Használati ​utasítás Izlandhoz 14 csillagozás

Kristof Magnusson: Használati utasítás Izlandhoz

„Izland a létező lehetetlenségek országa.”

A félig izlandi, félig német író és műfordító, Kristof Magnusson műve nem útikönyv, nem útleírás, hanem leginkább „nép- és néplélek-leírás”. Magnusson egyszerre van otthon Izlandon és nézi ugyanakkor a kívülálló szemével az országot. Könyve beavat az izlandi néplélek hagyományokban gyökerező különlegességeibe, megmagyarázza a külföld számára gyakran érthetetlen jelenségeket, érthetővé teszi a 2008-as gazdasági összeomlás előzményeit és következményeit, s szeretettel, mégis elfogultság nélkül ad „használati utasítást” minden Izland iránt érdeklődő olvasónak.

Magistra, Budapest, 2017
140 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631277760 · Fordította: Balla Judit

mezei P
Kristof Magnusson: Használati utasítás Izlandhoz

Szégyen, nem szégyen, de az Izlandról való ismereteim mindezidáig nem sok mindenre terjedtek ki. Vulkánok, gejzírek. Reykjavik. Björk. Kézilabda.Tavaly óta a futball. És Dunajcsik Mátyás. Merő kíváncsiságból vettem elő a könyvet, és milyen jól tettem! Ez a könyv nemcsak informatív, hanem hihetetlenül szórakoztató is. Kristof Magnusson olyan szeretettel, megértéssel, és mindenekelőtt remek humorral ír Izlandról, hogy nála még a legnagyobb természeti viharok, vulkánkitörések, vagy akár az alkoholizmus, de még a gazdasági válság is egy vicces, izgalmas kalandnak tűnik.
Szóval.
Repülőjegyek megrendelve.
Három hét múlva indulok.
Viszlát spoiler

Bori_L
Kristof Magnusson: Használati utasítás Izlandhoz

Van egy sziget, távol mindentől, az óceán közepén. Ez a tűz és jég szigete, a magányé, és az aprónépeké, akikkel a biztonság kedvéért jó a békés együttlétre törekedni, még ha nem is tudjuk biztosan, hogy léteznek. A szigeten alig vannak erdők, az emberek évszázadokig földből és bálnacsontokból építkeztek, cserébe rengeteg a vízesés és folyó, és évről évre, sőt, akár hétről hétre is formálódik a táj. Napokig barangolhatsz a holdbéli tájakon, anélkül, hogy emberrel, vagy akár csak élőlénnyel találkoznál.

A szigetlakók ősei azért jöttek erre az elhagyatott helyre, hogy ne kelljen túl sok adót fizetniük, illetve hogy megússzak az anyaországban rájuk kirótt halálbüntetést. Az egyes családok története kegyetlennél kegyetlenebb vérbosszúkból áll, amiket a középkorban borjúbőr tekercsekre jegyeztek le, ezeket a páratlan értékű irodalmi feljegyzéseket azonban az éhínségek idején előszeretettel fogyasztották az emberek (nem túl meglepő módon, azért ezt tegyük hozzá). Ma az etikett szinte ismeretlen fogalom, kivéve a társasági élet helyszínét: az uszodákat.

Ez egy elvarázsolt sziget, ahol minden lehetséges: éjféli nap, déli sötétség, gleccser alatt kitörő vulkán, fekete homokos tengerpart, sörtilalom, aprónépek. Egy elvarázsolt sziget, ami pár évtized alatt röppent a középkorból a legmodernebb államok sorai közé.

Nem, ez nem egy fantasy világban vagy egy alternatív valóságban létező sziget, hanem Izland, nagyon is evilági, nagyon is mostani, nagyon is aktuális. Kristof Magnusson pedig úgy ír a szigetről, ahogy csak olyasvalaki tud, aki ottani is meg nem is: szeretettel, mégis objektíven nézve járja körül, hogy hogyan alakult (alakulhatott) ki az egész Izland-jelenség. Nem nyújt átfogó képet a társadalomról, gazdaságról, természetről, turizmusról, de mindegyikkel foglalkozik egy kicsit, remek humorral fűszerezve mutatja be az izlandi nép lelkivilágát. Remek kis használati utasítás, szinte zsebben elfér, szórakoztató és informatív, szívből tudom ajánlani mindenkinek, aki érdeklődik az ország iránt.

Bővebben itt: http://ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2017-05-22+…

pat P
Kristof Magnusson: Használati utasítás Izlandhoz

Izlandra akarok menni, most!

Érdekes könyvecske alapvetően, nem is hosszú, de az én ízlésemnek kissé túlzó részletességgel taglalta az izlandi gazdaságpolitikát, meg a sagákat, és csak viszonylag keveset a… más dolgokat. De azért….

Izlandra akarok menni, most!
(Na jó, legyünk reálisak, jövő nyáron. :))

németvölgyi
Kristof Magnusson: Használati utasítás Izlandhoz

Végre egy Izlandos könyv, ami nem a szokásos hű-ha-lélegzetelállító-gyönyörű-csoda-tűzjégország klisékre épül! Nem útikönyv, nincsenek benne olyan útmutatók, hogy menj 30 kilométert nyugatra, aztán fordulj balra, 14 km múlva ott lesz a vízesés, ami x méter magas, y méter széles, és másodpercenként ennyi és ennyi víz pereg le rajta. Nincsenek benne szállásajánlatok, menetrendek, étterem-tippek. Mégis úgy érzem, feltétlenül el kell olvasnia nemcsak mindenkinek, aki Izlandra készül, hanem azoknak is, akik „csak” érdeklődnek Izland iránt. Ez a könyv őszinte, nem nélkülözi a kritikus hangokat sem, mégis áthatja az Izland iránti szeretet. Olyan ismereteket szerezhetünk belőle, amelyek egyetlen útikönyvben sem szerepelnek, olyan összefüggéseket mutat be a válság és a gazdasági összeomlás kapcsán, amilyenekről nemigen olvashattunk itthon. Magyarországon még mindig rengeteg a tévhit Izlanddal kapcsolatban, így mindenképpen elolvasásra javaslom ezt a könyvet. Az izlandi néplélek rejtelmei mellett van benne történelem, irodalom, szokások és babonák bemutatása, egyszóval minden, amit valóban tudni kell, ha az ember meg akarja ismerni valamennyire Izlandot. Finom irónia és önirónia is gazdagon fellelhető benne. Nagyon élvezetes és tanulságos olvasmány volt.

Dávidmoly
Kristof Magnusson: Használati utasítás Izlandhoz

Izlandra vágyom már régóta. Oda, ahol az Eddákat lejegyezték, ahol nyáron nem megy le, télen pedig nem kel fel a Nap, ahol a természet vad és zabolátlan, ahol a világ véget ér, ami után már csak a jeges semmi van. Ultima Thule.
A könyv legnagyobb hibája, hogy túl rövid. Erénye viszont az, hogy nagyon plasztikusan ábrázolja az izlandi lélek sajátosságait, ahol a modern világ és a középkori tradíció kéz a kézben jár.
Öt forró fazék az ötből.

ToryMoly
Kristof Magnusson: Használati utasítás Izlandhoz

Nem olvastam még Izlandról szóló könyveket, úgyhogy nincs viszonyítási alapom, de nekem nagyon tetszett ez a könyv. A félig kívülálló-félig hazajáró írói szemszög nagyon bejött. Tényleg mindent úgy ír le, ahogy van. Nem cicomázza túl a dolgokat.
Az olvasás során nekem nagyon megtetszettek az izlandi emberek. A találékonyságuk, kitartásuk, hozzáállásuk és büszkeségük nem mindennapi :) Nem állítom hogy már most Izland-rajongó lettem, de egyre jobban húz oda a szívem :)

FZolee
Kristof Magnusson: Használati utasítás Izlandhoz

Nagyon tetszett a könyv, főleg úgy, hogy mindig is szerettem volna elolvasni egy Izlandról szóló könyvet. Sok mindent megtudhatunk az országról, de szerencsére ez nem útikönyv, csak minimális látnivaló, étteremajánló van benne. Sokkal lényegesebb az izlandi emberek leírása, jellemzése.
Mint minden ilyen könyvnél, ennél is sok „aktualitást” olvashatunk. Mivel a könyvet már 6 éve adták ki, ezért sajnos elkerülhetetlen, hogy néhány leírt dolog már nem érvényes, például kíváncsi lennék az alkoholfogyasztás mostani állapotára, illetve arra, hogy hogyan sikerült kijönniük a gazdasági válságból. De ez egyáltalán nem zavaró, főleg, hogy a könyv csak egy kis része mondható elavultnak.
Kár, hogy ilyen rövid volt a könyv, szívesen olvastam még volna.

Knekató
Kristof Magnusson: Használati utasítás Izlandhoz

Izlandra készülve nagyon sokat olvastam Izlandról, talán ezért ez a könyv sok új ismerettel már nem ajándékozott meg. Ráadásul bizonyos részei, mivel a könyv már 10 éve íródott, már nem is aktuális. Persze, aki még csak most ismerkedik az országgal, annak ajánlható, mert sok olyan dolog van benne, amit jó ha tud az országba utazó, és itt egy helyen olvasható. De feltétlenül tartsa fejbe mindenki, hogy ami 10 évvel érvényes volt, egyáltalán nem jellemző már (pl. az alkoholfogyasztás)

Magistra_Könyvkiadó KU

Magam is ismerek egy urat, apám egyik régi iskolatársát, akinek a kertjében manók laknak egy nagy kőben, s ő minden este beszélget is ezekkel a lakótársakkal. Tény, hogy nem sok izlandi hisz ilyen mélyen a létezésükben, ugyanakkor olyan izlandit sem sokat találni, aki kerek perec tagadná a létezésüket. Miért is tenné? A végén még kiderül, hogy tényleg léteznek, minek rombolják hát le a jó kapcsolat esélyeit?

Magistra_Könyvkiadó KU

Ahol egy sör hét euróba kerül, tiszta pénzkidobás lenne csak egy vagy két korsóval inni. Hét-nyolc korsónál kezdi megérni a dolog – vagy akkorra felejtik el az emberek az árát.

Magistra_Könyvkiadó KU

Az izlandi politika közel húsz éven át leginkább arra a gyermekjátékra hasonlított, amelyben a zene elhallgatásakor mindenki gyorsan leül arra a székre, amelyet a leggyorsabban el tud foglalni.

Magistra_Könyvkiadó KU

Izlandon egyértelműen a dilettantizmus az uralkodó. Az emberek szorgalmasak és sokat dolgoznak, ugyanakkor nagy önbizalommal vállalnak el olyan feladatokat is, amelyekhez a legkevésbé sem értenek.

Magistra_Könyvkiadó KU

Ha Izland volt is valaha viking sziget, leginkább visszavonult vikingek által lakott idősek otthonára emlékeztethetett.

Magistra_Könyvkiadó KU

Az izlandiak a mai napig bizalmatlanul szemlélik a természetet, s idegen tőlük az érintetlenség romantikája.

mezei P

Az izlandiak általában türelemmel hallgatják az országukhoz kapcsolódó kliséket, a tündékkel és manókkal kapcsolatos állandó érdeklődés azonban sokukat már kifejezetten bosszantja. Izlandon játszódó regényemben, az Otthon-ban erről írtam:
„Ebben az értelemben a tündék azt jelentették Izland számára, mint a nácik a németeknek. Azzal a különbséggel, hogy Németországban nemigen hangoztatja senki, hogy androgün SA-legények lebegnének a kertje végében és kínálnák fel segítségüket különböző ház körüli munkákhoz. Külföldön azt sem találná senki aranyosnak, ha valaki azzal állna elő, hogy a sziklákban lakó láthatatlan Obersturmbannführerek akadályoznak egy építkezést.”

Magistra_Könyvkiadó KU

A babonának megvan a maga sajátos izlandi logikája is, mint oly sok másnak ebben az országban, ahol hosszú időn keresztül tiltották a sör fogyasztását, miközben a pálinkáé mindig is megengedett volt.

Magistra_Könyvkiadó KU

Biztos vagyok benne, hogy minden kultúra sok előírást és illemszabályt talál ki a társadalmi élet különösen fontosnak érzett elemeivel kapcsolatban. Az amerikaiaknál ez a smalltalk, az olaszoknál az öltözködés, a svájciaknál a szemétszállítás és a diszkréció, az oroszoknál a szaunalátogatás, Németországban pedig talán a sörtisztasági törvény, vagy éppen a szabályok követése önmagában és önmagáért.
Az izlandiak ezzel szemben nagyon kevés szabállyal is beérik. Már egy rendes sorba állás is komoly kihívást jelent nekik, s a legtöbbször reménytelen zűrzavarba torkollik.

Magistra_Könyvkiadó KU

A hosszú tél miatt a házak és lakások mérete és kialakítása egyben értékmérő is.