A ​menyét éjszakája (Dér Ádám 3.) 31 csillagozás

Kristóf Attila: A menyét éjszakája Kristóf Attila: A menyét éjszakája

Ki ölte meg és ki húzta karóba a magányos tanyán élő Menyhért Lajosnét? Az áldozat unokaöccse, Pista a bűntény reggelén talpig véresen jelenik meg a kocsmában. Nem tagad, nem tiltakozik; letartóztatják. Pár nappal később egy másik tanyán hajszálra azonos eszközökkel és módon ölik meg Gyurcsó Jolánt. Neki is van unokaöccse, aki szintén bűnösnek vallja magát. Ki hát a gyilkos? A két fiatalember? Vagy egy harmadik; a rejtélyes idegen, a titokzatos látogató, akiről mindkét fiú említést tesz?

Eredeti megjelenés éve: 1978

Magánkiadás, Budapest, 1988
Szépirodalmi, Budapest, 1978

Dér Ádám

Kristóf Attila: A menyét éjszakája

Ismeretlenül, kicsit halogatva-félve vettem kézbe Kristóf Attila könyvét mert a „szocialista” krimiről előítéleteim voltak. De most is bebizonyosodott, hogy az előítéletesség nem vezet jóra, s nem lehet, nem szabad általánosítani. Olyan véleményem volt, amely bizonyosan nem vonatkozhatott erre a könyvre, s valószínűleg a szerző más bűnügyi regényeire sem, mert a Dér Ádám negyedik nyomozását megörökítő kötet nem egyszerű krimi, hanem bizony egy komplett szépirodalmi regény, helyenként lírai képekkel. Olvastam már jó néhány „nyugati” krimit, amit pl. ez a mű kenterbe ver. De szerintem megállja a helyét az A.C. krimikkel való versenyben is. Kitűnő, igazán érdeklődést keltő nyitókép a „karón ülő asszonyok”, logikus a nyomozás folyamata, ízes, valósághű az alföldi tanyavilág, ahol játszódik – szinte érezzük a szagokat –, külön emberséges felhangot ad a hátrányos helyzetű „Pisták” sorsa, ráadásul ráismerhetünk a korábbi rendszerben magunk által is megélt sajátosságokra – hozzánk, hozzám legalábbis nagyon közelállónak éreztem az írást. A végén briliáns megoldás. Izgató és szórakoztató is volt egyidejűleg. Bár minden „szocialista” krimi hozná ezt a színvonalat, de persze erről szó sincs. Egy két apró feleslegességtől eltekintve világbajnok. A korábban szocialista krimiírók képviselőinek kikiáltott szerzők művei messze nem ilyenek. Krimikedvelőknek nagyon ajánlom a szerző felfedezését – ha még nem tették meg!

smetalin>!
Kristóf Attila: A menyét éjszakája

Egy páran már leírták előttem, de azért én is leírom: A-tya-ég!!! Totál más stílus, elbeszélés mód. Semmi könnyedség, nyári hangulat, itt most esős ősz van, tanya világ, megkeseredett emberek. És mégis……mégis……..olvasni kell, tudni szeretnéd mi lett a két asszonnyal akit karóba húztak. Pedig keservesen bukdácsolunk a töltésen, zötykölődünk, csúszkálunk a sárban és a két Pista nyomorában.
Dér Ádám alkalmazkodik, besimul a környezetbe, elbeszéli nekünk mit hogyan él meg, és még arra is van energiája az írónak, hogy azért egy kis fanyar humort csempésszen ebbe a tanyasi, sivár létbe!

Csabi >!
Kristóf Attila: A menyét éjszakája

Pár szót a szerzőről elöljáróban. Már csak ezért is, mert májusban halt meg. Elsősorban újságíró volt (egész életében a Magyar Nemzet tagja, ami nem mindennapi), első könyvei riportkönyvek voltak, amik kapcsolódtak az újságírói munkájához, aztán rákapott a krimiírásra (állítólag Kádárné kedvenc krimi írója volt), de érdekes módon pont a rendszerváltás idején hagyott fel ezzel (talán feladta a hirtelen beáramló olcsó krimi dömpinggel a küzdelmet), és onnantól inkább szépirodalommal próbálkozott. Ja, és Agota Kristof testvére volt, hogy bulvárkodjunk egy kicsit.
A menyét éjszakája szerencsés találkozása a vidéki riportokon szerzett tapasztalatoknak és a szocialista kriminek. A szocialista krimi – már eleve egy pállott szagú kifejezés, utána pozitív jelző ritkán áll, de ebben az esetben mégis kellemes csalódás ért, mert erősen krimiszerű ez a regény, és még csak nem is Los Angelesben játszódik. Hanem valahol a tanyavilágban, a civilizációtól elzárt helyen, és ez az elzártság jó apropót nyújt Kristófnak, hogy létrehozzon egy zárt és működő világot, aminek törvényei között megtörténhet a bűn, és az ebbe belecsöppenő városi nyomozónak (mit nyomozó, kriminálpszichológus, 1978-ban!) meg kell fejtenie ezt az egész életet, hogy a gyilkos nyomára jusson. Mert ahogy kell, egy gyilkosság történik, nem is akármilyen, egy tanyasi asszonyt karóba húzva találnak a portáján. Eleve jó felütés, szokatlan tett, furcsa alakok, és Kristóf végig orránál fogva vezeti az olvasót, a klasszikus módszert alkalmazva: az olvasó orra előtt lóbálja a megoldást, hogy az ne vegye észre. És nagyon jó az a poén a végére, amivel lezárja a történetet. A regény legjobb pillanatai, amikor Dér Ádám, a nyomozó kihallgatja a gyanúsítottakat, tanúkat, és az okosan vezetett beszélgetésekből kirajzolódik a történések egy-egy pontja.
Na persze vannak gyengeségei is a regénynek, ami elsősorban az író magamutogatásából fakad. Kristóf jól ír, valószínűleg az újságírói gyakorlat vezette a kezét, de néha túlzásba esik, kikönyököl a regényből és elkezd kvaterkázni az olvasóval. Mármint a narrátor, aki teljesen feleslegesnek tűnik ebben a regényben, néha magához ragadja a szót, és elkezdi okítani az olvasót. No meg a nyomozó némely párbeszéde az ügyésszel, azok is idegesítően nem valók semmire a szövegben, de ha ezektől eltekintünk, akkor tényleg egy jó kis krimit olvashatunk.

Kristóf Attila: A menyét éjszakája

Wáóóó! Ez a befejezés…! A menyéttel meg a Pistákkal, istenem! Bővebben talán később..

Jah még annyit, hogy hangulat szempontjából senki ne számítson az első két rész könnyed, humoros és szórakoztató mivoltára.. ez kőkemény skandi a magyar pusztai tanyavilágra konvertálva. Le a kalappal Kristóf Attila előtt! Ember meg nem mondaná, hogy ezt is ugyanaz a szerző írta, mint az első két kötetet.

EssentialH2_0 P>!
Kristóf Attila: A menyét éjszakája

Uramisten, ez micsoda könyv!
Ha valaki venné a fáradtságot és átírná a neveket Nils-re meg Gustavra meg Einar-ra és Gunnar-ra, senki meg se mondaná, hogy ez nem egy skandináv krimi a jóféléből.
Mert komolyan, ki hitte volna, hogy a hetvenes évek Magyarországán valaki ír egy olyan krimit, amiben nem simán megölik a nőket, de még karóba is húzzák őket? Én biztos nem. A táj is a maga elhagyatott, ködös, borús képével, a tanyavilág a lakóival, mind-mind a skandináv krimi élményét adják. Csak itt nem alkesz a nyomozó.
Ez a rész nem is hasonlít az előző kettőre, Kristóf Attila a ponyva helyett a szépirodalom felé fordul, ami igaz, hogy kicsit lassabbá teszi a történet folyását, viszont minden percben ott vagyunk mi is a lápon, az erdőben, a mezőn.
A nyomozás is ilyen lassan, komótosan történik, Dér Ádám most egyedül van, csak egy pár oldal erejéig csatlakozik hozzá egy segítő.
A végkifejlet is bravúros, a gyilkosra a vége felé gyankodtam, de aztán elvetettem az ötletet, aztán a megoldásnál egy gyönyörű lezárással mégis igazam lett, bár máshogy, mint gondoltam, de így sokkal jobb is volt.
Nagyon komoly lélektani krimi, olyan, amire sokáig emlékszik az ember, ha egyszer elolvasta.
@smetalin @Kovaxka nem lehetek elég hálás, hogy felhívtátok erre a sorozatra a figyelmem.

Quator>!
Kristóf Attila: A menyét éjszakája

Nehéz értékelni a könyvet, mert nagyon sok jó krimi született az elmúlt évtizedekben, és magasra tették a lécet. Amennyiben csak mint krimit vizsgáljuk a könyvet nem érdemelne négy csillagnál többet (mert nem lehet összehasonlítani pl. egy Jo Nesbo regénnyel). De ez a regény nem csak krimi, hanem egy látlelet is a 70-es évek magyar tanyavilágáról. Mivel hozzám közel áll ez a világ (nem tanyán élek), ezért kap tőlem plusz fél csillagot. Viszont nem tudom megérdemli-e. Nem csalódtam benne, de közel sem tökéletes. Ami legjobban zavart az az, hogy az író egyfajta narrátorként időnként belebeszél a történetbe, ami nem sikerült túl jól. Ezen felül a színvonal sem egyenletes, néha amatőrebb, néha sablonosabb, de van amikor egészen élvezhető, mindenesetre nincs teljesen kiforrva. Mégis jó könyvnek tartom. Főleg szociológiai szempontból. Bemutatja a tanyán élő embereket, és azt a világot, amiben élhettek. A munkámból kifolyóan én is találkozok ezekkel az emberekkel, némileg ismerem ezt a világot. A regény szereplői léteznek. A mai tanyavilág sokszínű, valószínűleg a régi is az volt. Élnek itt értékes emberek, akik sokat dolgoznak, tevékenyek. Vannak újgazdagok, akik vagy a város zaja elől költöznek ide, vagy nyaralóként használják ezeket a félre eső építményeket. Végül vannak a társadalom perifériájára szorult, kevésbé szerencsések. Utóbbiak között játszódik a cselekmény, őket ismerhetjük meg. Egy brutális bűneset történik, a pontos helyszín nincs is megnevezve, de valahol az Alföldön járhatunk. Az ügy felgöngyölítése során a „nyomozó” (jelen esetben egy ügyész) ellátogat a helyszínre, és megismerkedik a helyiekkel, miközben keresi az elkövetőt. Minél többet tud, annál több analógiát lát egy menyét életmódja, és a gyilkos között… spoiler

Kristóf Attila: A menyét éjszakája

Egy-két zavaró apróság kivételével ez egy meglepően jó könyv volt.
A tanyavilági gyilkosságok utáni nyomozás, az egyes furcsa figurák rendben voltak, csak az ügyész és Dér Ádám oldalakon keresztül tartó, tisztelettől csöpögő mono-dialógjain nem tudtam túltenni magam, amikor irodalmi részletességgel mesélték el egymásnak, hogy mire jutottak. Ezektől az epizódoktól eltekintve azonban élveztem.
Éppen csak egy picivel hamarabb jöttem rá, hogy ki a gyilkos, mint ahogy Dér leleplezte, (ez nagy szó) valamint azt is nagyra értékeltem, hogy az utolsó oldal közepén még egy olyan csavart helyezett el, hogy azt hittem, kidőlök a székből. All in all, sokkal rosszabbra számítottam, naaaagyon kellemesen csalódtam.

XX73>!
Kristóf Attila: A menyét éjszakája

A feledékeny gyilkos volt első olvasásom a szerzőtől. Meghatározó élmény volt. Olvasásilag, borzongásilag, krimiirodalmilag – és adott egy alaposan nagy maflást a pszichológia tudományának irányába.

A menyét éjszakája szerintem a szerző legjobb műve. Nem először, nem másodszor: sokadszor olvasom, és még mindig találok benne apróbb-nagyobb felfedezni valókat, igazi kincsestár számomra.

Nem annyira krimiirodalmilag, netán pszichológiailag, sokkal inkább tanyatörténet/szociográfia vonalon.

Nem tudom, kinek mennyire egyértelmű, hogy a tanya(s)i kultúrát a 60/70-es évek fordulóján a központi eszme szellemében, előre megfontolt a… szándékkal (majdnem!!!) kiirtották?!

Ám szerencsére maradtak zárványok.

Anyám, korosztályában (végképp eltörölni) a legkisebb tanyafi, ’67 és ’71 közt a főváros egy elit középiskolájába járt, tanyáról. Fél négykor kelt a vonathoz, a járművön tanult, oda és vissza is, és Szent Mihálytól Szent Györgyig sötétben ért este haza.

-tudjátok, én rendkívül nagyra becsülöm anyámat, ha némelykor vicceskedve cikizem is (mindez miköztünk igen jól és szórakoztatóan működik) – meg a nagyanyámat is, aki ezt lehetővé tette számára-

Tehát, ha mindezt egybevetitek a könyv egyik mondanivalójával, hogy csakis a legalja népség marad meg végül a tanyán (esetleg az idealista nyugalmazott pap), akkor sajnos nagyon nem tudok/akarok egyetérteni a szerzővel.

Félek, hogy ez könyvének egy kiemelt üzenete volt. És ebben nagyon nem értünk egyet.

Egyebekben le a kalappal könyve előtt.

Mert például egyetértünk Sandri életszeméletében, nyálafolyós-égkék-szemű boldogok csodálatában, ésatöbbi.

***

Tizenpár éve hunyt el Nagyanyám, tanyáját mi örököltük. Nem szűnt meg az élet a pusztán – morc értelmiségiek költöztek ki közénk, és úgy vélték: övék a világ. Gyanakodva nézelődtek körül, próbáltak nekünk ezt-azt megmondani, s kissé lekushadnak, mikor bűbáj-mosollyal küldtem üdvözletemet egyik Nagypapinak, aki a település (II.v.) háború utáni első zenetanára volt, és úgy jó fél évszázada az én autodidakta-zeneművész nagyapámmal muzsikált együtt a tanyán egy-egy jó butykos homoki bor mellett. (Vendégfogadás csakis kedd és csütörtök este, ill. szombat este esküvő, bál, nyilvános helyszínen.)

***

Kriminek olvasom ezt a könyvet, nem először, tán nem is utoljára, de nem a krimiszál számomra a legizgatóbb a történetben.

Kedvelem a szerző könyveit. Tán említettem már, hogy ezt tartom a legjobbnak a művei közül.

nana1>!
Kristóf Attila: A menyét éjszakája

Egy igazán érdekes történet, hatalmas meglepetéssel a végén. Mint krimi, nagyon tetszett, de sajnos volt benne egy narrátor, nem értettem a szerepét.

matka>!
Kristóf Attila: A menyét éjszakája

Új felfedezés számomra Kristóf Attila, érdekesek a témái.

Ross>!

– Pista szerint maga énekelget.
– Dúdolgatok, amolyan félnótásan. Nehogy valaki szóba elegyedjen velem. Mert jobb, ha az ember csak azzal beszél, akivel akar. Pistával például szívesen beszéltem. Kedvelem a jó szándékú együgyűséget. De az emberek általában nehezen tűrik, ha ostobák. Ezért kérdeznek, alkalmatlankodnak, beszélnek, ha kell, ha nem. Mindenáron világosságot akarnak. De nem örök világosságot, dehogyis, hanem zseblámpafényt.

Bla IP>!

– Úgy látszik, Önt zavarja a változás.
– Dehogy. Csak nem észlelem azt a módus vivendit, amely arra törekszik, hogy megőrizze a jót és elvesse a rosszat. Ostoba nagyratörést, pénzvágyat látok. És elnyomorodást azoknál, akikből hiányzik az alkalmazkodás képessége.

Bla IP>!

…ahogy ördög istennel, ő is egy cipőben járt a pszihológiával. Ismerte szentségeit és jelrendszerét. épp ezért óvakodott tőle. Tudta azt is, aki egy cipőben jár valaki mással, az többnyire sántít.

Ross>!

A rend az átlagosra vonatkozik, sosem a szentekre és sosem a gyilkosokra.

Bla IP>!

Sandri most fekete öltönyt, szorosra gombolt fehér inget és magas szárú fűzős cipőt viselt. Az arca szelídebb lett és öregebb, s mintha közben a szemöldöke fegyelemre szokott volna, elvesztette különálló jellegét, nem ugrándozott, kígyózott, és meredezett, beérte valami józan, de bozontos méltósággal, megállapodott a maga helyén.

Bla IP>!

…De egy kótyagosfejű elég ebben az ügyben, arra meg itt vagyok én.

XX73>!

Maga a világban él, ahogy mondtam, elevenében van. Én félig az egyházhoz tartozom, félig a vízparti csendhez. Az én helyzetem a válságosabb, hiszen tudom, hogy ridegségemért, elhúzódásomért, embertársaim lebecsüléséért Isten előtt felelnem kell, amikor eljön az ideje. És kettőnk közül nekem van kevesebb időm.

FreeAngel P>!

– Vezethetem a taxit? – dünnyögte Józsi, miközben cserepes száját nyalogatta. – Nem rontom ám el.
– Vezetheti – mondta Dér Ádám. – Ért hozzá?
– Értek én… szóval, motrom is volt…
– Hajaj – mondta Dér Ádám – szóval maga is kedveli a motrot.
– Volt neki – dünnyögte ifjabb András. – Ment is, ha tolták.
– Van kormánya meg sebességváltója, mi? – örvendezett Józsi, és lefelé hajló karimájú kalapján igazgatta. – Vezettem már teherautót is a téeszben. Három pedált kell nyomni, mi? Ott lent…
– Pontosan úgy van – mondta Dér Ádám. – Teljesen mindegy, melyiket nyomja az ember.

3. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: autóvezetés · Dér Ádám
FreeAngel P>!

[…] nem jószívű lány az ilyen, aki tréfálkozik a Pistákkal, az engedelmességgel, a kívánással és szerelemmel, s örömét leli a másik kínlódásában… Nem vall ez sem jószívűségre, sem tisztességre, sokkal inkább ostobaságra, mert az érzések lefitymálása ostobaság. […]
Csak azt érzi át, ami az övé vagy hozzá tartozik, így lehet gyöngéd és áldozatkész is, de ami azon kívül esik, abban lélektelen és kegyetlen.

Kapcsolódó szócikkek: érzések · férfiak · flört · kegyetlenség · nők · szerelem
Bla IP>!

…ezt a fajtát ki nem állhatta, mert benne ismerte fel a kétkedés nélküli törvénykezést, az élettelen törvényt, amely nem egyéb erőszaknál.

Dér Ádám sorozat · Összehasonlítás