A ​II. Vatikáni Zsinat dokumentumai negyven év távlatából 1962–2002 0 csillagozás

A zsinati dokumentumok áttekintése és megvalósulása
Kránitz Mihály (szerk.): A II. Vatikáni Zsinat dokumentumai negyven év távlatából 1962–2002

Európa ​és a világ többi része átélte a XX. század legnagyobb egyházi eseményét: a II. Vatikáni Zsinatot (1962-1965). A magyar egyház több évtizedig el volt zárva a zsinat megújító hatásaitól. Bár 1975-ben magyarra is lefordították a zsinati dokumentumok szövegét, de a rendszerváltás után 10-12 évvel is általános a tapasztalat, hogy a II. Vatikáni Zsinat szelleme még nem járta át megfelelően az oktatást, az igehirdetést és a katekézist.

A magyar teológia és egyházi élet számára is hasznos kötet bepillantást ad a zsinati folyamatokba, illetve a dokumentumok utóéletének az Egyház gondolkodását és mindennapjait átformáló következményeibe. A zsinat tanításának hivatalos szövegei 2000-ben, a jubileumi esztendőben jelentek meg ismét a Szent István Társulat kiadásában. Jóllehet az egyes dokumentumok ismerete nélkülözhetetlen, fontos azonban annak az útnak a követése is, amelyet az egyes zsinati megnyilatkozások az elmúlt 40 évben megtettek. Az új és napra kész magyarázatokat a… (tovább)

Szent István Társulat, Budapest, 2002

John W. O'Malley: Mi történt a II. vatikáni zsinaton?
Székely Tibor: Magyar egyháztörténeti karcolatok a 20. század közepéről, 1948–1961
D. Tóth Judit: Mártírok, szentek, keresztény filozófusok Nüsszai Szent Gergely műveiben
Roland Fröhlich: Egyháztörténet évszámokban
Cserháti József: Az egyház
Bajtai Zsigmond: Krisztus tanúi a történelemben
Cserháti József – Fábián Árpád (szerk.): A II. Vatikáni Zsinat tanítása
Vanyó László: Legyetek tökéletesek…
Frenyó Zoltán: Prohászka Ottokár és a keresztény nemzeti újjászületés
Mészáros István: …Kimaradt tananyag… – Diktatúra és az egyház 1945–1956 I.