgikus történetek az író életének eseményeit, álmait idézik. Krúdy művészete magányos jelenség huszadik századi irodalmunkban. A saját maga alkotta világnak első számú hőse csak önmaga lehetett, írói alkatának lírai hajlama is erre indította. E forrásból táplálkozik zenei… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Diákkönyvtár Európa

Európa, Budapest, 2008
Európa, Budapest, 2004
Európa, Budapest, 2001

patakizs>!

Krúdy Gyula: Szindbád és társai Válogatott novellák

Amennyiben Krúdy Szindbádot tényleg magáról mintázta meg, akkor jó nagy széltoló volt…
Az első néhány novella nagyon-nagyon tetszett, gyönyörű az író stílusa, olvasmányosak a történetei. Egy idő után viszont azt vettem észre, hogy elkalandozik a figyelmem olvasás közben. A kötet végén lévő elbeszéléseknél ismét „felébredtem.”
Hozzáteszem, nem vagyok nagy novellarajongó. Kíváncsi lennék az író más műveire.

Európa, Budapest, 2001
trklevi>!

Krúdy Gyula: Szindbád és társai Válogatott novellák

Élettel teli, kalandos, szellemes. Igazi férfiregény, a középpontban egy olyan karakterrel, akinek a szerepébe kimondva kimondatlanul mindenki vágyik. Elegáns. Igazi nagyvárosi ficsúr, szerethető szélhámos, mindezek mellett pedig ott van az elszalasztott „másik” élet utáni reménytelen vágyódás és annak hiánya miatti gyötrődés. Jó szívvel ajánlom, de főként fiúknak

Gabriella_Balkó>!

Krúdy Gyula: Szindbád és társai Válogatott novellák

Különös hangulatot árasztanak az első Szindbád-novellák. Mintha az ember a téli estén Budapest utcáin lépegetne, kicsit hideg van, kicsit hull a hó, de fűti a szerelem. Nagyon kedvesek ezek a novellák. :) Szindbád sok nőt szeretett életében.
Az utolsó Szindbád-elbeszélések annyira már nem tetszettek, meg a két elbeszélés (Utolsó szivar az Arabs Szürkénél, A hírlapíró és a halál) sem annyira. Szindbád ifjúsága, utazásai, feltámadásai a legjobban.

OlvasóMókus>!

A fürj-fogyasztó nyugodtan el lehet készülve a kappanhájra, de nem így például az uborka-fogyasztó, aki a kapros, babérleveles, szőlőfürtös, tormás uborkákat, vagy a koratavaszkor az éjjeli állomáson vagy a hajnali stáción a zsebében hozott fiatal hagymát jó darab kenyérrel és hideg sertéskarmenádlival eszegeti.

paeonia>!

A férfiak nagy szamarak, mindent elhisznek. Talán még azt is, hogy egy nő megöli magát a kedvükért. Pedig minden öngyilkossági kísérlet játéknak, tréfának indul. Néha nem nyílik idejében az ajtó, vagy elsül a pisztoly… Ugyan ki az a bolond, aki meghalna egy férfiért?

120. oldal (Európa, 2004)

Katja>!

Menj, hajós, vitorládra szívek vannak hímezve!

5. oldal (Európa Könyvkiadó)

Katja>!

Szindbád a másvilágon sokszor csodálkozott, hogy egyetlen nőt sem ölt meg életében.

7. oldal, Tájékoztatás - Szökés a nőktől (Európa Könyvkiadó)

Mormi>!

Régi templomok gyóntatószékeinél könnyebben megy a gyónás, mert nagy vigasztalásunkra szolgál már az is, hogy a gyóntatószékhez vezető úton kimélyedt, kikopott templomköveket ér lábunk, amely kövek bizonyára sokkal nagyobb bűnösök léptei alatt vájódtak ki, mint amilyen bűnösöknek mi érezzük magunkat.

Katja>!

Szerették ha szerelmi jelvényeiket: hajszálakat, harisnyakötőket, zsebkendőket, imakönyveket, hajtűket, cipőket, zsupponokat, gyűrűket, apró kis cédulákat, vasúti jegyeket, hervadt virágokat, szalagocskákat, emlékezetes faleveleket, fátyolokat, együtt talált patkószegeket, arcképeket, pénzdarabokat, süteménymaradványokat, kavicsokat, cigarettacsutkákat, gombokat, ingeket, könyveket, fűzőzsinórokat, üres gyufaskatulyákat megőrizték a férfiak.

9. oldal, Szökés a nőktől (Európa Könyvkiadó)

Katja>!

„Majd meglátjuk, mily gyönyörű a nyugodt élet!” – mondták különösen az érettebb nők, akik azt akarták elhitetni a hajóssal, hogy csupán a lelkükkel szeretnek. Ah, ezek a lelki szerelmek mindig nagyon mulattatták Szindbádot! Lehajtotta a fejét, magában mosolygott, csendesen várt, hogy mit is akarnak vele az asszonyok.

10. oldal, Szökés a nőktől (Európa Könyvkiadó)

Katja>!

Mégis mit szeretett Szindbád?
Szerette a nők lábát s a hófúvásos időjárást.
A vidéki tánciskolát és a kis vendégfogadót, ahol ismeretlenül üldögélt, és a fogadósnénak szöktetést ígért.
Az őszi liget vérfoltos faleveleit és az elhagyott szélmalmokat, ahol majd egyszer meggyilkolja azt a nőt, kit legjobban szeretett.
A melankolikus kocsiutat, hegyek között és a vándorcirkusz-társaság lovarművésznőjének mosolyát, amelyet az elküldött virágcsokorért kapott.
Szerette a harisnyát kötő idős asszonyok sírvirágszagú meséit régi szerelmeikről és a hazugságokat, amelyeket egy zárdanövendéknek mondhat el a vasúti kocsi folyosóján.
Szeretett felvidéki városokban sohase látott, polgri ártatlanságú, sokgyermekes nőknek szerelmet vallani, hirtelen továbbutazni, és havas éjszaka, néptelen, zegzugos utcán kis ablakokon bekandikálni, hogy vajon mi történik az éji mécses világítása mellett.
Szeretett kezeket, hajakat, női neveket, asszonyhangokat és simogatásokat. Szeretett alvó fiatal leányok álmában előjönni, és az álarcosbálon a tévedt nőt hercegasszony módjára körüludvarolta, a finomtalan kézhez verset mondott.
Mindent szeretett, ami hazugság, illúzió, elképzelés, regény – ha egyszer rózsaszínű trikóban játszhatott volna a magasban a trapézen! – ha orgonista lehetett volna a hercegi kastélyban! – ha gyóntatóatya a jezsuiták templomában! – keresett nőorvos Pesten vagy a nőneveldében fiatal tanár! Éjjeli lámpa a Sacré Coeur-ben vagy nagybetű az imádságban, amelyet a nők kedveseikért mondanak a ferencieknél. Ablaküveg, amelyen át csókot küldenek, szentképecske a párna alatt, selyemszalag a vállfűzőben és rejtegetett költő, akinek műveit fiatal nők titkos helyen olvassák.

12. oldal, Szökés a nőktől (Európa Könyvkiadó)

Katja>!

Ám ruhátlanul egyformák a nők, s a boldogtalan Szindbád erre sohasem gondolt.

13. oldal, Szökés a nőktől (Európa Könyvkiadó)

Katja>!

A podolini kisasszonyok, akik gyónni jártak a papokhoz, mezei virágot tűztek a herceg rámájába, és az asszonyok, akik egy pár észáz év előtt csupa veres szakállú és torzonborz külsejű gyermeket hoztak a világra, éppen úgy imádkoztak a herceg képe előtt, mint a többi szentek képeinél. (Bizonyára elfelejtették már, hogy jó pár száz esztendővel ezelőtt a herceg szívesen lehúzta kezéről a bivalybőr kesztyűt, ha fehérnép térdepelt lábához. De most már soha többé nem húzza le a kesztyűt.)

18. oldal, Ifjú évek (Európa Könyvkiadó)