Bölcsőm, ​koporsóm Buchenwald 2 csillagozás

Kroó László: Bölcsőm, koporsóm Buchenwald

Kroó László, úgy látszik, azokhoz a koncentrációs tábort megjárt írókhoz tartozik, akik – akárcsak Semprun – évtizedeket vártak, míg meg tudták írni a XX. század történelmének e förtelmes fejezetét.
Egy találkozás forgatja vissza Kroó regényében a történelem lapjait; egy találkozás a régi sors- és harcostárssal. Előlép a múltból a dicsőséges és rettenetes „vöröskeresztes éjszaka”, amely alatt Gadó Györgynek a buchenwaldi koncentrációs táborban működő illegális kommunista párt megbízásából emberéletekről kellett döntenie. Ötszáz halálra szánt emberből megmenthet egy tucatot, ha elég óvatos és ügyes. Jól választott-e Gadó György azon a rettegéssel teli éjszakán?
Kroó újabb regénye megélt hitelességgel idézi fel a náci Németország történelmének elmúlt, de el nem feledhető, gyászos napjait.

Kossuth, Budapest, 1981

Kiss_Csillag_Mackólány P
Kroó László: Bölcsőm, koporsóm Buchenwald

Vagy én vagyok túl kritikus mostanság, vagy rosszul válogatok.
Hiányzott számomra az érzelem, olyan személytelen volt mindenki, olyan ködszerű, elálmosító volt az egész.
Pedig egy annyira jó történet. olyan fergeteges könyvet lehetett volna írni belőle.
Ráadásul szörnyen apró betűs, még ez is zavart közben.
Pedig alapvetően elfogult vagyok II. világháború ügyben, de ez most csalódást hozott.
Talán egyszer, valamikor még összefutunk.
Ha még fogom látni az aprócska betűket :)

Eta IP
Kroó László: Bölcsőm, koporsóm Buchenwald

Furcsa könyv. Nem szerettem, és nem a kommunista ellenállás miatt. Valahogy túlságosan „kívülről” lett megírva az egész, nekem ennél a Sorstalanság bensőségesebb, majdhogynem intimebb hangulatot hordozott. Igaz, az éppen központi mondanivalója miatt nem akart ideológiát közvetíteni, Kroó pedig igen. De mindennek megvan az ideje, és a koncentrációs táborokat nézve talán leginkább a hallgatásnak, nem az agitálásnak…

tmezo P
Kroó László: Bölcsőm, koporsóm Buchenwald

Hát nem ment könnyen, hogy elolvassam. Nehéz volt követni, sokszor elkalandozott az író egy-egy megkezdett történettől. Nem éreztem összeszedettnek, ezért nem is igazán tetszett.