Szemtanúk ​a trójai háborúról 1 csillagozás

Krétai Dictys, Frígiai Dares és Philosztratosz szövegei
Krétai Dictys – Frígiai Dares – Philosztratosz: Szemtanúk a trójai háborúról

Ki ​ne szeretné Hektór, Akhilleusz vagy Odüsszeusz szájából hallani a trójai háború nevezetes eseményeit, különösen azokat, amelyekről nem számolnak be a homéroszi eposzok? Vagy ha nem is magától Akhilleusztól, legalább a Krétai Dictystől vagy a Frígiai Darestől? Kötetünk három késő antik szöveg kommentárokkal és bevezetésekkel ellátott fordítását tartalmazza (Krétai Dictys: Trójai napló; Frígiai Dares: Trója pusztulása; Philosztratosz: Hőstörténet).

A szövegeket az kapcsolja össze, hogy valamennyi egy-egy, a trójai háborúban részt vett hős beszámolóját közli a nagy háború előzményeiről, illetve történéseiről – legalábbis az antik irodalmi fikció szerint. E beszámolók nemcsak azért érdekesek, mert így mintegy belecsöppenünk a trójai háborúba, hanem azért is, mert nyomon követhetjük a késő antik szerzőt, amint kiigazítja Homéroszt. A szövegek Hajdu Péter, valamint Bolonyai Gábor és az ELTE Görög Tanszéke hallgatóinak élvezetes fordításában, alapos jegyzetanyag és bevezetők… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Electa Gondolat

Gondolat, Budapest, 2011
292 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636930684 · Fordította: Bolonyai Gábor, Hajdu Péter

Patroklosz / Patroclus · Akhilleusz / Achilles · Kheirón · Odüsszeusz / Ulysses · Hektór · Aiász (Telamón fia) · Palamédész

Lélle P>!

[…] dicsérte a hős bátorságát, melynek minden helyzetben, de különösen halálában adta tanúbizonyságát. Mert Palamédész nem könyörgött kegyelemért, egyetlen jajszót sem ejtett ki száján, nem siránkozott, mindössze ennyit mondott: „Szánlak téged, igazság. Hiszen te már előttem meghaltál.” Majd felkínálta fejét a kövek záporának […]

199-200. oldal, Philosztratosz: Hőstörténet (Gondolat, 2011) · Philosztratosz

Krétai Dictys – Frígiai Dares – Philosztratosz: Szemtanúk a trójai háborúról Krétai Dictys, Frígiai Dares és Philosztratosz szövegei

Kapcsolódó szócikkek: bátorság · halál · igazság · Palamédész
Lélle P>!

[…] Aiasz megkérdezte őt, hogy mikor volt a legnagyobb veszélyben, Akhilleusz pedig azt válaszolta: „Amikor a barátaimért harcoltam.” Amikor pedig azt kérdezte meg, hogy melyek voltak a legkellemesebb és legkevesebb fáradsággal járó tettei, Akhilleusz ugyanazt válaszolta. Aiasz erre elcsodálkozott, hogy miképpen lehet ugyanaz a tett egyszerre nehéz is és könnyű is, Akhilleusz pedig így felelt: „Mert a barátaimért akár a legnagyobb veszélybe is szívesen kerülök, ilyenkor fájdalmat sem érzek miattuk.” „És mondd, Akhilleusz, melyik sebesülésed fájt a leginkább?” – kérdezte azután. „Amelyet Hektórtól szereztem.” – „De hiszen ő nem is sebesített meg!” – kiáltott fel Aiasz. „Zeuszra, dehogynem! A fejemen és kezemen is: mert téged tartalak a fejemnek, Patroklosz pedig a kezem volt.”

214. oldal, Philosztratosz: Hőstörténet (Gondolat, 2011) · Philosztratosz

Lélle P>!

Egyszer aztán, mikor épp népgyűlést tartottak az akhájok, darvak húztak el az égen a maguk megszokott alakzatában. Odüsszeusz hirtelen Palamédészre vetette tekintetét: „A darvak hívják tanúnak az akhájokat, hogy ők találták föl a betűket, nem te.” „Nem én találtam föl a betűket,” – vágott vissza Palamédész – „ők találtak rám. Már ősidők óta a Múzsák lakában hevertek, csak egy ilyen férfira vártak – az istenek bölcs emberek által hozzák napvilágra az efféle dolgokat. A darvak tehát nem tartanak igényt a betűkre, legfeljebb a formájukat dicsérik reptük alakzatával […] De te nem sokat tudnál mondani az alakzatokról, hisz a csatában még a sajátodat is mindig otthagyod.”

196. oldal, Philosztratosz: Hőstörténet (Gondolat, 2011) · Philosztratosz

Kapcsolódó szócikkek: betű · daru · Odüsszeusz / Ulysses · Palamédész
Lélle P>!

Mivel azonban indulatain nem tudott uralkodni, Kheirón zenére tanította, mert a zene képes megfékezni a lelkekben lakozó makacsságot és lázongást.

210. oldal, Philosztratosz: Hőstörténet (Gondolat, 2011) · Philosztratosz

Kapcsolódó szócikkek: Akhilleusz / Achilles · Kheirón · zene
Lélle P>!

De ha bármi veszteség éri a nyájat, mindig Aiaszt okolják érte. Gondolom, az őrültségéről szóló szóbeszéd lehet ennek az oka, mivel Aiaszról tényleg azt mondják, hogy rátámadt a nyájakra, és kardélre hányta őket, abban a hiszemben, hogy az akhájokat kaszabolja, az ítélet után. Nem is legeltet senki a sírja közelében, őrizkednek a fűtől, mert úgy tartják, hogy betegséget okoz, és legeltetésre alkalmatlan. Mesélik, hogy egyszer trójai pásztorok – mivel a nyájaik megbetegedtek – neki is estek Aiaszt gyalázni; körbeállták sírhalmát, és Hektór, Trója és a nyájak ellenségének nevezték a hérószt. Az egyik őrült tette miatt gúnyolta, a másik azzal, hogy még mindig őrjöng, a legelvetemültebb pásztor pedig az Iliászból skandált neki:

„S már Aiász se maradt helyben…”

– de csak eddig,* mintha a gyávaságáról szólna a sor. Erre ő valami velőtrázó éles hangon felsüvített a sírból: „De ott maradtam!” Állítólag még fegyvereivel is csörömpölt, ahogyan az ütközetekben szokta. Azon nincs mit csodálkozni, mit csináltak erre azok a hitvány, elvetemült alakok: trójaiak és pásztorok lévén, megrémültek Aiasz indulatától, egyesek a földre vetették magukat, mások reszkettek a félelemtől, vagy elmenekültek a legelőjükre; Aiasz viszont megérdemli, hogy csodáljuk: mert senkit sem ölt meg közülük, hanem tűrte, hogy gyalázzák, és csak azt hozta tudomásukra, hogy hallja őket. Hektór viszont, azt hiszem, barátom, nem hallott Aiasznak erről a hősi erényéről; amikor tavaly gyalázkodott vele egy fiatalember (állítólag egy egészen fiatal és neveletlen suhanc volt), rárontott a fiúra, és megölte őt az úton, de úgy, hogy egy folyóra bízta a gyilkosság végrehajtását.

* Merthogy így folytatódik három sorral lejjebb: „Ott egyhelybe megállva figyelt, s kelevézzel elűzte / mindig a trószt”.

176-177. oldal, Philosztratosz: Hőstörténet (Gondolat, 2011) · Philosztratosz

Kapcsolódó szócikkek: Aiász (Telamón fia) · Hektór · pásztor · szóbeszéd