Istenkereső ​tudósok 0 csillagozás

Magyar katolikus teológusportrék a XX. század második feléből
Kránitz Mihály (szerk.): Istenkereső tudósok

A ​XX. század magyar katolikus teológusainak műveiből és tanításaiból hatalmas szellemi háttér rajzolódik ki előttünk. A II. világháború előtti magyar szellemi reneszánsz a teológia területén is nagyot alkotott. A II. Vatikáni Zsinat (1962-1965) bizonyos értelemben határkő volt: lezárt egy korábbi, és megnyitott egy új korszakot a teológiai kezdeményezések történetében. Az 1960-as évek nem tették lehetővé a magyar katolikus Egyház számára, hogy közvetlenül bekapcsolódjon a zsinati munkába. A zsinati szövegek lefordításával azonban bel- és külföldön számos olyan magyar teológus jelent meg, akik a zsinatot követő teológiai feldolgozó munkából kivették a részüket.
Negyven éven át az Egyház s annak teológiája súlyos külső és belső nyomás alatt állt. A teológia mégis létezett. 1964-től a részleges vatikáni megállapodással lehetőség nyílt arra, hogy a magyar püspökök tehetséges papokat küldjenek külföldre, elsősorban Rómába. A teológiát oktatóknak mégis kevés lehetőségük volt a… (tovább)

A művek szerzői: Fejérdy Áron, Füzes Ádám, Gárdonyi Máté, Győrffy Andrea, Ilyés Csaba, Janka Ferenc, Kránitz Mihály, Kocsis Imre, Orosz Atanáz, Pákozdi István, Patsch Ferenc, Puskás Attila, Rokay Zoltán, Seszták István, Sólymos Szilveszter, Somorjai Ádám, Somos Róbert, Székely János, Tarjányi Béla, Tusor Péter, Várszegi Asztrik

Róluk szól: Alszeghy Zoltán, Békés Gellért, Boros László, Csanád Béla, Cserháti József, Előd István, Félegyházy József, Gál Ferenc, Ivánka Endre, Kecskés Pál, Kosztolányi István, Mehrle Tamás, Mócsy Imre, Nyíri Tamás, Radó Polikárp, Rezek Román, Sólymos Szilveszter, Söveges Dávid, Szántó Konrád, Szörényi Andor, Tarnay Brúnó, Vanyó László, Weissmahr Béla

Új Ember, Budapest, 2007