Árpád ​fejedelemtől Géza fejedelemig 1 csillagozás

20 tanulmány a 10. századi magyar történelemről
Kristó Gyula: Árpád fejedelemtől Géza fejedelemig

A 10. század a magyar történelem fekete doboza. Az ezzel kapcsolatban ránk maradt forrásanyag kivétel nélkül külországi (idegen) híradás, és erősen tendenciózus. Pedig a 10. század (értve rajta a 895-997 közti időszakot) nagyon fontos korszaka a magyar és a közép-európai történelemnek. A magyar honfoglalás, a kalandozások, a nyugatra történő nyitás és a kelettel való kapcsolatok további ápolásának évtizedei ezek. A szerző 20 tanulmányban foglalkozik mindezekkel a kérdésekkel, továbbá a 10. századi magyar fejedelmekkel, az életmód, a gazdaság, a társadalom, a mondaképződés (tudatvilág) kérdéseivel. Tekintettel a korszak forrásproblémáira, a tanulmányok forráskritikai szempontokra is kiterjednek. Valamennyi tanulmányt szakirodalmi apparátus kísér.

Akadémiai, Budapest, 2002

attatoth P>!
Kristó Gyula: Árpád fejedelemtől Géza fejedelemig

Kristó Gyula: Árpád fejedelemtől Géza fejedelemig 20 tanulmány a 10. századi magyar történelemről

A 10. századi magyar történetről nagyon kevés forrás maradt fent. Nem csoda, hogy a kutatók sokszor fantáziájukkal töltik ki a hiányokat. Kristó Gyula itt közölt tanulmányaiban többször is bírálja és cáfolja ezeket a feltételezéseket. Természetesen azért ő sem tudja elkerülni, hogy feltételezésekbe bocsátkozzon, ám ezeket mindig igyekszik forrásokkal alátámasztani. Nekem kifejezetten tetszett ez a hozzáállás, ugyanakkor sok mindenben nem értek egyet a szerzővel. Pl. erősen védelmezi a szakrális kettős fejedelemség elméletét, amit azért néhányan talán joggal vitatnak. Teljesen elutasítja a honfoglalás kori köznépi temetőkre vonatkozó régészeti elméletet, de nem ad meggyőző magyarázatot. Legalábbis Czeizel Endre mai magyarokra vonatkozó genetikai vizsgálataira hivatkozni szerintem gyenge érv. Falicsi (?) fejedelmünk nevére viszont egy sokkal hihetőbb magyarázatot ad, nem tudom nyelvészetileg mennyire lehet helytálló.