Pest-budai ​hangulatok 21 csillagozás

Krúdy Gyula: Pest-budai hangulatok

Budapestről az utazási könyvek azt írják, hogy gyönyörű ifjú hajadon a vén Duna partjain, és tavasszal ibolyaszaga van a városnak, mint a pesti korzó hölgyeinek; őszidőben Buda adja meg a város tónusát, lehulló vadgesztenyék kopognak a bástyasétányon, a méla csöndben áthallatszik a túlsó partról a kioszkbeli katonabanda muzsikája. Az ősz és Buda egy anyától születtek.

Krúdy Gyula mesél a városról, mely olyan, mint egy érett korú Carmen, aki nem élhet szenvedély, szerelem és udvarlás nélkül. A Gasztrohangulatok folytatásaként megjelenő kötetben a Régi pesti svindler, az Aranytükrös kávéházban, Az óbudai szívhalász és még további harminckilenc elbeszélés olvasható a szépséges, drága, küzdelmes és dúlt pesti élet-ről, jellegzetes figuráiról, megannyi ismert és titokzatos helyszínéről, hangulatairól.

Eredeti megjelenés éve: 2013

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Krúdy-sorozat Alinea

Alinea, Budapest, 2013
ISBN: 9786155303142
Alinea, Budapest, 2013

pesti

Lövölde tér · Pest

Krúdy Gyula: Pest-budai hangulatok

Krúdy Gyula neve új az olvasmánylistámon. Hallottam róla, hogy többen dicsérik vagy épp páran korholták. Nekem bejött ez a tárcagyűjtemény. Mindig is kedveltem ezt az irodalmi műfajt, tömör és velős. Olyan vasárnapi újságokba való, nyugis, pihenős napokra. Főleg olyankor kerül kézbe az ilyesmi, amikor mondjuk kávézok. Ez a válogatás is tele volt kávéházakkal. Főleg a belvárosban játszódó történéseket, sztorikat írt le Krúdy, zömmel az Andrássy út és környéke. Számomra mindig hangulatos marad az a tájék, még akkor is, amikor naponta arra járok. Sőt! Úgy még jobban fel lehet fedezni minden apró részletet, minden kis utcakövet, utcasarkot, kerítést, stukkót. Tisztára olyan, mint Ráday Mihály városvédő műsora, csak írásban. Azt gondolom passzolt volna ahhoz a műsorhoz ez szöveg. Korok, hangulatok azért váltakoznak a tízestől a harmincas évekig, de a stílus végig mesteri, kimunkált. Pont olyan, mint az ominózus házak az Andrássyn. Teljes mértékben átjött az írások hangulata, az a pest-budai életérzés, ami akkoriban (még) belengte a várost.
Egy hibát tudok felróni: nagyon jól nézett volna ki illusztrálva könyv. Akár korabeli fotókkal, például Klösz György gyűjteményéből, akár festményekkel, grafikákkal. Valahogy kimaradt belőle, kár érte. Az igényes szöveg mellé, azért a könyv elég szép kiadás még az előbbi kis hibán túlmenően is. Summa summarum: 5 csillag és 4,8 pont. Remek időutazás volt úgy nyolcvan-száz évet visszarepülve a múltba.
Végül pár videó a korabeli Budapestről:

Krúdy Gyula: Pest-budai hangulatok

„Amíg elgondolkozva járok a régi Belvárosban, felvetődik a kérdés: hová lett innen a szerelem? A házak vénültek el vagy az emberek?”
***
Öregebbek és fiatalabbak lettek mindketten, és szeretnek, nagyon szeretnek, ahogy a nap megcsillan a Duna vizén, mikor Pestről Budára sétálunk, majd fel a Gellért hegyre, és elmeséled, hogy hibás a Cseh Tamás szobor; ahogy a csillagok felé fújjuk a füstöt a Gólyában, és örülünk, hogy a város közepéről is látjuk őket; ahogy a langyos, nyári szél a hajunkba kap, miközben végigbiciklizünk az Andrássyn a Deák tértől a Hősök teréig, és miénk az egész, széles sugárút hajnali 3 környékén; ahogy eltévedünk Budán és véletlenül a Gül baba türbéjénél találjuk magunkat; ahogy hosszú szoknyánkat felfogva a Dunába gázolunk a Kopszi gátnál; egy fröccs mellett világmegváltunk a Kutyába; ahogy a Római parton átkarolsz a stégen és egy csókban fogadunk, hogy el lehet-e sétálni húsz perc alatt Békásra; ahogy óriásiakat nevetünk a viháncoló kutyákon a Hivatalban ülve Európa legrövidebb sugárútján; összebújva vízipipázunk a Királydombon nézve a felettünk elsuhanó felhőket; útbaigazítjuk a Szimplát kereső turistákat; hajnalig táncolunk a Mikában; majd kilépő felest iszunk egy leszakadt késdobálóban valahol Zugló felé; ahogy buborékot fújunk a Margitszigeten a gyerekeknek; és azon mélázunk a Károlyi kertben, hogy meg kéne venni azt a kis sarki, teraszos lakást, és legnehezebben azt döntjük el, hogy mi a jobb, ha reggel vagy ha este süt a teraszra a nap; ahogy úszni megyünk a szigetre és a reggeli ködön átsütő fény a Parlamenten játszik; ahogy bújócskázunk a Mikszáth térrel és kéz a kézben lófrálunk a Belvárossal.
Annyi mi, annyi te és annyi én.
Meg Budapest.

Tigrincs P>!
Krúdy Gyula: Pest-budai hangulatok

Nagyon kellemes, jóízű olvasmány, illik a tavaszi sétákhoz, 4-6-os villamoshoz, budai barangolásokhoz, jégbüfés kávékhoz, Lánchídon andalgáshoz, történelmi kapualjak tanulmányozásához, 100 éves házak felfedezéséhez, Andrássy úti álmodozáshoz, Libegőhöz, Városligethez, talán minden reggelizőhelyhez, lángososhoz és kürtöskalácsoshoz is. Átszűrődik a lapokon a napfény. Most szó szerint is.
Olvasni csak szépen lassan, hunyorogva a langyos időben, kávé vagy tea mellett egy párnázott faszéken, válladon polár pléddel, észre sem véve a XXI. századot.

flamepetals>!
Krúdy Gyula: Pest-budai hangulatok

Amióta megláttam, tudtam, hogy ezt a kötetet nekem muszáj elolvasnom, és nem csalódtam benne. Imádom a két világháború között megírt Budapest hangulatát. (+ nekem nagyon tetsző dolog, hogy Podmaniczky Frigyes neve is előkerült benne nem egyszer :))

Bélabá>!

A télnek olyan szaga volt, mint a középkori könyveknek, amelyeket hosszadalmas pihenésükben megbolygat a könyvtáros.

151. oldal (Tél 1917)

Kapcsolódó szócikkek: tél
Bélabá>!

Az embereknek más gondjuk van, mint az, hogy az éjjel behavazott, az óhajtott, a szeretett, nyári héven várva várt öreg tél bandukolt erre hóporos bundájában. Dolgaik után látnak és sietnek. Vajon hová sietnek? Vajon mi dolguk van az embereknek, hogy megállani, széjjelnézni, gyönyörködni is elfeledkeznek? Én csak azt látom, hogy minden járókelőnek le van hajtva a feje, végigmegy a mennyből hullott szűziességen, hogy fekete foltok maradjanak utána, mint a farkasok nyoma a falusi kertek alatt.

7. oldal (Pesti hajnal falusi álma, 1915.)

Bélabá>!

Mi, régebbi pesti lakosok, akik néha évszámra nem mozdulunk ki a város megszokott negyedeiből: olyanok vagyunk, mint az almamag: nem látjuk, hogy kívülről piros, sárga vagy zöld héja van-e az almának, amelyben lakunk.
Ezért nem árt kimenni a város kapuin kívül, hogy távolról is láthassuk a várost, amely nélkül úgyse élhetnénk meg sehol, akármennyire szokás őt mostanában szidni, gyalázni…

10. oldal (Pest az első este, 1925.)

wirag1>!

És éjjelente, midőn a hold jár-kel fénylő lábbal a víz felett, a szél orgonaillatot sodor a Gellérthegyről, a Duna-soron, mint a nagyvilági élet tündökölnek a lámpások, a budai korcsmákból énekelve jönnek a pesti társaságok, a nyári éjszakában világosan hallani, hogy a híd alatt a hullámok összeverik kis sarkantyúikat.

Hídavatás, 201. o.

Dorqa>!

A Magyar utcában, a Károlyi-kertre néző erkéllyel kínálkozott egy ház megvételre. Az egészséges fekvésű házat az okos Róza részvénytársasági alapon vette meg. Minden gavallérnak, aki a jövendő házban néhány kellemes percet tölteni akar napjában: részvényjegyzési joga volt. A ház berendezését Thék Endre, a franciás szakállú asztalos vállalta aki a szép bútorokon kívül a szép hölgyeket is szerette. […]
Róza asszony elérte vágyát. Saját otthona volt, ahogy vendégeit mindig fehér ruhában, blahánés kedvvel, pezsgős, franciás szellemességgel, alázatosan várta a lépcső följáratánál. Úrnő volt és rabnő egyszerre. A szerelem rabnője, királyok úrnője – amint a régi iskola szerint mondták.

73. oldal, "Pest rózsája", Pilisy Róza legragyogóbb élete, öreges hanyatlása és remete halála (Alinea, 2013)

wirag1>!

Más szimbóluma van a pikolónak a tőzsde környékén, és más az éjszakai New York kávéházban. Amott üzleteik lebonyolítása végett jelennek meg a tőzsdetagok, innen viszik el az újságpapirosba göngyölt bankókat, valamint ide hozzák is őket a görnyedezők; míg a New York éjszakájában a pikoló kávé biztos jegye annak, hogy a kávézó titkos viszonyt folytat a színészettel vagy az irodalommal.

X. Y. pesti demokrata hiteles polgár története, 96. o.

Kapcsolódó szócikkek: New York
wirag1>!

Korán reggel olyan a városligeti fasor, mintha valamely régi angol regényből úszott volna idáig. Téli köd borul a fákra, a toronyra, messzi az Iparcsarnok kupolájára. Londonban lehet ilyen a reggel, míg a Hyde-parkon sietve vonulnak az emberek üzleteik felé.

Pesti hajnal falusi álma, 5. o.

flamepetals>!

– Tízlépésnyiről kell kezdeni a „Hölgytisztelet”-et. Tízlépésnyiről kell a szemet a hölgyre függeszteni, és lehetőleg úgy megállni a Váci utca gyalogjárónak a szélén, hogy a hölgy, ha kedve tartja, elmehessen megszólítás nélkül mellettünk. Ezen idő alatt összetett lábszárral, egymáshoz illesztett sarokkal, fél derékhajlással és földre szegezett tekintettel kell a kalapot jobb kezünkbe tartani, a derékig eresztve… És a kalapot nem szabad megpörgetni, még a kétes hírű táncosnők előtt sem.

50. oldal (Pórfi, vagy aki köszöntgetni tanította Budapestet)

Kapcsolódó szócikkek: Budapest, Váci utca
viidori I>!

A holdba nézek és többé nem látom benne azt az embert, aki gyermekkoromban még állandóan hegedült. Hová lett a fáradhatatlan hegedűs a holdvilgából?

viidori I>!

Holott akkoriban volt jó dolguk a nőknek, mikor minduntalan ólmot röpített a szívébe a gavallér, vagy sírt, szenvedett, szeretett, költemény olvasott és a líceum nyurga akácai alatt Desgrieux történetén gondolkozott… Azóta se divat a vadászfegyvert vízzel megtölteni, tönkremenni, az árvák pénzét elkártyázni, hajójegyet hordani a szív fölött az „Ujvilág” nevű gőzhajóra: -nő miatt. A férfiak okosodtak meg vagy a nők lettek jobbak?