Az ​ördög alszik 2 csillagozás

Krúdy Gyula: Az ördög alszik

Különös, ​az álom és valóság, a költészet és látomás világába, „a szép múlt idők virághullató őszébe” viszi olvasóit Krúdy Gyula híres novelláival – amelyeknek legszebb darabjait tartalmazza új kötetünk – ábrándvilágba, ahol titokzatos nők „piros karikákon hintáznak”, s a még titokzatosabb Szindbád és társai szinte egyszerre élik át a többszólamú időt; az életet és halált, az ifjúságot és öregséget, az elemeire nem bontható költői szépséget és a rusztikus örömöket.
„Mindent szeretett, ami hazugság, illúzió, elképzelés, regény – vallja maga az író a Szindbád ifjúsága elé írt Tájékoztatás-ban –, ha egyszer rózsaszínű trikóban játszhatott volna a magasban a trapézon! – ha orgonista lehetett volna a hercegi kastélyban! – ha gyóntatóatya a jezsuiták templomában! Keresett nőorvos Pesten vagy a nőneveldében fiatal tanár! Éjjeli lámpa a Sacré Coeurben vagy nagybetű az imádságban, amelyet a nők kedveseikért mondanak a ferencieknél! Ablaküveg, amelyen át csókot küldenek, szentképecske… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1972

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kiskönyvtár Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1972
328 oldal

Archibald_Tatum>!

– Kérem, hogy ne nevessen ki furcsa ötletemért. Én például most valamely pörköltmaradékot szeretnék enni, mely délről a fazék fenekén maradt, és jól összefőtt a maga levével. Nem baj, ha kissé megkozmásodott is. Én ugyanis azt hiszem, hogy minden ételnek a vége jó, amely legtovább főtt. És pénzem is van.
– A mi vendégeink korán reggel szeretik a perkeltet – mond a korcsmárosné.
– A pörköltet.
– A perkeltet – felelt a korcsmárosné. – Majd utánanézek, hogy van-e valami maradék a konyhán. Délben marhaperkelt volt.
Az ezredesnek villogni kezdett a szeme, pedig a szemöldökbozontok már régen nem voltak ehhez hozzászokva.

286. oldal, Utolsó szivar az Arabs Szürkénél (Szépirodalmi, 1972)

Kapcsolódó szócikkek: pörkölt
Soós_Norbert>!

Csak az az igazi nő, akiért szenvedni és kínlódni lehet. Akiért sírunk éjszaka, egyedül, és akiért felsebesedik a lábunk. Aki eltaszít és magához ölel. Aki nem engedi, hogy egy pillanatig elfelejtsük őt, aki beül a szívünk kellős közepébe, és ott sző, mint a pók. Olyan szivárványszínű a kedvünk, amilyen a pók szövése.

150. oldal (A nő, akiért szenvedünk)