Viharjelzés (August Strindberg 1.) 205 csillagozás

Kristina Ohlsson: Viharjelzés

Hovenäsetben mindig esik az eső, és fúj a szél. August Strindberg, a visszavonult stockholmi üzletember mégis úgy dönt, erre a vidékre költözik, hogy megvalósítsa az álmát, és használtcikk-kereskedést nyisson. Ugyanazon a viharos éjszakán érkezik meg a faluba, amikor Agnes, a közszeretetnek örvendő tanítónő nyomtalanul eltűnik. A partvidéki idillt fenekestül felforgatja az ügy. A rendőrség, élén az elszánt Maria Martinsson nyomozóval, éjjel-nappal keresi Agnest, de egyre fogy a remény, hogy még életben találják. Vajon mi történhetett vele? És miért van Augustnek az a különös érzése, hogy nála lehet a rejtély megfejtésének kulcsa?

Eredeti megjelenés éve: 2020

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Skandináv krimik Animus

Animus, Budapest, 2022
432 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636140236 · Fordította: Torma Péter
Animus, Budapest, 2022
432 oldal · ISBN: 9789636140243 · Fordította: Torma Péter

mate55>!
Kristina Ohlsson: Viharjelzés

A szűkös kisvárosi élettér, ami egyeseknek élethosszig tartó teher, az mások számára majdnem az egyetlen lehetséges megoldás. A lakók élete, belterjes világa, és tetszetős közössége jelenik meg az oldalakon. Meglehetősen mérsékelt, nyugodt ütemben halad a történet, (soha nem érződik lassúnak) de Ohlsson ismeri az apró plusz felvállalásának és átadásának művészetét, amely egy új sorozat kezdetét jelenti egy olyan detektívtörténetben, amelyben a környezet, a dramaturgia és a történetmesélés stílusa olyan nívós háromságot teremt, amely az első oldaltól az utolsóig magával ragad. Nem érezni semmilyen kényszerűséget, nyögvenyelős erőszakoltságot. A különféle visszaemlékezések és a félig kimondott titkokat felfedő szorongó emberek követik a krimi szabályait, és ugyanúgy a kapcsolatokra és a környezetre koncentrál, mint magára a rendőri munkára. A különböző, bizonyos szempontból akár hétköznapinak is tekinthető, az élet által nehéz körülményekbe sodort emberek sorsának összefonódása. Erőssége az az energia, amelynek köszönhetően a könyv szinte pereg az ember agyában, maradandó képekkel, helyzetekkel és kérdésekkel az egész közösségnek a történeten messze túlmutató tragikai vétségeiről: a mindenki által tudott, tapasztalt törvénytelenségek elfogadásáról, annak okairól. Nincs megváltás, a múlt bűneit nem lehet lerázni, nem eresztenek, csak annyit tehetünk, hogy remegve várjuk azt a napot, amikor megbűnhődünk.

ProKontra>!
Kristina Ohlsson: Viharjelzés

Egy bitang jó sorozatindítás Kristina Ohlssontól! Szeretem az összes könyvét, de ezzel most igazán a szívembe zárta magát. A Viharjelzés című könyvében minden oldalon van valami izgalom, valami titok, valami borzongás. Nem lehet unatkozni fél percig sem. A karakterek bemutatása sem unalmas, mindegyik szereplő életben, vagy múltjában van valami, ami rejtélyes, amit csak a történet végén ismerhetünk meg.
August Stockholmból költözik egy piciny városkába, ahol mindenki ismer mindenkit. Amit August nem tud, hogy egy olyan házat bérelt ki, amelynek sötét múltja van, és e miatt mindenki furán néz rá. Ráadásul ő vette meg a régi temetkezési vállalkozást is, hogy egy régiség boltot nyisson. Csórinak nehezen indul a barátkozás, de hamarosan egy nyomozás kellős közepén találja magát.
Maria a felügyelőnő Agnes ügyében nyomoz, aki eltűnt, és nem lehet tudni, hogy magától döntött a távozás mellett, vagy valaki segített neki “eltűnni”. Férje, fia és fia legjobb barátja is részt a nyomozásba, de mindegyikük nagyon furcsán viselkedik, és ahogy a történettel haladunk, egy idő után már mindenki gyanússá válik.
Én abszolút nem számítottam a végkifejletre, meglepő volt és nagyon sok csavart tartogatott.

Kristina Ohlsson: Viharjelzés

Ohlsson ismét kitett magáért. Az elején még nem is sejtettem, hogy ennyire szövevényes és feszültséggel teli, súlyos emberi sorsokkal megtűzdelt, drámai történet van a lapokon. Egy csepp romantikával meghintett, lélektani dráma ez a javából.

Kókuszka>!
Kristina Ohlsson: Viharjelzés

Az írónő új krimi sorozatának főszereplője August Strindberg, aki ugyanazon a szeles, esős éjszakán érkezett a svéd kisvárosba, amikor a tanítónőjük nyomtalanul eltűnik. A rendőrség Maria nyomozó vezetésével mindent megtesz felkutatására, miközben döbbenetes volt olvasni, hogyan tűri el független nő létére férje erőszakos magatartását. Ohlsson nagy hangsúlyt fektet a történet pszichológiai oldalára, karakterei gondolataira, félelmeire, kapcsolataira. Számos esemény párhuzamosan fut, miközben Agnes naplójegyzetei a múlt eseményeire is utalnak. A könyv jól felépített, a sok kis részlet passzol egymáshoz, a mögöttes feszültség meg viszi előre az olvasó érdeklődését. Várom a következő részt.

bokrichard>!
Kristina Ohlsson: Viharjelzés

Újabb skandináv író debütál nálam, ezúttal Kristina Ohlsson egyik újabb könyve került kezembe. Az írónő nagyon jó atmoszférát teremtett, Skandinávia rejtélyesen gyönyörű szegletében zajlik az élet. Szimpatikusak a karakterek, de Maria nyomozónő nekem nagyon furcsa karakter. spoiler Nekem főként ez nagyon hiteltelen, de emellett el lehet menni, ha az összképet nézzük. August is szimpatikus karakter, bár még sok a kérdés vele kapcsolatban is. Számomra spoiler a könyv kicsit Fjallbacka sorozathoz hasonlít, ami nem rossz, kell, hogy ne csak a brutalitás domináljon. Csak azért 4 csillag, mert itt-ott eluntam magam, kicsit kitalálható az adott nyomozás, nyomokban drámai, de főként az általános titkok, melyek a levegőben maradtak, ezek marasztalnak.

Bla IP>!
Kristina Ohlsson: Viharjelzés

Ha ez valóban sorozat lesz – Ohlsson engem megvett magának. Érdekfeszítő cselekmény a regény egészen végig, szinte letehetetlen, s hogy a skandináv államban egy pedagógust – észlelve túlterheltségét – a további jó, eredményes munkája érdekében térítésmentesen magánpszichológushoz küldjenek, ma csak egy példaszerű, de elérhetetlen vágyálom Magyarországon. Szóval egy kitűnő krimit olvastam néhány egymással összefüggő gyilkossággal, s az azt követő nyomozással. Jó karakterek és egy Olvasókör a messzi északon. Ez szívemhez is közel áll! Szurkoltam Maria Martinssonnak, találja meg a sorozatban boldogságát…

cicus61 P>!
Kristina Ohlsson: Viharjelzés

Nagy várakozással kezdtem el a könyvet, de sajnos nagy csalódás volt. Nem azért, mert nem egy igazán izgalmas, pörgős történet volt, hanem mert nem szólt semmiről, legalábbis nekem nem. A szereplők feledhetőek, talán Augustot kedveltem valamennyre. Maria mint rendőr egész jó, mint ember és feleség nulla. Nehogy már egy nő, aki rendőr is és egész talpraesett a munkájában, eltűrje, hogy a férje lábtörlőnek használja!!!!!!! Sokszor unatkoztam, csak a kihívások miatt olvastam végig, sokszor letettem volna szívem szerint.
A vége sem volt egy nagy szám. Ez a harmadik könyvem az írónőtől, de szerintem egyben az utolsó is.

Mariann_ P>!

Nagyon jó könyv volt.
A visszavonult svéd üzletember szülei halála után új életet kezd vidéken.
Beköltözik egy volt temetkezési vállalkozó házába, aminek múltja van, semmi jó nem történt ott már hosszú évek óta, az ott élők rémes dolgokat mesélnek neki, de nem foglalkozik vele.
Beköltözésével majdnem egy időben tűnik el a köztiszteletben álló tanítónő , meghalt, vagy még mindig él, hiszen üzenetek is érkeznek a telefonjáról.
Gyerekeiket védő szülők, egy bántalmazott nyomozónő, és még sok érdekes szál a történetben.
Végig fenntartotta az érdeklődésemet, élveztem az olvasást.
Időnként elvitt téves irányba, ezután kiszámíthatatlan volt a végkifejlet.
Várom a következő részeket.

smetalin>!
Kristina Ohlsson: Viharjelzés

Lassan folydogáló történet, amolyan bevezető kötet ez, megismerhetjük az ott lakók hátterét, mert gondolom a következő részek is itt fognak játszódni, ezekkel a szereplőkkel.
Jó volt ez a lassú nyomozás, egy helyben toporgás, eltűnt valaki, de mi olvasók nem is a keresésére fókuszáltunk, inkább az ott élők életébe kukkantottunk be. Ja ezt már írtam:) na, hát erről szólt a könyv, nekem tetszett, jobban mint a véres farakás:))

PRicsmond >!
Kristina Ohlsson: Viharjelzés

Az idei év skandináv krimi felhozatalának egyik legjobb darabja ez a könyv. A fülszöveg olvasása után nem gondoltam volna, hogy ennyire fog tetszeni az írónő új sorozatának kezdő darabja. Számomra eddig sem volt kérdés, hogy Kristina Olhsson az egyik legjobb skandináv krimi író, de most ismételten bizonyította, hogy nem egy könyves szerző és megannyi remek krimi, gyerekkönyv után is képes minőségi történetet letenni az asztalra. A történet Hovenäsetben ebben az esős szeles kis svédországi településen játszódik. Ide érkezik August Strindberg aki a Stockholmot hátrahagyva itt szeretné tiszta lappal újrakezdeni életét. Feltett szándéka, hogy megvalósítsa régi vágyát, hogy használtcikk kereskedést nyisson, ám érkezésének időpontja nem is lehetne rosszabb, ugyanis ezen a viharos estén Agnes a közszeretet élvező tanítónő nyomtalanul eltűnik. A kis közösség együttes erővel indul keresésére, amihez August is csatlakozik, és egyre közelebb kerül a helyi rendőrnőhöz Maria -hoz. August beilleszkedését csak nehezíti, hogy lakása is egy több évtizedes tragédia színhelye volt és valamilyen különleges okból kifolyólag Mária eltűnéséhez is kapcsolódik. Ahogy haladunk előre a történetben úgy tudunk meg egyre többet az álmos kisváros lakóinak életéről és titkairól. Ohlsonn rendkívül jól adagolja az információkat mialatt lerántja a leplet a kisvárosi idillről. Egyáltalán nem vérgőzös krimi, lássam építkezik míg eljut a megoldáshoz. Én már kíváncsian várom Strindberg sorozat következő részét.

robinson P>!

– Az emberek általában sokat pletykálnak. Nem szabad olyanokra hallgatni, akiket jobban foglalkoztat mások élete a sajátjuknál.

robinson P>!

Az egyetlen, ami a nyárból megmaradt, a szél volt. Meg a változás és a sötétség előérzete. És lassan, anélkül, hogy bárki képes lett volna megmagyarázni, szorongás kezdett terjedni az emberek között.
Valami szörnyű készülődött.
És nem tehettek mást, csak vártak.

Az őszinteség erény.
A manipuláció egy eszköz, ami nélkül meg tud lenni az ember.

smetalin>!

Miért is volna egyszerű, amikor lehet bonyolult is?

robinson P>!

Két sirály kergetőzött az égen. Éles vijjogásuk belehasított a csöndbe.

Kókuszka>!

A fiáért érzett aggodalom olyan volt, mint a viszketés, amitől nem bírt szabadulni.

robinson P>!

Érezhető volt, hogy a szél erősebb, mint máskor, és az is, hogy ez valami csapás előjele. A vihar ráhozza a nyugati partvidék legtörékenyebb gyöngyszemére a káoszt.

robinson P>!

Karácsony után minden rosszabb lett.
A január egyébként is nehéz hónap, de ez volt az eddigi januárok közül a legrosszabb. Pokoli sötét van, és egyfolytában esik.

FreeAngel P>!

Vannak dolgok, amiket egy szülő nem tesz meg.
Nem üti meg a gyerekét.
Nem kényszeríti arra, hogy éhesen keljen fel az asztaltól.
És nem kutatja át a szobáját.
Hacsak nincs rá igazán jó oka, gondolta Cecilia. Abban az esetben ez utóbbi szabálytól el lehet tekinteni.

Kapcsolódó szócikkek: gyermek · gyermeknevelés · szülő
ppeva P>!

A sípályák jók voltak, az idő már nem annyira. Alig-alig bukkant elő a nap, és ahányszor ez megtörtént, Fredrik kiállt egy pihenőbe, és elkiáltotta magát:
– Ez az élet, hát most mondd, hogy nem!
Nem értettem, mire gondol, úgyhogy csak mosolyogva bólogattam, elővettem a naptejet, és arra gondoltam, hogy ha ez az élet, én inkább valami mást csinálnék.

August Strindberg sorozat · Összehasonlítás