Berlioz 1 csillagozás

Kroó György: Berlioz Kroó György: Berlioz

Francia ​romantikus zeneszerző, ragyogó író és kritikus. Orvosi tanulmányait félbehagyva tért át a zeneszerzésre. A Párizsi Konzervatórium növendékeként elnyerte a Római nagydíjat. Műveinek java programzene, irodalmi eredetű témák feldolgozása, fantáziadús zenei színekkel. Jellemző vonásuk az egységet biztosító visszatérő téma. Elismert karmester volt. Hangszereléstana máig alapvető kézikönyv. Művei nyitányok, szimfóniák, kórusművek, operák, dalok. Meghangszerelte a Rákóczi-indulót és befoglalta a „Faust elkárhozása” című szimfónikus művébe.

Leghíresebb műve a Fantasztikus szimfónia, amelyben először alkalmazta a tételeken végigvonuló vezérmotívumot, mely mindig új hangulatot, érzelmet hoz. Az elsők között volt, aki a művész legbensőbb érzéseit, szenvedéseit zenei vallomássá, programzenei alkotássá formálta. Szinte rákényszeríti a hallgatót, hogy együtt örüljön, együtt szeressen és szenvedjen az alkotóval. Az 5 tételes zenemű szöveges programja szerint egy szerelmében… (tovább)

Róla szól: Hector Berlioz

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Kis zenei könyvtár · Zenei Kiskönyvtár Gondolat

Gondolat, Budapest, 1980
Gondolat, Budapest, 1960
362 oldal

MissWenut>!

Amint megismeri az olvasás gyönyörét, otthon vagy a mezőn, fektében, jártában alig kerül ki kezéből a könyv.

23. oldal (Gondolat, 1960)