A ​feledékeny gyilkos (Dér Ádám 1.) 12 csillagozás

Kristóf Attila: A feledékeny gyilkos

Augusztus ​17-re virradóra G. város rendőrkapitányságnak akváriumában a tengeri sügér soha nem látott erővel foszforeszkált. Vércseppként izzott, tüskéit felmeresztve, körbe-körbe keringett az üvegfal mentén. – Rohadt éjszaka – dörmögte Bence őrmester. – Én mondom, rohadt éjszaka. Néhány száz méterrel arrébb, a bódéba, amelyben Lotár János (ismertebb nevén Pinty) az éjszakai zivatar előtt keresett menedéket, már beszűrődött a hajnali derengés. Halvány sugarak vetődtek Pinty csupasz mellkasára. Pinty fesztelen könnyedséggel oldalt fordult. És akkor közvetlen közelről megpillantotta a nyitott szemmel rátekintő arcot. És lejjebb a nyakon, a fojtogató ujjak elfeketült nyomát… És G-ben néhány perc múlva megkezdődött a – később már-már kilátástalannak tűnő – hadjárat a titokzatos fojtogató ellen, aki eleinte csak fiatal, szép nőkre vadászik, de később már középkorú asszonyok és 8-10 éves kislányok után is kinyújtja a kezét. A nyomozásban fontos szerepet játszik egy farmernadrágos… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Albatrosz könyvek

Magvető, Budapest, 1973
222 oldal · puhatáblás

Kovaxka P
Kristóf Attila: A feledékeny gyilkos

Nem tudom, hogy kerültük el egymást Kristóf Attilával a hetvenes években, pedig már akkor is szerettem a krimiket. Örülök, hogy pótoltam ezt a hiányosságot, mert kellemes szórakozás volt. Igen, szórakozás, mert a sorozatgyilkos Fojtogató kézrekerítésében olyan kiváló egyének vettek részt, mint Pinty, akinek minden megszólalásán röhögnöm kellett. Remek karakter Bence őrmester is, és persze Dérék is jól kidolgozottak. Bírtam a szocialista környezetet, rég találkoztam már olyan kifejezésekkel mint körkapcsolás, mokkacukor, URH-lészülék, smafu meg kipofozni. Elő a többi kötettel!

Kristóf Attila: A feledékeny gyilkos

Lehet, hogy igazságtalan vagyok, de valami megmagyarázhatatlan hiányérzetem van, megint.
A történet jó. Ahhoz képest, hogy a hetvenes években íródott nem igazán szocialista krimi… bár van egy-két a korszakra jellemző kiszólás, sőt még Bence őrmester és Pinty párosa bele is illik a szocialista krimi kitételbe…

Szóval a történet jó, a szereplők is. És ami meglepő, néhány ártatlan poén annyira jól volt időzítve, hogy felnevettem. Hangosan… először Kristóf Attila művön.

Valószínűleg különben nem számítva a negyven év különbséget az hiányzik ebből a Krimiből, amit Lakatos Levente tud (ettől még LL-t nem fogom megszeretni).
Dér Ádám tulajdonképpen valahol doktor Lengyel apukája. Mindössze a kor más…
…és mind a ketten valahogy az átlagosnál betegebb lelkű bűnözőkkel csapnak össze.
Érdekes no. Túlságosan hasonlóak, már, ha lecsupaszítja az ember a figurát…

Persze ez biztos csak a véletlen műve… kis ország, hasonló ingerek. :)

Az a mínusz egy, az a hiányérzetemnek szól, különben meg egy igazi strand krimi. Annak ötcsillagos.

Magvető, Budapest, 1973
222 oldal · puhatáblás
nagy_anikó
Kristóf Attila: A feledékeny gyilkos

Miért is nem olvastam én még eddig Kristóf Attila könyvet?
Szépen bebizonyította, hogy érdemes jó krimi után keresgélni a magyar szerzőknél is.
Fordulatos, humoros, néhol borzongató, szimpatikus nyomozókkal – a horgászat beleszövése volt a plusz jó pont. Gyilkosunk személye valóban meglepett, az utolsó utáni pillanatban sem gondoltam volna rá, mint fojtogatóra. Viszont a kakukk tojás gyilkos személyére rá jöttem. Biztos, hogy ezután tudatosan fogok Kristóf Attila könyveket keresni. A használt kifejezések gyermekkoromat idézik és ezt nagyon jó volt olvasni.

Aida
Kristóf Attila: A feledékeny gyilkos

Többször is újraolvastam, nagyon tetszett. Izgalmas, fordulatos, hangulatos kis könyv.

A_Christi
Kristóf Attila: A feledékeny gyilkos

Ez a könyv sem volt az igazi. Az író stílusát furának éreztem. A szereplőkkel nem igazán tudtam azonosulni, és megkedvelni sem sikerült egyiket sem. A gyilkosság leírása is furcsa volt:/

regulat

Én a magam részéről csak annyit tudok, hogy jóindulatú, szolgálatkész lány volt, szerette a betegeket, ami manapság az ápolónők között ritkaság.

regulat

Avatatlan szemlélő azzal vádolhatta volna, hogy beatzenész vagy valami efféle, habár az egyéniségéből fakadó férfiasság kirekesztette ezt a feltételezést.

Kapcsolódó szócikkek: előítélet
regulat

Böhöm-Böhöm a szódás, letérdelt elébe, és megesküdött a felesége életére, hogy szereti. Ha hazudik, akkor is jól jár.

regulat

Az „oszoljunk” szót hallva az emberek közel s távolban megtorpantak. Néhány perc múlva már tekintélyes tömeg vette körül Pintyet és a lassan izzadni kezdő Bence őrmestert.

regulat

Augusztus 17-én hajnalban, háromhetes tikkasztó hőség után, eleredt az eső.

regulat

– A parkban aludtam – nyögte Pinty –, nem messzire a bódétól. Ott ért az eső.
– Így jár az, aki ittasra issza magát. Pedig úgy tudom, magának kényelmes ágybérlete van Basa néninél.
– Hiába, az ember néha nem ér el oda, ahova indult. Így történt aztán…
– Pinty fiam – találta meg a régi hangot Bence őrmester –, megmondtam neked számtalanszor hagyj föl az ivással. A vége megint az lesz, hogy valami balhéba kerülsz.

bedith

– Mi az a du­rung?
– Hé. Du­rung. Fa­ka­bát. Cer­be­rusz. Sza­bó csa­lád. Egy­szó­val: Ben­ce őr­mes­ter.
– Ér­tem – mond­ta Ádám. – Hol ta­nul­ta eze­ket a ki­fe­je­ző sza­va­kat?
– Én? – kér­dez­te Pinty. – Hát kell az ilyes­mit ta­nul­ni? Én há­rom év előtt, még bün­te­tett ko­rom­ban, a gyűj­tő­fog­ház ju­bi­le­u­mi ve­tél­ke­dő­jén meg­nyer­tem a szép ma­gyar be­széd­re ki­írt pá­lyá­za­tot. Ok­le­ve­lem is van róla. Bün­te­té­sem har­ma­do­lá­sa­kor is fi­gye­lem­be vet­ték. Az anya­nyelv ki­mű­ve­lé­sét min­de­nütt meg­be­csü­lik.

Dér Ádám sorozat · Összehasonlítás