Együttérzés ​önmagunkkal 14 csillagozás

Hagyj fel az önostorozással és légy magabiztosabb!
Kristin Neff: Együttérzés önmagunkkal

Mi ​tehát a megoldás? Az, hogy teljes egészében hagyjunk fel önmagunk megítélésével és kiértékelésével. Az, hogy ne próbáljuk többé jónak vagy rossznak bélyegezni magunkat, hanem egyszerűen, tiszta szívvel fogadjuk el önmagunkat. Bánjunk magunkkal ugyanazzal a kedvességgel, törődéssel és együttérzéssel, ahogy azt egy jó baráttal tennénk (részlet a könyvből) A magas önbecsülés hajszolása mára szinte vallássá vált mégpedig a zsarnoki fajtából. Versengésközpontú kultúránk azt sugallja, hogy csak akkor érezhetjük jól magunkat, ha átlag feletti teljesítményt nyújtunk. Ráadásul mindig akad valaki, aki nálunk is vonzóbb, sikeresebb vagy éppen intelligensebb. Viszont egyre több kutatás eredménye támasztja alá, hogy a hibáik és tökéletlenségeik iránt együttérzést mutató emberek jobban érzik magukat azoknál, akik állandóan ítéletet mondanak önmagukról. Ha önmagunk számára ugyanazt a gondoskodó támogatást tudjuk nyújtani, mint amit például a legjobb barátunknak, akkor a biztonság és önmagunk… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Emberközpontú pszichológia Ursus Libris

Ursus Libris, Budapest, 2014
336 oldal · ISBN: 9789639718708 · Fordította: Malik Tóth István, Veszprémi Krisztina

Solymár_András I>!
Kristin Neff: Együttérzés önmagunkkal

Kristin Neff: Együttérzés önmagunkkal Hagyj fel az önostorozással és légy magabiztosabb!

Kezdek öreg lenni ehhez. Mármint az élethez, de ettől független a molyoláshoz is. Úgy tekintek már az elolvasott könyvek egyre halmozódó listájára, melyek értékelésért kiáltanak, mint a hízó el nem olvasott könyvek, vagy a steamen felvásárolt, de még nem játszott játékok listájára. Na de elég a nyafogásból, azért jöttünk, hogy dolgozzunk, úgyhogy irány a klaviatúra, azt akarom látni, hogy értékelitek egymást. Ehhhhh (elnézést a belsős poénért.)

Szóval, ha annyi dollárom volna, ahányszor valaki azért jön hozzám terápiára, mert alacsony az önbecsülése, akkor nem lennék sokkal gazdagabb, mert szerencsére ennél magasabb az óradíjam, de szinte kliensenként egy dollárral többet keresnék. Ezzel még semmi baj nem is lenne, hogyha megboldogult fiatalkoromban nem olvastam volna el azt a cikket (https://psycnet.apa.org/record/2004-13724-002), ami igazából semmi újat nem mondott, de ráébresztett arra, hogy nem ez a helyes út.

De akkor mi? Ha nem az önbizalom és az önbecsülés, akkor mi? Erre a kérdésre adja meg a választ Kristine Neff. Ahelyett, hogy elmeséljem mi csupa jó dologról mesél, inkább a könyvet dicsérem. Olvasmányos. Tudományos. Személyes. Objektív. Nem sokan tudják ilyen jól egyensúlyozni ezeket a dolgokat.

A téma? Releváns. Emelje fel a kezét aki kedvesen, megértően és szépen beszél magával. Aki úgy kezeli önmagát, amikor téved/elront valamit, mint ahogy a legjobb barátjával/gyerekével szeretne beszélni. Gondoltam, azért csinálj egy pár karkörzést.

Úgy gondolom, mostanra már mindannyian rájöttünk, hogy a szeretet ellentéte nem a gyűlölet, az utálat, vagy az ártani akarás. A szeretet ellentéte a közöny. A közöny ellenszere pedig az együttérzés. Talán azt is mondhatjuk, az együttérzés a szeretet forrása. Kell ennél több?

Pucolás olvasni.

blankaveronika I>!
Kristin Neff: Együttérzés önmagunkkal

Néhol nagyon nehéz volt, de pontosan erre volt szükségem. Amint befejeztem, meg is rendeltem egy új példányt az egyik barátomnak, akinek szerintem szüksége van rá.
A mindfulness eszközeivel dolgozik, pontosabban sok gyakorlat ismerős volt az MBSR tréningemről. Ez méginkább megerősített abban, hogy jó az irány, és rendszeres gyakorlással tényleg érezhető eredményeket érhetek el.
Érdekes kísérleteket ismerhetünk meg belőle, illetve valós élettörténetek példáján keresztül mutatja be, hogy miért teszünk rosszat magunkkal, ha a kis hang a fejünkben folyton bíráló és önostorozó.
Legszívesebben mindenkivel megosztanám ezt az olvasmányélményt, akivel eddigi életem során találkoztam és depresszióval, szorongással, pánikbetegséggel vagy ezekhez hasonló gondokkal küzd.

Edit_Bíró>!
Kristin Neff: Együttérzés önmagunkkal

Ez most egy fontos olvasmány volt számomra, körülbelül a felénél már kedvenccé avattam, annyi jó gondolat és gyakorlat van benne. Mindez olvasmányos stílusban, helyenként a humort sem nélkülözve. Egyensúlyban van benne a tudományos kutatások ismertetése, a gyakorlati alkalmazások, a példák és a saját történet megosztása. Nagyon alaposan körbejárja a témát, a saját kutatások mellett a másoktól idézett megállapítások is illeszkednek a fő gondolatmenetbe, és szerintem a kifejtés mélysége is pont megfelelő. Biztos, hogy sokszor elő fogom még venni, miközben igyekszem beépíteni a mindennapjaimba az olvasottakat.

Aemitta>!
Kristin Neff: Együttérzés önmagunkkal

Egy idő után túl szárazzá, monotonná vált, pedig jó témát boncolgat. A legtöbb pszichológiai kísérleti hivatkozás pedig nem volt eddig ismeretlen számomra. A szerzőnő kitárulkozik a könyvben, a személyes élettapasztalatairól is nyíltan ír, párkapcsolati kudarcairól, vagy hogy hogyan élte meg, hogyan tudta feldolgozni, hogy kisfia autistaként született.

metyeor P>!

Szomorú, de szinte nincs még egy olyan ember, akivel olyan rosszul bánnánk, mint önmagunkkal.

metyeor P>!

Olyan tiszavirág-életűnek tűnik, amikor jól vagyunk, különösen, ha különlegesnek és rendkívülinek kell éreznünk magunkat ahhoz, hogy értékesnek érezzük a saját személyünket. Mindent, ami ennél kevesebb, kudarcként értékelünk.

metyeor P>!

Lyubomorsky arra a következtetésre jutott, hogy a boldogság fokozásának szempontjából több kulcsfontosságú tényező idézhet elő változást. A legfontosabbak közül csak néhányat említünk meg: legyünk hálásak azért, amink van, a nehéz helyzeteknek nézzük a derűs oldalát, ne hasonlítsuk magunkat másokhoz, gyakoroljunk kedvességet, legyünk éberek, és élvezzük ki az örömöt.

metyeor P>!

Az élvezet azonban minden örömteli élményre kiterjeszthető – amikor kedvünket leljük barátunk jóízű nevetésében, a lehulló falevél szépségében vagy egy jól megírt regény megindító mélységében és összetettségében.

Wanita>!

A kritikus szülők hajlamosak mind a jó, mind a rossz zsaru szerepét játszani gyermekeikkel annak reményében, hogy képesek lesznek olyanná formálni őket, amilyennek szeretnék. A rossz zsaruk megbüntetik a nemkívánatos viselkedést, a jó zsaruk pedig megjutalmazzák a kívánatos viselkedést. Ez félelemhez és bizalmatlansághoz vezet a gyermekeknél, akik hamarosan azt kezdik hinni, hogy kizárólag akkor méltók a szeretetre, ha tökéletesek. S mivel a tökéletesség megvalósíthatatlan, lassan kialakul bennük az a feltételezés, hogy az elutasítás elkerülhetetlen.

metyeor P>!

Ne feledjük, olykor minden ember kudarcot vall – ez emberi létezésünk része. Minden egyes kudarc hihetetlen lehetőség a tanulásra.

metyeor P>!

Ha az ember feketén-fehéren látja a dolgokat – vagy tökéletes, vagy értéktelen vagyok –, akkor folyamatosan elégedetlen magával.

metyeor P>!

Ahelyett, hogy egész nap problémamegoldó üzemmódban kalandoznánk ide-oda, főként azon gondolkodva, mit akarunk rendbe hozni magunkban vagy az életünkben, a nap folyamán többször is megállhatunk néhány pillanatra, hogy rácsodálkozzunk arra, amivel semmi baj nincs.

metyeor P>!

Embernek lenni nem azt jelenti, hogy mind ugyanolyanok vagyunk – olyanok vagyunk, amilyennek teremtettek minket, az erősségeinkkel és gyengeségeinkkel, a képességeinkkel és a kihívásainkkal, a hóbortjainkkal és a különcségeinkkel együtt.

metyeor P>!

A kutatások azt is kimutatták, hogy az emberek nagymértékben képesek emelni a boldogsági szintjükön egyszerűen azzal, hogy másképpen viszonyulnak az életükhöz. Más szóval, nem annyira az számít, hogy mi történik velünk, hanem a történtekhez való viszonyulásunk.