Pesten ​lakott egy fuvolás 4 csillagozás

Krúdy Gyula: Pesten lakott egy fuvolás

„ ​. . . Szakállas és borotvált arcú muzsikusok — a zenészeket valahogy meg lehet ismerni a szemükről, a járásukról — sietnek ki a mellékkapun, Némelyik hegedűtokot visz a kezében. Viszi haza az est élményeit, s otthon talán magányosságában eljátssza érzelmeit. Repkedő hajú, lázasszemű ifjú nők, elgondolkozott asszonyok, nyugtalanná lett idős hölgyek különös zajgása, sietése, lépéseinek koppanása, felsóhajtása, mozgása, szinte muzsikusi illata keveredik a tavasz-éj levegőjébe. A szívek ma éjjel tovább virrasztanak, többet dolgoznak, és a szemek nyitva maradnak, némely leányszobákba és a setétségbe figyelnek. — Csak a hivatásos zenészek mennek sört vagy bort inni, mint az artisták, ha leszállottak a trapézról. Néha kivesznek egy kis feketefejű
kottajelet a zsebükből, ez hiányzott ma este a hangversenyterem dobogójáról, s örvendenek, hogy megtalálták.
A családi batárok, gépkocsik megtelnek ifjú nőkkel, a szájukból, a hajukból régen elhalt muzsikusok sírján termett… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1971

>!
Zeneműkiadó, Budapest, 1971
230 oldal · Illusztrálta: Csavlek András

Várólistára tette 4


Népszerű idézetek

B_Tünde P>!

Sok évvel ezelőtt lakott Pesten egy fuvolás, aki bűbájt, augusztusi csillagport, érett szilvafák és októberi jánoshegyi szőlővenyigék illatát, karácsonyfa szagát, húsvéti tojás ízét és boldogtalan költők magányos epekedését fuvolázta az asszonyok fülébe.

30. oldal

5 hozzászólás
B_Tünde P>!

– Nekünk, zenészeknek nem szabad megszerelmesednünk másba, mint a hangszerünkbe.

78. oldal

B_Tünde P>!

A vadvizek, őszi mezők, düledező kerítések vándorlegénye úgy fütyültette néha a hegedűjét, mint a szél füttyent az akasztott ember talpa alatt, kedve mind zordonabb lett, mert a dal többé nem tudott pataktisztasággal felbugyborékolni szívéből, hanem ásni, kutatni kellett lankadó emlékezetében minden nóta után, amely hajdan ifjú és bűbájos volt.

150. oldal

B_Tünde P>!

– Azon a területen, ameddig délben tizenkét órakor a plébániatemplom árnyéka ér, semmi hatalma nincs az ördögnek, akármilyen közel jönne a városba az erdőből.

165. oldal

B_Tünde P>!

A két asszony csípőre tett kézzel, derékig feltűzött szoknyában, lángoló szemmel állott szemközt a pázsiton, majd táncolni kezdett, boldog szerelemmel az egyik, boldogtalan szerelemmel a másik, amely érzés táncukat az ördögök és angyalok táncához tett hasonlatossá. S letaposott gyep maradt utánuk, amelyet mérgesen nézdelt reggel a szigeti kertész. „Miféle boszorkányok jártak itt az éjjel?” – kérdezte.

196. oldal

B_Tünde P>!

(Vele történt meg, hogy a kávés a szomszédból kért kölcsön tükröt, hogy legyen mit beverni B.P.-nek. […] A báró szívére vette a dolgot, a mulatozást nyomban beszüntette és másnap negyvenezer koronát küldött a pincérnek – gyógyítási költségekre. Az okos pincér nyomban megvette tulajdonosától a kávéházat és Baich Péter akkorát nevetett az ötleten, hogy továbbra is a régi pincére kávéházába járt mulatozni.)

110. oldal

B_Tünde P>!

Milyen könnyű dolga van mindenkinek a vén cigány dolgához hasonlítva. A vásári bűvész, a vándor-bohóc, a késnyelő és a többiek, akik az ember hiszékenységéből élnek: nyomban érdeklődést tudnak kelteni maguk iránt, ha csak egy kicsit is értik a mesterségüket. De nézd meg a vén cigány kínját, erőlködését, megfeszített munkáját, amíg valakinek eltalálni tudja a dalát! Mennyi élettapasztalat, emberismeret kell ahhoz, hogy egy jelentéktelen, semmitmondó emberből kihámozza, hogy milyen melódiák is bujkálnak abban, holott látszólag egyetlen nóta sem érdekli! Mennyi művészet kell ahhoz, amíg egy vén cigány kiokumlálja a szerelmetességét, a boldogtalanságát, vagy a keserűségét a hallgatónak! Kitapogatja belőle, hol és merre fáj, hol csiklandik, hol kell simogatni, merre kell csavarni, vonni, ugrani és meglapulni! A vadállat ösztöne, a bölcs ember judiciuma, a kuruzsló babonasága és a látó-ember fantáziája kell ahhoz […]

58. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Kosztolányi Dezső: Kosztolányi Dezső összes novellái I-II.
Kosztolányi Dezső: Esti Kornél kalandjai
Kosztolányi Dezső: Válogatott novellák
Kosztolányi Dezső: Beteg lelkek
Kosztolányi Dezső: Kínai kancsó
Kosztolányi Dezső: A léggömb elrepül… és más novellák
Kosztolányi Dezső: Alakok
Kádár Erzsébet: Harminc szőlőskosár
Kosztolányi Dezső: Válogatott novellák és karcolatok
Kosztolányi Dezső: Esti Kornél / Esti Kornél kalandjai