A ​dadogó gyilkos (Dér Ádám 6.) 10 csillagozás

Kristóf Attila: A dadogó gyilkos

"Az égés helye, az erdősarok, két kilométernyire volt a háztól. Majdnem egy óráig tartott, amíg az öreg a hóban odaért. Közben minden láng kialudt.
A kocsironcs körül megolvadt a hó. A fém füstölgött, ahogy a nagy bolyhos pelyhek ráhullottak.
Az öregember megállt a kiolvadt fekete részen, és kiáltott:
– Van itt valaki?
A kutya közelebb ment a roncshoz, felágaskodott, a kolonc koppant a lábán.
– Na lám – mormogta az öreg –, nincs itt egy lélek.
Körbetopogta az autót, érezte az égett gumi bűzét, forróság csapta meg. Kigombolta mellén a bekecset, és megint kiáltott.
Aztán lámpáját letette a földre.
Kampós végű faágat tört, s a forróság szélén állva megpróbálta kinyitni a kocsi ajtaját. Sokáig bajlódott vele, míg sikerült. A kinyíló ajtón fekete tömeg bukott a földre. A kutya megugrott, a kolonc csattant a lábán."

Szépirodalmi, Budapest, 1988
268 oldal · puhatáblás · ISBN: 963153622X

Kristóf Attila: A dadogó gyilkos

Lehet-e, az ötletet a megvalósítástól külön értékelni… nem.
Kettős érzésem van. Az ötlet, a felépítés, nagyon jó, de mégis hiányzik belőle valami…
Szerintem a fekete szín… Hiába történik minden lényeges esemény éjszaka, Kristóf Attilának csak nagyon nehezen, vagy inkább ritkán sikerül a téli éjszakák sejtelmességét átadni, nem olyan átható a feszültség…. és ez bizony hiány érzést teremt.
Ez az amiért ez a regény nem lehet olyan jó, mint Munkácsi Kihívása (Dögkeselyű), pedig ott van benne a lehetőség…
…és baromi jó filmet lehetett volna belőle csinálni.

afféle Lakatos Levente előfutár….

Szépirodalmi, Budapest, 1988
268 oldal · puhatáblás · ISBN: 963153622X
MarÁgi
Kristóf Attila: A dadogó gyilkos

Egy nyaraláson találtam a könyvet, a kulcsos házban felejtette ott az előttünk túrázó csapatból valaki. Tetszett a krimi, bár nem egy világklasszis, és érdekes volt ez a melyik dadogó a gyilkos, vagy csak egy dadogó van?
Pont ilyen nyaralásra való könyv volt, amikor az ember nem kíván nagy mondanivalót, kiváló karaktereket és művészi stílust, csupán egy kis kikapcsolódást.

regulat

– Most is él. Száznégy éves. A Nyi-nyírség legöregebb embere.
– Hülyéskedsz? – kérdezte Márta.
– Isten bizony él – mondta Dadagi. – Újságírók járnak hozzá, hogy megtudják a ho-hosszú élet titkát.
– És elárulja nekik?
– El. Szi-szívesen. A fo-fokhagyma.
– Fuj – mondta a lány. – Sokáig él, és sokáig bűzlik.
– Épp ez az – bólintott Dadagi. – Nagyapám azt mondja, hogy aki büdös, azt az emberek elkerülik, és békében hagyják. És ez a hosszú élet titka szerinte.

regulat

– Miért do-dohányzol? – kérdezte Dadagi.
– Mert nem eszem – felelte Avas. – Ha az ember nem eszik, legalább dohányozzon. A bagó elveszi az étvágyát. Ettől aztán ideges lesz, és nem eszik. Érted már?

Kapcsolódó szócikkek: dohányzás
regulat

Úgy értem le az Erzsébet-hídig, hogy csak egy futó bolonddal találkoztam, vannak ilyenek, akik téli estéken elhagyott helyen rohangásznak jumbósapkában és anorákban. Pedig nem kellene futni ahhoz, hogy fogyjon az ember; mire ennek a két ügynek a végére jártam, leadtam három kilót.

Kapcsolódó szócikkek: futás
regulat

Alapelvként szögezzük le, hogy a rendőrég mindentudó. A rendőrséget nem lehet becsapni. Ez minden olyan esetre áll, amikor a tettes sült bolond, a rendőr pedig dörzsölt, mint a szidolozott ajtókilincs. De ha valaki precízen véghezvisz egy rablást, úgy, ahogy kell, következtethetünk-e hátsó szándékra? Fogadjuk el azt is alapelvnek: a rendőrség és az isteni gondviselés nem azonos jellegű intézmény.

regulat

A gyorsan múló alattomos idő a mi hősünkkel, Dér Ádámmal sem tett kivételt.

Dér Ádám sorozat · Összehasonlítás